8-сынып, алгебра
Күні: __20.01.16__________
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеулер (1-2сағаты)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып,биквадрат теңдеу ұғымымен, квадрат теңдеуге келтірілген басқа теңдеулер түрімен таныстыру
Дамытушылық: Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмін білу
Тәрбиелік: Өз өмірі мен әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу
Сабақтың типі: Жаңа оқу материалын таныту
Сабақтың түрі: Теория,практика
Әдіс-тәсіл, құралдары:
Өзекті мәселе: күрделі сөйлеммен ой жеткізу қабылетін өзектендіру
Сабақтың барысы:
І Мотивациялық кезең
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың үй жұмыстарын тексеру.
ІІ Үй жұмысын тексеру
№184(қолданған қысқаша көбейту формулаларын сұрау)
№185 шығару алгоритмін және шешімдері ауызша сұрау
ІІ Мағынаны ашу:
теория
, мұндағы
а
түрінде берілген теңдеу
биквадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы:
теңдеуін
шешейік
дискриминантын тауып,
түбірлерін іздейміз
шыққан
түбірді
,
![]()
Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп аталады.
Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру (оқушылармен біріге отырып)
-
Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз
-
Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
-
Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
-
Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
-
Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін аықтаймыз
Тақтамен жұмыс мысалды біріге
отырып талдау
![]()
ІІІ Бекіту кезеңі:
№190 №193 тақтада жұмыс №189 №194 өздігімен жұмыс №192 №195 жұппен жұмыс
Рефлексия:
1)Жаңа айнымалыны енгізу әдісін қарастырудың қандай қажеті бар?
2) Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің түбірлеріне неліктен тексеру жүргізу керек?
Үй жұмысы: №191
Бағалау: Оқушылардың белсенділігіне байланысбы бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Елдігімнің тұтқасы -Елбасы!" сыныптан тыс іс-шара.
"Елдігімнің тұтқасы -Елбасы!" сыныптан тыс іс-шара.
8-сынып, алгебра
Күні: __20.01.16__________
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеулер (1-2сағаты)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып,биквадрат теңдеу ұғымымен, квадрат теңдеуге келтірілген басқа теңдеулер түрімен таныстыру
Дамытушылық: Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмін білу
Тәрбиелік: Өз өмірі мен әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу
Сабақтың типі: Жаңа оқу материалын таныту
Сабақтың түрі: Теория,практика
Әдіс-тәсіл, құралдары:
Өзекті мәселе: күрделі сөйлеммен ой жеткізу қабылетін өзектендіру
Сабақтың барысы:
І Мотивациялық кезең
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың үй жұмыстарын тексеру.
ІІ Үй жұмысын тексеру
№184(қолданған қысқаша көбейту формулаларын сұрау)
№185 шығару алгоритмін және шешімдері ауызша сұрау
ІІ Мағынаны ашу:
теория
, мұндағы
а
түрінде берілген теңдеу
биквадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы:
теңдеуін
шешейік
дискриминантын тауып,
түбірлерін іздейміз
шыққан
түбірді
,
![]()
Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп аталады.
Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру (оқушылармен біріге отырып)
-
Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз
-
Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
-
Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
-
Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
-
Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін аықтаймыз
Тақтамен жұмыс мысалды біріге
отырып талдау
![]()
ІІІ Бекіту кезеңі:
№190 №193 тақтада жұмыс №189 №194 өздігімен жұмыс №192 №195 жұппен жұмыс
Рефлексия:
1)Жаңа айнымалыны енгізу әдісін қарастырудың қандай қажеті бар?
2) Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің түбірлеріне неліктен тексеру жүргізу керек?
Үй жұмысы: №191
Бағалау: Оқушылардың белсенділігіне байланысбы бағалау.
шағым қалдыра аласыз













