Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.7 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді 9.4.1.8 Елді мекендердің функционалды зоналарын ажыратады |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстандағы елді мекендерді ажыратып, ерекшеліктерімен танысады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі 1.Демографиялық пирамида дегеніміз не? |
Оқулық, жұмыс дәптері ДК экраны |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Бейнебаян тыңдау. Бейнебаян көреді және өз ойларын ортаға салады.
Елді-мекен – адамдардың тұрақты қонысы. Ол үйлердің, кәсіпорындардың, әлеуметтік мекемелер мен ұйымдардың ғимараттар жиынтығынан тұрады және өзіне тән география атауы (топонимі) болады. Қазақстанда елді-мекендер бұл сипаттары бойынша ауыл, кент, қала болып негізгі үш дәрежеге бөлінеді Елді мкендердің екі түрі бар. Қалалық және ауылдық деп бөлінеді. |
Бүгінгі сабақты мұқият тыңдап және түсініп,тапсырмалар орындайды. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
.
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31
мин |
№1-қадам Топпен жұмыс 1-топ: Ауылдық елді мекендерді сипаттайды 2-топ: Маңыздылығын бойынша қалаларды жіктейді. 3-топ: Кенттердің басты сипаттамаларын сипаттайды |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл Ауылдық елді мекендерді сипаттай алады. Маңыздылығын бойынша қалаларды жіктей алады. : Кенттердің басты сипаттамаларын сипаттай алады |
|
||
|
|
№2 қадам Ауыл мен қаланың айырмашылығы неде? 3 айырмашылықтарын жазыңыз.
|
|
Дескриптор: Жалпы – 3 балл Қала мен ауылдың ең басты айырмашылықтарын анықтай алады. |
ДК экраны 9-сынып оқулығы Слайд. |
||
|
|
№3 қадам «Сәйкестендіру» Тұрғын аймақ- Санитарлық қорғаныс аймақтары Өндірістік аймақ-өндірістік кәсіпорындар Рекреациялық аймақ- ормандар, саябақтар,су қоймалары №4 қадам ресурсты пайдалана отырып елді мекендерді сипаттамаларына қарай жіктеңіздер
Е
Қалалық Ауылдық
Қала үлгісіндегі Қалалар
Үлкен қалалар Кіші қалалар |
|
Дескриптор 3балл Қалалардың функционалдық аймақтарын сәйкестендіре алады Дескриптор 1 балл Елді мекендерді жіктей алады. |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Қорытынды. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма: Елді мекендердің жіктелуі Елді мекендердің функционалды зоналары . Эссе жазып келу. Ойыңды тұжырымда сұрақтар мен тапсырмалар |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары
Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.7 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді 9.4.1.8 Елді мекендердің функционалды зоналарын ажыратады |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстандағы елді мекендерді ажыратып, ерекшеліктерімен танысады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі 1.Демографиялық пирамида дегеніміз не? |
Оқулық, жұмыс дәптері ДК экраны |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Бейнебаян тыңдау. Бейнебаян көреді және өз ойларын ортаға салады.
Елді-мекен – адамдардың тұрақты қонысы. Ол үйлердің, кәсіпорындардың, әлеуметтік мекемелер мен ұйымдардың ғимараттар жиынтығынан тұрады және өзіне тән география атауы (топонимі) болады. Қазақстанда елді-мекендер бұл сипаттары бойынша ауыл, кент, қала болып негізгі үш дәрежеге бөлінеді Елді мкендердің екі түрі бар. Қалалық және ауылдық деп бөлінеді. |
Бүгінгі сабақты мұқият тыңдап және түсініп,тапсырмалар орындайды. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
.
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31
мин |
№1-қадам Топпен жұмыс 1-топ: Ауылдық елді мекендерді сипаттайды 2-топ: Маңыздылығын бойынша қалаларды жіктейді. 3-топ: Кенттердің басты сипаттамаларын сипаттайды |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл Ауылдық елді мекендерді сипаттай алады. Маңыздылығын бойынша қалаларды жіктей алады. : Кенттердің басты сипаттамаларын сипаттай алады |
|
||
|
|
№2 қадам Ауыл мен қаланың айырмашылығы неде? 3 айырмашылықтарын жазыңыз.
|
|
Дескриптор: Жалпы – 3 балл Қала мен ауылдың ең басты айырмашылықтарын анықтай алады. |
ДК экраны 9-сынып оқулығы Слайд. |
||
|
|
№3 қадам «Сәйкестендіру» Тұрғын аймақ- Санитарлық қорғаныс аймақтары Өндірістік аймақ-өндірістік кәсіпорындар Рекреациялық аймақ- ормандар, саябақтар,су қоймалары №4 қадам ресурсты пайдалана отырып елді мекендерді сипаттамаларына қарай жіктеңіздер
Е
Қалалық Ауылдық
Қала үлгісіндегі Қалалар
Үлкен қалалар Кіші қалалар |
|
Дескриптор 3балл Қалалардың функционалдық аймақтарын сәйкестендіре алады Дескриптор 1 балл Елді мекендерді жіктей алады. |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Қорытынды. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма: Елді мекендердің жіктелуі Елді мекендердің функционалды зоналары . Эссе жазып келу. Ойыңды тұжырымда сұрақтар мен тапсырмалар |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз



















