Сабақтың
тақырыбы: Ел-қуаты-елорда
экономикасы
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Тасимова Мираш
Күні: 12.11.18
|
СЫНЫП: 6
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
6.1.6.1 коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер,
дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу,
ойын анық жеткізу;
6.4.3.1 неологизм, термин,
диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата
білу
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық оқушылар орындай
алады:ресми сөздер мен тіркестерді
қолданады;неологизм мен термин сөдерді
ажыратады.
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданады;неологизм иен термин,диалект сөздерді
қолдана алады.
Кейбір оқушылар
орындай алады: неологизм,термин,диалект
сөздерді орынды қолданып,диалогқа түсе
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Неологизм,термин,диалект,экономика,пайыз,бюджет,донор,қала
қоржыны
|
Бағалау
критерийі
|
Тіркестерді
ажыратады;орынды қолданады;диалогқа
түседі
|
Құндылыққа
баулу
|
Туған жерін, елін
қорғауға баулу, Отансүйгіштікке
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География
|
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
|
Халықаралық Астана
әуежайы
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру үшін
«Сүйікті адамыңа
тілегенді -өзгеге де тіле»
|
|
Сабақтың
ортасы
|
«Ел-қуаты-елорда
экономикасы қарқынды дамып келеді»
атты бейнебаянды
көрсетемін.
Бюджеттің басты
доноры
Жылдар мен жылдар арасындағы деректерге
жүгінсек, соңғы үш жыл бойына Астана ел өңірлері арасында ішкі
жалпы өнім өсімінің ең жоғары көрсеткішіне ие болған екен.
Мәселен, 2015 жылы қала экономикасы ІЖӨ-нің 5 пайыздық өсіміне
қол жеткізіп, жалпы экономиканың өсіміне шаққанда 40 пайыздық
межеден көрінген. Бұл отандық экономикадағы кіріс көзінің қомақты
бөлігін құрайтын өсім. Яғни, Астана қаласының 2015 жылғы
экономикалық кірісі 900 млрд теңгеден асып, республикалық
бюджеттің басты доноры ретінде ба- ғаланды. Одан
бергіде, 2016 жылы қала әкімі Әсет Исекешов «Алғаш рет Астана
қаласының мемлекеттік бюджеті триллион теңгеден асты» деп
мәлімдеген еді. Осы 2016 жылы қала бюджетіне 431 млрд 668,5 млн
теңге түсіп, бюджет жоспары 7 млрд 489,4 млн теңгеге артығымен
орындалған екен. Ал, 2017 жылдың қаңтар-сәуір айлары аралығында
ғана қала бюджетінің кіріс бөлігі 113,9 пайызға орындалды.
Айтпақшы, Астана – ел экономикасына шетелден тартылған
инвестициялар ағымының көлемі жөнінен де көшбасшы. Жалпы, елорда
құрылысы басталғалы бері салынған инвестиция көлемі 6 трлн
теңгеден асып жығылады. Сондай-ақ, Астананың экономикалық
қуатының артуына шағын және орта бизнес дамуының жоғары
деңгейде жолға қойылуы үлес қосып келеді. Мысалы, қала
қоржынына құйылатын қаражаттың 75 пайызы осы саланың
төлеген салығынан құралады екен. Мұның сыртында, қалада
тіркелген тұрғындардың жартысына жуығы шағын және орта бизнес
саласында еңбек
етеді
Осы мәліметтерді тыңдап болған
соң «Өндірістік» ойыны «Жеке кәсіпкерлер» ойынын ойнатамын.Ойын
барысында неологизм,термин,диалект сөздерді қолдануы
шарт.
Сергіту сәті «Айна»
ойыны.
Дәптермен жұмыс.Бейнебаянда
кездескен неологизм мен термин сөздерді жазып
алады.
|
<iframe
width="623" height="350"
src="https://www.youtube.com/embed/vT9oe9O2xH4" frameborder="0"
allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope;
picture-in-picture"
allowfullscreen></iframe>
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия:
Рефлексиялық
эссе
-
Алдымен біз былай
деп ойладық.....
-
Одан кейін біз мына
проблемаға тап
болдық.............
-
Проблеманы шешу
үшін......жасадық.
-
Бұдан
біз..................көрдік.
-
Демек, бұл мынаны
білдіреді.................
Сонымен
біз.................деген шешімге
келдік.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма лар
бересіз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Қабілетті оқушылармен
жұмыс: неологизм,термин,диалект
сөздерге эссе жазады.
Үлгерімі төмен оқушылармен
жұмыс: берілген жаттығуларға кері
байланыс ұсыну
|
Қалыптастырушы
бағалау
«Бағдаршам» арқылы
бағалау
|
Сергіту:
«Айна»
ойыны
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
Ең жақсы
өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға
байланысты?)
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақтың
бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|