Бөлім
|
11.4 Биосфера,
экожүйе,
популяция
|
Педагогтің
аты–жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
11
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Экологиялық
пирамидалар.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
11.3.1.1 - экологиялық
пирамида ережесін түсіндіру;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Экологиялық пирамида ережесін
түсіну.
|
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс–әрекеті
|
Оқушының
іс–әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
3
мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушыларды адамның
бас миының суреттері арқылы топқа
бөлу
1 топ.
продуцент
2 топ.
редуцент
3 топ.
консумент
|
Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады
Оқушылар қаң қызының
суреттерін таңдау арқылы 3 топқа
бөлінеді
|
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру.
Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау.
Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі.
Оқушылар бағалау парағындағы
берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген баллдық
жүйені пайланады
|
Презентация, қол
смайликтері
Таратпа
материал
Бағалау
парақтары
Қаңқызының
суреттері
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
7
мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын еске
түсіру
Үй тапсырмасын өткен сыныптар
бойынша еске түсіру мақсатында
“Суреттер
сөйлейді” әдісі көмегімен оқушылардың
пікірін білу:
|
Оқушылар суретке қарап
экологиялық пирамиданы еске түсіре отырып ортада өз ойларын
талқылайды
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады.
Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану.
|
Суреттер
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу
12
мин
Ұжымдық
жұмыс
5
мин
|
Тапсырма 1. Постер
қорғау
1
топ. Сандық
пирамида
2 топ. Төңкерілген
биомасса пирамидасы
3
топ. Энергиялық
пирамида
|
1 топ. Оқушылар берілген
тақырыптар бойынша постер
қорғайды
|
Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады.
Жалпы– ....
балл
Дескрипторы:
- экологиялық пирамида түрлерін
білді;
- ережелерімен
танысты;
- ажырата отырып,
мысал келтіре алды;
|
Постер
|
Жұптық
жұмыс
4
мин
|
Тапсырма 2.
«Тарсия» әдісі арқылы тапсырма
орындау
|
Оқушылар сұрақтарды
жауаптарымен сәйкестендіріп тарсия әдісін
орындайды
|
Дескриптор:
- Экологиялық
пирамида ережелерін білді;
Жалпы– .....
балл
|
оқулық,
тарсия
әдісі
|
Жеке
жұмыс
2мин
|
Тапсырма
3. Дәптермен
жұмыс.
Тұрғылықты жерлеріндегі
экологиялық пирамидалар түрлерінің сұлбасын дәптерге
түсіріңдер?
|
Оқушылар дәптермен
жұмыс жасайды. Берілген сұраққа жауапты дәптерге
түсіреді
|
|
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері
|
Сабақты
бекіту
5мин
|
Викторина:
“ Боулинг”
ойыны
беріледі.
-
Продуценттерден кейінгі
деңгей. консументтер
-
Екінші реттік
консументтер. жыртқыштар
-
Пирамиданың биіктігі сәйкес
келеді? Қоректік тізбектің
ұзындығына
-
Бірінші реттік продуценттер
? фитопланктон
балдырлар
-
Егер қоян 10 кг өсімдік
массасын жесе, өзіндік салмағы қанша болуы
мүмкін? 1
кг
-
Үшінші трофикалық
деңгей? Жыртқыш
сүтқоректілер
-
Қояндар қай трофикалық
деңгейге жатады?? Екінші шөпқоректі
сүтқоректілер
-
Энергияның жұмсалу
тепе-теңдік шамасы? С=P+R-F
-
Энергиялық пирамида
түрлеріне әсер етпейді? Даралар
метоболизмі
-
Өсімдіктердің тыныс алуға
кететін шығыны шамамен қанша пайыз?
50
|
Оқушылар берілген сұрақтарға
жауап беру арқылы білімдерін
бекітеді
|
Бағалау: әр сұрақ баллмен
есептеледі
Жалпы – 1
балл
|
Презентация
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс
Рефлексия
3-4
мин.
|
Оқушылардан кері байланыс
алып, үй жұмысын береді.
Рефлексия.
«Ұялы
байланыс» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін ұялы байланыс арқылы
білу
Үй
тапсырмасы: ξ43 оқу
.
|
Оқушылар сабақты қаншалықты
түсінгендіктерін хаттарға жазу арқылы
білдіреді.
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылар
пікірін анықтайды. Білімді меңгеру деңгейін
біледі.
Саралау: Сабаққа қорытынды
жасалады.
|
Ұялы телефон
суреттері
|