Материалдар / Электр тогы, электр тогы көздері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Электр тогы, электр тогы көздері.

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2018
511
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3 А Тұрақты электр тогы

Күні:

Сынып:

Мектеп: Жуалы ауданы

30 Көктқбе орта мектебі

Мұғалімнің аты –жөні: Альжанова С.А Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Электр тогы, электр тогы көздері.

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.1 – электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

-электр тогы ұғымының мағынасын айту

-электр тогының пайда болу шарттарын анықтау

-электр ток көздері түрлерінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын салыстыру

Бағалау критерийлері

-Электр тогының анықтамасын айтады;

- электр тогының пайда болу шарттарын анықтайды;

-электр ток көздері түрлерінің ұқсастығы мен ерекшелігін салыстырады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

Электр тогы, электр заряды, батарея, гальваникалық элементі, генератор, аккумулятор, фотоэлемент, электрофор машиналары терминдерін диалогта және жазуда еркін пайдаланады.

Пәндік лексика және терминология

Электр тогы, электр заряды, батарея, гальваникалық элемент, электрофор машинасы, аккумулятор, фотоэлемент

Диалогқа және жазуға қажет сөз тіркестері

1.Зарядтардың реттелген қозғалысы ................................. деп аталады.

2.Алғаш рет «...........................» түсінігін енгізген француз ғалымы Андре Ампер ашты.

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуды топтық жұмыс жасау арқылы дарытамын.

Пәнаралық байланыс

Информатика – АКТ

Алдыңғы білім

Электр заряды, аккумулятор, ток көзі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аударып, жаңа сабаққа қатысты суреттер (аккумулятор,электрофор машинасы, гальвани элементі) бейнеленген қима қағаздарды таратып «Мозаика» әдісі арқылы жинайды.

Алдыңғы білімді еске түсіру

«Kahoot» ойыны

1.Электр зарядының өлшем бірлігі?

А) Кл В) м Д) с Е) км

2. Электр зарядының белгіленуі?

А) q B) t Д) m E) s

3. Қалта шамы ненің көмегімен жанады?

А) батарейка В)ток көзі Д) генератор Е) аккумулятор

4.Электр өрісі нүктелерінің энергетикалық қасиеттерін сипаттайтын шама?

А) потенциал В)өріс Д) жұмыс Е) энергия


Қалыптастырушы бағалау: бірінші орынға шыққан оқушыға «От шашу»

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін «Каhoot» ойынының нәтижесінен шығарылады.

Аккумулятор, электрофор машинасы, гальвани элементінің суреттері белгіленген қима қағаздар






www.kahoot.it

сайты

Сабақтың ортасы

Оқушыларға мәтін беріледі. Берілген мәтінді оқи отырып топпен жұмыс жасайды.

Жұмыс түрі: топтық

Электроскоптың білігіне бекітілген металл шарды электрленген эбонит


«Борт» журналы

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білемін

Мәтінді оқып жаңадан білгенім

(термин сөздер)

Тың ақпарат

(Термин сөздерге анықтама беру)

Болжамдар

Менің сұрақтарым

-электроскоп

-эбонит таяқшасы

-электр заряды


Электр тогы

Электрофор машинасы

Фотоэлемент

Электр тогы дегеніміз зарядталған бөлшектердің реттелген қозғалысы.

-электр тогы еркін зарядтармен электр өрісі бар ортада ғана пайда болады.


Электр өрісінің әсерінен өткізгіш бойымен бағытталған зарядталған қозғалысы реттелген қозғалыс

Ток көзінің қандай түрлерін білесіңдер?

Ток көздерінің түрлері қолданылатын салалар?



Дескриптор:

-берілген мәтінді оқи отырып электр тогы, электр тогының пайда болу себебін айтады;

- жаңа термин сөздермен танысады;

- термин сөздердің анықтамасын жазады;

-мәтін бойынша болжамдар жасайды;

- сұрақтар құрастырады.


Қалыптастырушы бағалау түрі:өзара бағалау

Кері байланыс: жазбаша «Сендвич» әдісі


«Әткеншек» әдісі

Жұмыс түрі: топтық

Тапсырма 1

Суретте электр тізбегі көрсетілген:

  • Электр тізбегіндегі электр құрылғыларын атаңыз.

  • Токтың және электрондардың бағытын көрсетіңдер.

Дескриптор








Білімалушы

- суретбойыншатізбекқұрылғыларын анықтайды;

- токтыңбағытынсуреттекөрсетеді;

- электрондардың бағытын көрсетеді;

- токтың бағытының электрондардың бағытына

неліктенсәйкескелмейтінінтүсіндіреді;



Тапсырма 2


Сөйлемді аяқтаңыз: 1.Электр тогы ____________________________________________________________________________________________________________

2.Ток көздері______________________________________________

____________________________________________________




3.Суретте көрсетілген ток көзі ток көзінің қай түріне жатады?__________________________________________________________________________________________________________________________________

4.Ток көзінде энергияның қандай түрленуі болатынын түсіндіріңіз

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дескриптор



Білім алушы

- электр тогының анықтамасын

тұжырымдайды;

- ток көздерін суретті пайдаланып

ажыратады;

- ток көзінде қандай құбылыс

жүретінін түсіндіреді.





Тапсырма 3

«Венн» диаграммасы әдісі арқылы оқулықтан «ток көздерінің түрлері» қосымшасын оқып, ток көздерінің ұқсастығы мен ерекшелігін салыстыру.




Дескрипторлар

1.Гальвани элементінің ерекшелігін анықтайды

2.Аккумлятордың ерекшелігін жазады.

3.Аккумлятор мен Гальвани элементінің ұқсастығын салыстырады.


Қалыптастырушы бағалау түрі: өзара бағалау

Әдісі: «Басбармақ»

Кері байланыс: ауызша


Қосымша 1

Қосымша 2

Бағалау парағы


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Иә

Жоқ

Электр тогы ұғымының физикалық мағынасын айтады;


-электр тогының анықтамасын тұжырымдайды



Электр тогының пайда болу шарттарын анықтайды;


Электр тогының пайда болу шарттарын айтады



Электр ток көздері түрлерінің ұқсастығы мен ерекшелігін салыстырады

Гальвани элементімен аккумулятордың ұқсастығымен ерекшелігін айтады





Мәтіндер, «Борт» кестесі,

стикерлер таратылады
















2


























Тапсырма жазылған қима қағаздар таратылады

Сабақтың соңы

Кері байланыс «Ойды аяқта»

  1. Бүгін мен білдім-

  2. Мен үйрендім-

  3. Қиындық тудырды-

  4. Қолымнан келді-

  5. Менің білгім келеді-


Рефлексия

«Шеринг» әдісі

  1. Бүгінгі күн мен үшін: (сәтті, қызықты, маңызды)-

  2. Себебі: -



Үй тапсырмасын беру: Презентация дайындау

  1. Электр энергиясының дәстүрлі емес көздері.

  2. Қазақстанда жаңа буын аккумуляторы


Саралау – Сізқандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Пəнаралық байланыс; денсаулықжəне қауіпсіздік, АКТ- менбайланыс, құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)

Қарқын тәсілімен «Борт» әдісі мен «Әткеншек» әдісін саралаймын.

  • Өзара бағалау

  • Өзін-өзі бағалау




«Kahoot» ойыны жүргізу арқылы АКТ қолдану дағдысы дамиды.

Топтық жұмыс жасату арқылы ынтымақтастыққа, өмір бойы білім алуға баулимын.

Сабақбойынша рефлексия



Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!