Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ежелгі сақтардың мәдениеті Тасмола ескерткіші туралы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ауталипова Айгерим Ермекбаевна
Алматы қаласы, Жетісу ауданы
№ 2 жалпы білім беретін мектебі, тарих пәні мұғалімі
Тасмола археологиялық мәдениеті
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы : 5.3.А |
Пәні: Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
Күні : |
Мұғалімнің аты – жөні :Ауталипова А.Е. |
|||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тасмола археологиялық мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта көз жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау; |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар : сақ дәуіріндегі археологиялық ескерткіштерді сипаттау арқылы ежелгі тайпалардың дүниетанымын түсіну Оқушылардың басым бөлігі : Тасмола мәдениетінің ерекшеліктерін , мұртты обалар аталуын түсіндіру Кейбір оқушылар : Ежелгі тайпалардың әлем өркениетінің дамуына қосқан үлесін анықтау ; |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Ежелгі тайпалардың археологиялық ескерткіштерін сипаттайды ; Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Негізгі тіркестер мен терминология : Тасмола археологиялық мәдениеті , мұртты обалар ; Талқылауға арналған сұрақтар : «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде ? Тасмола мәдениеті алғаш қай жерден табылған ? Тасмола мәдениеті қайсы тайпалардың ескерткіштері ? |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың , мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет , география ‑ картамен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||
АКТ – ны қолдану дағдысы |
Іздену , қолдану , түсіну |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Берел қорғандары |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі ;
Топтарға біріктіру: Оқушылармен сәлемдесіп, 1.Оқушыларды түрлі-түсті стикерлер арқылы үш топқа бөлу. І-топ: Аргиппейлер (Сарыарқаның солтүстігінде) ІІ-топ: Аримаспылар (Сарыарқының шығысында) ІІІ-топ: Исседондар (Сарыарқаның орталығында) Үй тапсырмасын сұрау : Тарихи диктант таратылып , оқушылар 3 минутта тапсырманы орындайды . Дұрыс жауаптарын көрсетемін . Оқушылар өзін – өзі тексереді .
|
1-топ. Аргиппейлер 2-топ: Аримаспылар3-топ Исседондар 5 cынып Қазақстан тарихы Алматы «Атамұра» 2017
Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор : Берел қорымдарының табылған аймақтарын , зерттелу тарихын түсінеді . Берел қорымдарының ерекшеліктерін айтады |
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен оқушыларды таныстыру : Тасмола археологиялық мәдениеті ( топтық жұмыс)
Дескриптор : 1. Тасмола мәдениетінің « Мұртты обалар» деп аталу себептерін айтады ; 2. Тасмола мәдениетінің алып жатқан аумағы қалыптасқан кезеңін анықтайды 2.Тасмола мәдениетін қалдырған тайпаларды атап , жерлеу ерекшеліктерін түсіндіреді
2) «Мұртты обалардың» сызбасына назар аударып, олардың ерекшеліктерін түсіндіріңіз.
Дескриптор Білім алушы - «мұртты обалардың» ерекшеліктерін анықтайды; - «мұртты обалардың» құрылымдық ерекшеліктерін сипаттайды
|
Дәптер Оқулық, мәтіндер.
Кесте, суреттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
3) « Ия , жоқ » кестесі :
Дескриптор : Тасмола мәдениетінің ерекшеліктерін анықтап ,тұжырымдардың дұрыс – бұрыстығын ажыратады
|
кесте |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин
Үйге тапсырма |
Кері байланыс. БББ кестесі: Білген 3 нәрсе, Білдім 3 нәрсе, білгім келген 3 нәрсе жөнінде жазады.
«Тасмола археологиялық мәдениеті» тақырыбында кластер құрау |
Кесте |
||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||||
Саралау : Барлық оқушылар орындайды : керекті сөздерді орнына қой : 1) Тасмола мәдениеті ....аймағында орналасқан 2) Тасмола обаларын ...... деп атайды 3) Мұртты обалар ..... бөлмелерден тұрған
4)Қайтыс болған
адамның үстіне ..... , ал жылқы көмілген жерге ..... тұрғызылған Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |