Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Екі өрнектің қосындысының кубына есептер шығару
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың т арауы: Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп: №6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:22.02.2018 |
Мұғалімніңаты-жөні:Бахытова Р.О |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Екі өрнектің қосындысының кубына есептер шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.1.11 - қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; 7.1.2.14 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; қысқаша көбейту формулаларын меңгеру және есептер шешуде қолдану -формулаларды дұрыс оқу білу және олардың компоненттерін атау. -тұжырымдай білу; -«дөңгелек сандарға »жақын сандардың квадратын есептеу -формулаларды екіден көп мүшелерге қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Екі өрнектің қосындысының кубы формуласын және квадраттардың айырмасы формуласын қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады -қысқаша көбейту формуласын ауызша тұжырымдайды; -ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формуласын жазады.. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. -екі өрнектің айырмасы; -екі өрнектің қосындысы; -екі өрнектің қосындысының кубы ; -екіеселенген; Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: -екі өрнектің қосындысының кубы ……тең |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылық тарға баулу
|
-математикалық сауаттылықты дамыту; « Мәңгілік ел»идеясы:Қоғамымыздағыұлттықбірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығы арқылықазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастыққа, ашықтыққа тәрбиелеу, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Геометрия,қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Бірмүше және көпмүшелер қосу көбейту және ұқсас мүшелерді біріктіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезең |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7минут |
І. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасып, бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстырамын. ІІ. Психологиялық ахуал туғызу: «Математикалық тілек» тренингі арқылы оқушылар ортаға шығып, дөңгеленіп бір-біріне математикалық терминдерді, сан есімдерді қолданып бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілектерін айтады. Ә рі қарай «Квест» әдісін қолданамын. Жалпы сыныпқа интерактивті тақтадан сөзжұмбақ көрсетемін. 1) Процент 2)Цифрлардан..(сан)... құралады 3)Азайтуға кері амал- қосу 4)Екі санның бөліндісі- қатынас 5)Рысжан- апай Сөзжұмбақтың тірек сөзі- тақта. Яғни тақтаның артына конверт жасырылған. Конверттің ішінде «тірек сөздер» салынған кеспе қағаздары бар. Екі, кубы қосындысының квадратының бірінші көбейтіндісіне плюс тең үш еселенген өрнектің Екі, кубы айырмасының квадратының бірінші көбейтіндісіне плюс минус тең үш еселенген өрнектің
ІІІ. Топқа бөлу. «Адасқан фигуралар» әдісі арқылы сыныпты екі топқа бөлемін. «Нүкте, түзу, кесінді, сәуле» бір топқа, «сүйір бұрыш, доғал бұрыш, тік бұрыш, жазыңқы бұрыштар» бір топқа топталады. Топтар бір-біріне «От шашу» жасайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Білу (топтық жұмыс) «Жалпы жұмыс» «Жұптық жұмыс» Кестемен жұмыс Сергіту сәті |
І. Ой қозғау. «5+5+1» әдісін қолданып кеспе қағаздарда берілген тірек сөздердің мағынасын еске түсіреміз. Бұл жерде оқушылар жекелей бес сөйлемнен жазады. Топпен бірігіп бес сөйлемнен бес сөз таңдап алады. Сосын бес сөзден бір түйінді сөз алады. Оқушылар шыққан түйінді сөздерге сын есім жалғау арқылы топпен бірін бірі бағалайды. Мысалы: Білімдерің кесінді сияқты шектелмей, түзудей шексіз болсын. ІІ. Жаңа тақырыпты ашу. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен жаңа тақырыпты ашады. Мағынаны ашу Алгебра (а+в)3=а3+3а2в+3ав2+в3 (а–в)3=а3-3а2в+3ав2–в3 Дәлелдеуі (а+в)3 =(а+в) (а+в) (а+в) Көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын қолданып оқушы тақтада дәлелдеу жұмыстарын өздігінен жүргізеді. (а-в)3=а3-3а2в+3ав2-в3 Көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын қолданып оқушы тақтада дәлелдеу жұмыстарын өздігінен жүргізеді. (а+в)3=а3+3а2в+3ав2+в3 Бұл формулалар екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы деп аталады.
(а+в)3=а3+3а2в+3ав2+в3
(а-в)3=а3-3а2в+3ав2-в3 Информатика Тіл алфавиті – мәтінде қолданылатын қарапайым белгілер жиынтығы. Синтаксис – алфавит әріптерінен, ықтимал комбинациялардан (құрылмдар) тұратын ережелер жинағы. Синтаксисті сипаттау үшін метатіл (программаны сипаттайтын тіл) қолданылады. Семантика – тілдің жеке құрылым элементтерінің мағынасын анықтайиын ережелер жинағы. Мысалы С++ тілінің семантикасы: #inculude <iostream>, using namespace std және т,б. 1 тапсырма. Келесі математикалық өрнектерді бағдарламалау тілінде жазып көрсетіңіз: №33.2 (оқулықпен жұмыс )
pow((4*x+1),3)=64*pow(x,3)+48*pow(x,2)+12*x+1
pow((1-3*y),3)=1-9*y+27*pow(y,2)-27*pow(y,3)
pow((5*z-2),3)=125*pow(1*z,3)-150*pow(z,2)+60*z-8
pow((4*x-3),3)=64*pow(x,3)-144*pow(x,2)+108*x-27
Дескриптор: математикалық формулаларды бағдарламалау тіліне аударады; Бағдарламалау тілінің функцияларын анықтайды 2 тапсырма Топтық жұмыс. Сематикалық карта
Дескриптор Білім алушы:
ІІІ. Сергіту сәті Жұп, тақ сандарды анықтау
Топтық жұмыс «Формулалар сыры» Қатесін тап.
(Кері байланыс арқылы «бағдаршам»әдісін қолдану. Жасыл-формуланы білемін,қолданамын;сары-формуланы білемін;қызыл-формуланытолық білмеймін Ойлан. Жұбыңмен бөлес Тапсырманы орындау барысында оқушылар ережені қайталайды:
Дескриптор:-формулаларды қолданады Бағалау: Өзін-өзі бағалау.Басбармақ арқылы.-барлық тапсырма дұрыс; 2-ден көп- ;барлығы қате-
|
Дайын кеспелер Оқулық Формулалар жазылған таратпалар презентация Бағдаршам МЕКТЕП КЕМЕ БІЛІМ ТЕҢІЗ слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: Өз деңгейіңді анықта. Ағаштың қай бұтағындасың ?... Суретті бояу арқылы өзіңе баға бер.
Үйгетапсырма: № ……… Формулаларды жаттау |
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі сабақтың басында ынтымақтастық атмосферасын орнатуда, сабақтың ортасында таныстырылымнан кейін топтар бірін-бірі бағалауда, қарқын тәсілін сабақтың басында топқа бөлуде, сабақтың ортасында тапсырма орындауда, жіктеу тәсілін сабақтың ортасында жаңа сабақты меңгеруде қолданамын, қорытынды тәсілін сабақтың ортасында қалыптастырушы бағалауда қолданамын. |
«Бас бармақ», «3м+1Ә», «Тірек сөз +сын есім», жұптық бағалау, топтық бағалау, қолпаштау, мадақтау, қалыптастырушы бағалау. |
Сабақтың барысында АКТ-қолдануда Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. Сыныпты топқа бөлуде кедергі болар артық заттың болмауын қадағалау.
|