Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
«Электр өлшеуші аспаптар»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Алматы қаласы Білім басқармасының
«Алматы электрмеханикалық колледжі» КМҚК
|
|
Келісілді Басшының оқу-әдістемелік ісі жөніндегі орынбасары ___________И.Б.
Ордагулов |
Ашық сабақтың дәйектемесі
Тақырыбы: «Электр өлшеуші аспап»
Колледж әдіскері ________________ Ізімова П.Т.
Кафедрасының меңгерушісі: _____________ Жумамуратова А.А.
Құрастырған оқытушы ______________ Рахимова Д.А.
Алматы 2023 ж
ӨНДІРІСТІК ОҚЫТУ САБАҚТЫҢ
ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Электр өлшеуші аспап
Пән атауы: Монтаждау технологиясы
Педагог(өндірістік оқыту шебері): Рахимова Динара Аманкелдіқызы
20_ жылғы "__" ___
Жалпы мәліметтер
Курс, топ: ЭМ –112 топ, 1 - курс
Сабақтың түрі: Тәжірбиелік сабақ
Сабақтың әдісі: Джигсо әдісі
Мақсаты, міндеттері:
Білімділік: білім алушыларға электр өлшеуіш аспаптарын және олардың бір – бірінен айырмашылықтары жайлы түсінік беру. Электр өлшеуіш аспаптарының құрылымдарымен таныстыру.
Дамытушылық: Білім алушылардың теориялық білімдерін практика жүзінде ұштастыруын ұйымдастыру, өлшеу аспаптарын ұқыпты пайдалана білуге, жұмыс орнында техника қауіпсіздігі ережелерін қатан сақтауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: білім алушыларға сабақта уақытты тиімді пайдалануға, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтежие:
Барлық білім алушылар:
-
Электр өлшеуіш аспаптары туралы, олардың түрлерін ажырата алады және олардың электр тізбегінде қолданылуын біледі.
-
Электр өлшеуіш аспаптарының құрылымдарымен танысады;
Қажетті ресурстар: Мультиметр, А4 қағазы, кабельдер, интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: физика, электротехника
Қолданылған әдебиеттер: Қ.Қосыбаев «Электротехниканың қысқаша анықтамалығы», В.Е.Китаев «Электротехника негіздері», А.Медетбекова, А.Салыков «Электротехниканың теориялық негіздері», интернет желісі.
Сабақтың барысы :
Р.с. |
Мазмұны |
Уақыт |
Мазмұн нысаны |
||||||||
|
|||||||||||
|
2 1 1 1 |
1-топ: Ақыл 2-топ: Ғылым 3-топ: Ізденіс
|
|||||||||
|
|||||||||||
1. Сабақтың тақырыбын хабарлау 2. Сабақтын мақсатын хабарлау 3. Жаңа тақырыпты түсіндіру;
|
2 1 7 |
Сабақтың тақырыбы: Электр өлшеу астаптары, оның ішінде Амперметр, Вольтметр, Омметр және мультиметр. Әр топқа таратпа материалдары беріледі:
|
|||||||||
|
|||||||||||
ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕЛЕРІ, ЖҰМЫС КЕЗІНДЕГІ САҚТЫҚ ШАРАЛАР:
«ЭЛЕКТР ӨЛШЕУШІ АСПАП» Мультиметр (ағылш. multimeter), тестер (ағылш. test — сынақтан өткізу), авометр (ампервольтомметр-ден шыққан) — өзінде бірнеше функциясы бар аралас электр өлшеуші аспап. Ең минималды жиынтығында вольтметр, амперметр және омметрдің қызметі болады. Кейде мультиметрдің ток өлшеуші клещ түріндегісі болады. Цифрлық және аналогтық мультиметрлер бар. Мультиметр базалық өлшеулерге қолданылатын және ақаулықтарды іздеуге арналған жеңіл, тасымалдаушы құрылғы болуы мүмкін, сондай-ақ көптеген мүмкіндіктері бар күрделі стационарлық аспап та болуы мүмкін.
Қызметі:
Құрылымы: Бұл аппаратта мынадай түймелер орналасқан және ол осы түймелер арқылы өз қызметін атқарады:
|
|||||||||||
Шебердің іс жүзінде жұмыстың орындалу әдіс – тәсілі
Студенттің жұмыс реті:
|
|||||||||||
3.Ағымдағы нұсқау (ұзақтығы – 20 минут) |
|||||||||||
Бірінші мақсаттық тексеріс: Мақсаты: Жұмыс орнын ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздік ережесін сақтау, студенттердің тәжірибелік тапсырманы орныдауға дайындығы. Екінші мақсаттық тексеріс: Студенттерді тексеріс уақытында қадағалайтын сәт Үшінші мақсаттық тексеріс: Студенттердің жұмысын демонстрацияға дайындау. |
5 5 10 |
1. Жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібімен танысу. Керек шикізат, реттілік пен құралдардың қолда болуы, тапсырмаларды топ ішінде бөлу. 2. Еңбек әдістерінің дұрыс және технологиялық тізбекті орындалуын тексеру. 3. Жұмысты аяқтап, қорытындылау. Дайын болған жұмыстарды қабылдау, жұмыс орнын жинастыру, тапсыру |
|||||||||
Қорытынды (5 минут) |
|||||||||||
1. Бағалау: 2.Рефлексия кестесі 3.Үйге тапсырмасы |
2 1 2 |
-Сабаққа белсенді қатысқан білім алушыларды бағалау.
Рефлексия кестесіне жауап жазу 3. Үй тапсырмасы: 1) Қосымша әдебиеттерді пайдалана отырып, электрлік аспаптар туралы жазып келу 2) Интернет желісінен қосымша материалдар іздену 3) Тест құрастыру |