Материалдар / Электр тогы, электр тогы көздері

Электр тогы, электр тогы көздері

Материал туралы қысқаша түсінік
8.4.2.1 – электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
Авторы:
29 Мамыр 2024
119
1 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

8.3 А Тұрақты электр тогы

Педагогтің Т.А.Ә.

Әлниязова Г. Б

Күні:

09.04.2024

Сынып: 8 В

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Электр тогы, электр тогы көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

1.Электр тогы ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру.

2. Электр тогының пайда болу шарттарын анықтау.

Құндылыққа баулу

Талап: білуге, жаңаны тануға құштар болу


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушыларды түгелдеу;

«Жылы лебіз» әдісі

арқылы жағымды ахуал қалыптастыру


Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийімен таныстыру

Топқа біріктіру

Билеттер арқылы топқа бірігеді. Оқушылар кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бірігіп отырады

1-топ:

«Электр тогы» вагоны

2-топ:

«ЭҚК» вагоны

3-топ:

«Электр ток көздері» вагоны


БББ кестесіне оқушылар жаңа тақырып бойынша өздеріне белгілі мағлұматтар мен тереңірек білгісі келетін ақпаратты бастапқы екі бағанға жазады.

Білгенім

Білгім келеді

Білдім





Оқушылар сәлемдеседі





Бүгінгі сабаққа деген тілектерін айтады.


Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийімен танысады

Оқушылар берілген мозайканы құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді.


1. «Электр тогы» вагоны


2. «ЭҚК» вагоны


3. «Электр ток көздері» вагоны

















Топ аттары жазылған билеттер















БББ кестесі



Сабақтың ортасы

30 минут
















«Кинометафора» әдісі арқылы тақырыпты ашу


Дауыс беру» әдісі. Мұғалім сұрақ қояды, оқушылар оған «ия» немесе «жоқ» деп жауап береді

Тапсырма №1 (жеке жұмыс)

1. Электр тогы деп - зарядталған бөлшектердің реттелген қозғалысы ма? (ия)

2. Тізбекте ток жүру үшін бөгде күштер қажет пе?

3. Қандай да бір энергия түрін электр энергиясына түрлендіретін құрылғыны ток көздері деп атайды ма? (ия)

4. Тұйық тізбекте бірлік оң зарядтың орын ауыстыруы барысында бөгде күштер жасаған жұмыс электр қозғаушы күш (ЭҚК) деп аталады ма? (ия)

5.Күннен электр энергиясын алуға болады ма? (ия)

6.Алғашқы рет электр тогы түсінігін енгізген француз ғалымы Андре Ам)пер ма? (и

7.Электр тогын ыдысқа салуға болады ма?(жоқ)

8. Ток көзінің энергетикалық сипаттамасы ЭҚК болып табылады ма? (ия)

9.Электр тогы қауіпсіз ба? (жоқ)

10. Механикалық энергияны электр энергиясына айналдыруға болады ма? (ия)


«Елші» әдісі

Топтар берілген мәтіндерді топта талқылап, ішінен жүйрігі өкіл ретінде басқа топқа барып өзекті мәселені түсіндіреді.

Тапсырма №2 (топтық жұмыс)

1-топ.Токтың жылулық және химиялық әрекеттерінің ерекшеліктерін сипаттаңдар.

2-топ.Токтың химиялық және магниттік әрекеттерінің ерекшеліктерін сипаттаңдар


3-топ. Токтың магниттік және физиологиялық әрекеттерінің ерекшеліктерін сипаттаңдар


«Ойлан, тап!» әдісі

Теориялық білімді практикалық міндеттерді шешуге бағытталған контекстік тапсырма беріледі.

Тапсырма №3 (жеке жұмыс)

Күнделікті тұрмыс пен техникада қолданатын электр апаттары электр шәйнегі, үтік, электр пешін қолдану кезінде мысалы, электр розеткаларына тию немесе шағын құрылғының соғуы айтарлықтай зақымға немесе салдарға сирек әкелетініне қарамастан, Америка Құрама Штаттарында жыл сайын жоғары вольтты электр тогының салдарынан шамамен 300 адам қайтыс болады. Америка Құрама Штаттарында жыл сайын 30 000-нан астам өлімге әкелмейтін электр жарақаттары орын алады және электрлік күйік АҚШ-тағы күйікке шалдыққандардың шамамен 5% құрайды. Көрсетілген цифрлар тек бір елде бір жылда орын алып отырған жағдай, бүкіл әлем бойынша статистикасын шығаратын болса, бір жылда қанша адамды электр тогының зиянынан жоғалтатынымызды ойлаудың өзі қиын.

1.Қалай ойлайсың адамды электр тогының соғуы токтың қай қасиетіне жатады:

2. Электр тогы соғуы кезінде терінің кедергісі жоғары болса, теріге көбірек электр энергиясы таралуы мүмкін, нәтижесінде терінің күйіп қалуы көбейеді, бірақ ішкі мүшелер аз зақымдалады. Терінің төзімділігі төмен болса, терінің күйіктері азаяды немесе жоқ, ал электр энергиясы ішкі құрылымдарға көбірек беріледі. Екі жағдайда адам денсаулығы үшін өте қауіпті, терінің кедергісі жоғары болуы ішкі ағзаларды сақтап қалуға мүмкіндік. Терінің кедергісін жоғары болуының себебі неде сипаттаңыз:

3. Электр тогы соғуы кезінде қоддан келесі қолға токтың берілуі жүректің артимиясының бұзылуына әкеледі. Жүректің артимиясының бұзылуына шалдыққан адамның жүрек жұмысы мен денсаулығында қандай зиянды әсерлер туындауы мүмкін?

4. Электр тогның соғуынан сақтанудың қандай тиімді шараларын ұсынар едіңіз?


Оқушылар сабаққа қатысты бейнематериалды көреді,жаңа тақырып бойынша түсінік алады, ойларын жинақтайды.







Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді















































Оқушыларға жазбаша тапсырма беріледі, жеке орындайды.

Тапсырманы орындап болған соң, жұмыстарын қасындағы жұбымен ауыстырады, интербелсенді тақтада шыққан дұрыс жауаппен салыстырып тексереді.









Дескриптор:

1.Электр тогын сипаттайды.

2.ЭҚК анықтама береді.

3.Ток көздерін сипаттайды.

4.Бөгде күштердің табиғатын сипаттайды.

ҚБ: мұғалімнің кері байланысы






















Дескриптор:

1.Токтың жылулық әрекетін сипаттайды

2.Токтың химиялық әрекетін сипаттайды

3.Токтың магниттік әрекетін сипаттайды

4.Токтың физиологиялық әрекетін сипаттайды


Топтар бірін бірі

«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша бағалайды




















Дескриптор:

1.Адамды электр тогының соғуын токтың әсерлерімен байланыстырып сипаттайды.

2. Тері кедергісінің арту/кему себептерін анықтайды.

3. Жүрек артимиясының бұзылуының салдарларын анықтайды.

4. Электр тогынан сақтанудың тиімді тәсілдерін сипаттайды.

ҚБ:жұптағы әңгімелесу арқылы өзара бағалау жүргізіледі.

бейнематериал







Ресурс 1





















Ресурс 2













Ресурс 3




Сабақтың соңы


5 минут







Кері байланыс

«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

Сабақта қандай қиындықтар туындады?

Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?


Үйге тапсырма

Электр тогы, электр тогы көздері тақырыбын оқу.

Оқушылар сабақ бойынша сұрақтарға жауап беріп, кері байланыс жасайды.











Мұғалімнің кері байланысы арқылы қалыптастырушы бағалау сабақтың өне бойында жүргізіледі. Сабақ соңында оқушы жетістігі балдық жүйе арқылы бағаланды.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ