Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
5.4.1.3 ежелгі
өркениеттердің шаруашылық жүйесін
сипаттау;
5.2.4.2 ғылымдардың
(арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына
шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын
сипаттау
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі
тексеру
Өткен білімді еске
түсіру
|
Ұйымдастыру
кезеңі:амандасу;түгендеу;
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
үй тапсырмасына бір топ екінші топқа сұрақтар
қою.
Тақырыпқа
шығу мақсатында оқушыларға үнді
сауда керуеннің суреті
көрсетіледі.
Өздеріңді көпес ретінде
елестетіңіздер. Жұпта келесі сұрақтарды
талқылаңыздар:
Басқа елдерде сату үшін қандай
тауарды апаратын едіңіздер?
Үнді тауарларын сатуға қай
мемлекеттерге бағыт аласыз?
Неліктен?
Талқылау
Сабақ тақырыбы мен
мақсаттары анықталады
|
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
Тақырып
тық
суреттер
|
Жаңа
білім
|
«Өрмекші»
әдісі
Тірек –сызбаны толықтырып,
Ежелгі Үндістанның шаруашылық жүйесін
сипаттаңыз.
Шаруашылықтың қандай түрлері
ерекше дамыды?
ежелгі өркениеттердің
шаруашылық жүйесін сипаттау
« Бэкроним»
әдісі
С
Шаруашылық иегерлеріне қандай
міндет
жүктелді?
Шаруашылықтыңдамуына не
әсеретті?
АБАҚ
ТАҚЫРЫБЫНА БАЙЛАНЫСТЫ мағыналы сөйлемдерді мәтінге қою арқылы
толтырады және сөздерден сөйлем құрайды.
Көп нүктенін орнына қажетті
мәліметтерді жазыңыз:
Ауа райындағы жиі болып
тұратын
өзгерістер, шаруашылық
қажеттіліктері
.....................................................пен
...................................білімді
жетілдірді.
Үнділіктердің жыл санауы
бойынша бір жыл ......... күнге, ол ...... айға, әрбір ай .....
күнге бөлінді. Б.з.-дың V-VІ ғасырларындағы үнді
оқымыстыларыжердің
….....................................................
екенін білді.
Картамен жұмыс
(жеке оқушылар)
әр оқушы Үндістанның шекарасын
белгілейді
|
Оқушылар постерге өрмекшінің
сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне өзекті ойларды,
аяқтарына тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын
тиянақтап пысықтайды.
Дескриптор:
Ежелгі Үндістанның
шаруашылықтың түрлерін
атайды;
Ежелгі Үндістандағы
шаруашылықтың дамуын жазады;
Шаруашылық иелерінің
міндеттерін анықтайды
Дескриптор Білім
алушы
Мәтінді қажетті сөздермен
толықтандырады;
|
ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік
жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық
мәтін
Тірек-сызбалар
Үлестірмелі
қағаздар
карта
|
Кері
байланыс
|
Сабақтың аяғындағы кері
байланыс:
«плюс-минус-
нәтиже»
«П» - «плюс» - сабақ барысында
өзіне ұнағанынын бәрін жазады, пайдалы ақпараттар, әдіс-тәсідер
т.б
«М»- «минус»- сабақта өзіне
ұнамағанның барлығын жазады, жалықтырған немесе түсініксіз болған
тұстарын жазады.
«Н» - «нәтиже» -оқушылар
өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат туралы, проблеманы шешу
жолдары жайлы жазады.
|
Тақырып бойынша не
білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін
жазады
|
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды
|
А4,
конспект
|