Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.4А Шеңбер. Геометриялық
салулар
|
Мектеп: «Ш. Уәлиханов атындағы №1 жалпы білім беретін
мектебі» КММ
|
Күні, айы: 20.04.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Ж.Р. Ерік
|
Сыныбы: 7
«А»
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 22
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
3
|
Тақырыбы:
|
Екі шеңбердің өзара
орналасуы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
7.1.2.12.түзу мен шеңбердің, екі
шеңбердің өзара орналасу жағдайларын
талдау
|
Сабақ мақсаты
|
Екі шеңбердің өзара
орналасуы туралы біледі және оның қасиеттерін есептер шығаруда
қолдана алады;
Екі шеңбердің өзара
орналасу жағдайларын біледі
|
Жетістік критерийі:
|
Екі шеңбердің өзара
орналасуы туралы біледі және оның қасиеттерін есептер шығаруда
қолданады;
Екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын
біледі
|
Тілдік мақсаты
|
|
Құндылықтарды дамыту
|
Әділдікке, патриоттық тәрбие, адамгершілік қасиеттерін
дамыту
|
Пәнаралық байланыс
|
География, сызу,
информатика
|
Бастапқы білім
|
Параллель түзулер, олардың белгілері мен
қасиеттері
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Жоспарланған
жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(2-5 минут)
|
Оқушылардың сабаққа
дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй
қалыптастыру. Топқа бөлу. Сабақ мақсатымен
таныстыру.
Өткенді қайталау арқылы
жаңа сабақты меңгеруін ұйымдастыру.
Тест
|
filippity.net
quizizz.com
|
Сабақтың ортасы (6-35 минут)
|
Жаңа сабақ. Түсіндіру,
тақырыпты ашу, оқушыларға жеткізу жұмыстары.
Енді шеңберлердің өзара
орналасуын қарастырамыз.
-
ɷ(O;R)
мен ɷ’(O’;R’) шеңберлері
берілсін, центрлерінің арақашықтығы d=OO’.
-
R>R’ болсын.
-
Шеңберлердің өзара орналасуы олардың центрлерінің
арақашықтығына байланысты.
-
Мұнда да үш жағдайдың
болуы мүмкін.
|
1) Егер R+R’<d және
d<R-R’ болса, онда шеңберлер
қиылыспайды.
|
2) Егер R=R’<d және
R-R’=d болса, онда шеңберлердің ортақ нүктесі
болады(жанасады).
Ол нүкте центрлер
арқылы өтетін түзу бойында жатады.
|
3) Егер R=R’>d
немесе d>R-R’ болса, онда шеңберлер екі нүктеде
қиылысады.
|
Центрлері ортақ
шеңберлер концентрлі шеңберлер деп аталады. Радиустары тең болса,
шеңберлер беттесіп кетеді, ал радиустары әртүрлі болса, ортақ
нүктелері болмайды.
|
Оқулықпен
жұмыс
|
Оқулық
Презентация
wordwall.net
|
Сабақтың
соңы
(36-45
мин)
|
Сертіту
сәті: «Миды жаттықтыру»
әдісі
ҚБ: Тапсырма
Рефлексия: «Ауызша рефлексия»
әдісі
Бағалау: Лайк саны бойынша
бағалау
Үйге
тапсырма: №20.12 есеп 117-ші
бет
|
quizlet.com
|
Қосымша
ақпарат
|
Қорытындылау
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз
туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ
бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақ барысында өзгертулер
енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері
қаншалықты тиімді болды?
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі
нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсартар еді?
1.
2.
|