Материалдар / Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері

Материал туралы қысқаша түсінік
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері тақырыбына қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2018
1240
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Мектеп: Тараз қаласы, Н.Тілендиев атындағы облыстық мектеп-интернат

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абделиева Айсулу Асылбекқызы

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары

6.2.2.17.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы

6.2.2.18. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну.

Сабақтың мақсаты

  1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінік қалыптасады

  2. Есеп шарты бойынша екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінқұра алады

  3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу жүйелерінің шешіміреттелген сандар жұбы болатынын түсінеді

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, талдау

Бағалау критерийі

  1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерінің жазылуын біледі

  2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерін құра алады

  3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерін шешу туралы түсінік қалыптасады

Тілдікмақсаттар


Теңдеулер жүйесі неге екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері деп аталатынын біледі

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары: Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралықбайланыс

алгебра

Бастапқы білім

Теңдеу, екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу,екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі

Сабақтың барысы :

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

6 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу;

Түгендеу;

Геометриялық пішіндер бойынша топқа бөлу.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Берілген және функцияларының графиктерінің қиылысу нүктелерінің координаталарын тап.

Дескриптор:

  • Берілген функцияладың кестесін құрып, толтырады;

  • Координаталық жазықтықта нүктелерді анықтайды;

  • Берілген функциялардың графиктерін тұрғызады;

  • Функциялардың қиылысу нүктесін графиктен анықтайды;

  • жауабын жазады;

Бағалау:

«Бас бармақ» бойынша

«Миға шабуыл»

  1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не? Мысал келтір.

  2. Екі айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін ата.

  3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегеніміз не?

  4. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі қалай салынады?

Мұғалімнің ауызша кері байланысы:


  • Еңбегін бүгін жемісті болды!

  • Сенің жұмысына ризамын!

  • Үйренгенің өзіне жақсы, үйреткенің қоғамға тиімді!

  • Сен дұрыс жолда келе жатсың!

  • Өз қатеңді іздеуден шаршама!




















Сабақтың ортасы

25 мин

Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.

І топ:

Оқушы екі сан ойлайды. Бірінші сан екінші саннан 7-ге артық. Бірінші санды 3 еселеп, одан екінші санды 2 еселеп азайтқанда, айырма 27-ге тең болады. Оқушы қандай сан ойлады?

ІІ топ:

Екі шебердің еңбек ақысы 16000 тг. Бірінші шебердің 5 күнгі еңбек ақысы екінші шебердің 4 күнгі еңбекақысынан 17000 тг артық. Шеберлердің әрқайсысы бір күнде неше теңге табыс табады?

ІІІ топ:

Екі санның қосындысы 58 –ге тең. Бірінші сан екінші саннан 8-ге артық. Осы сандарды табыңдар.

Дескриптор:

  • Есеп шартын түсінеді;

  • Есеп шарты бойынша теңдеу құрастырады;

  • Теңдеулер жүйесінің шешімі болатын сандар жұбын табады;

Бағалау:

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Мұғалімнің ауызша кері байланысы:


  • Еңбегін бүгін жемісті болды!

  • Сенің жұмысына ризамын!

  • Үйренгенің өзіне жақсы, үйреткенің қоғамға тиімді!

  • Сен дұрыс жолда келе жатсың!

  • Өз қатеңді іздеуден шаршама!

Жалпыға жұмыс;

(3;-1), (0;5), (0;6), (2;-1) сандар жұбының қайсысы мына теңдеулер жүйесінің шешімі болады:

Дескриптор:

  • Берілген теңдеулер жүйесіне сандар жұбын қойып, есептей алады;

  • Алынған теңдіктердің ішінен тура теңдіктерді анықтайды;

  • Теңдеулер жүйесін тура теңдікке айналдыратын сандар жұбы теңдеулер жүйесінің шешімі болатынын біледі

Бағалау:«Шапалақ» әдісі бойынша

Мұғалімнің ауызша кері байланысы:


  • Еңбегін бүгін жемісті болды!

  • Сенің жұмысына ризамын!

  • Үйренгенің өзіне жақсы, үйреткенің қоғамға тиімді!

  • Сен дұрыс жолда келе жатсың!

  • Өз қатеңді іздеуден шаршама!








Оқулық 6 сынып































Сабақтыңсоңы

7 мин

«Допты лақтыру»

Допты лақтырып бір сұрақ қойылады. Допты қағып алған білім алушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер сұраққа жауап бере алмаса, допты басқасына береді.

Сұрақ:

  • Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі дегеніміз не?

  • Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесінің шешімі дегеніміз не?

  • Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз не?

Дескриптор:

  • анықтамасын айтады;

  • жүйенің шешімі анықтамасын біледі;

  • теңдеулер жүйесін шешу дегеніміздің не екенін түсінеді;

Мұғалімнің ауызша кері байланысы:


  • Еңбегін бүгін жемісті болды!

  • Сенің жұмысына ризамын!

  • Үйренгенің өзіне жақсы, үйреткенің қоғамға тиімді!

  • Сен дұрыс жолда келе жатсың!

  • Өз қатеңді іздеуден шаршама!


Үйге тапсырма:

100 кг магнитті теміртас кенінің құрамындағы темірдің массасы тастың массасынан 44 кг артық.100 кг магнитті теміртас кенінде неше кг тас бар?

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді біледі

  • Анықтамасын біледі

  • Жазылуын біледі

  • Қасиеттерін жазады

  • Маңызды түйінді тұжырымдайды

  • Есептің шартын құрады.

  • Теңдеуді шешеді

«Табыс сатысы» әдісі

1-баспалдақ; Мен........білемін.

2-баспалдақ; Мен ........түсінемін.

3-баспалдақ; Мен.........толықтыруым.








































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Мен сабақта «Миға шабуыл», «Допты лақтыру»

«Ойлан, жұптас,бөліс» әдіс – тәсілдерін сараланған тапсырмаларды қолдана отырып оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыра отырып олардын білім деңгейінің қай орында тұратынын анықтаймын



«Бас бармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек»,«Шапалақ», «Табыс сатысы» әдісі оқушылардың қай сатыда тұрғанын анықтау үшін бағалау


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!