Материалдар / Электр тоғы. Электр тоқ көздері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Электр тоғы. Электр тоқ көздері

Материал туралы қысқаша түсінік
Физика пәнінен жас ұстаздарға арналған шағын көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Ақпан 2019
444
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін: _______________________
Пәні: Физика және астрономия
Ашық сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы : Электр тогы. Ток көздері

Н.Мейірманов атындағы орта мектебі

Күні:23.01.19ж

Мұғалімнің аты-жөні: Исмагулова С.М.

Сынып: 8

Сабақтағы
оқушылар саны:
Оқушылар үйренеді:

Сабақтағы оқыту
мақсаттары:

1. Электр тогының анықтамасын , ток көздері туралы
білуі, токтың жүру шарттарын білуі .
2. Электр тогының әрекетін түсінуі, электр қозғаушы
күш шамасының физикалық шамасын түсінуі.
3. Электр тогын түсіндіре алуы, деректерді жинап,
талдап, іріктей алуы. Өз болжамдары мен
қорытындыларын жасай алуы.
Барлық оқушылар:

Күтілетін нәтиже:

Электр тогының анықтамасын , ток көздері туралы
біледі, токтың жүру шарттарын біледі .
Оқушылардың көпшілігі:
Электр тогының әрекетін түсінеді, ажыратады, электр
қозғаушы күш шамасының физикалық шамасын
түсінеді.
Кейбір оқушылар:
Электр тогын түсіндіре алады, деректерді жинап,
талдап, іріктей алады. Өз болжамдары мен
қорытындыларын жасай алады.

Тілдік мақсаттар

Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән
беру.
Тұрақты ток-постоянный ток- Direct current
электр тогы-электрический ток-electric current
Ток өткізетін-проводник с током- current carrying
Құрал-устройство-Device
Диэлектрик-диэлектрик-Dielectric
Электр заряды-электрический заряд- electrical charge
Батарея-батарея-battery
Гальваникалық элемент-гальванический элемент- cell
Заряд-заряд-charge

Сабаққа қатыспаған
оқушылар саны:

Өткізгіш-проводник-conductor
Өткізгіштік-проводимость-conductivity
Пәнаралық
байланыстар

Математика

Алдыңғы білім

Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Температура.

Дерек көздер,
ресурстар

1.Б.М. Дүйсембаев, т.б, Физика және астрономия.
Алматы «Мектеп», 2015 ж
2.Мұғалімге арналған нұсқаулық. «Назарбаев
Зияткерлік мектептері» ДББҰ, І деңгей
3. Электронды оқулық, 8 сынып
4.В.И.Кем, Б.А.Кронгарт Физика . Есептер жинағы
Жоспар

Жоспарланған мерзім

Жоспарланған іс-шаралар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының ісәрекеті

2 мин

Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру

«Жылы жүрек- ізгілік тілегі»

«Жылы жүрекізгілік тілегі»

Кіріспе

Топқа бөлу

Екі топ түстерді таңдау арқылы топқа бөлінеді

Әлеуметтік орта,
ынтымақтастық
ортаға енеді

(3мин)

І топ: Аристотель
ІІ. топ: Ньютон

Үй тапсырма-сы
(8 мин)

Үй тапсырмасымен жұмыс.

-

ойлану

«Электр өрісі» тарауын
қайталау.

-

талқылау,
диалог

Түрткі, сынама, қайта бағыттау
сұрақтары

-

жауап беру

1.Электр лену деген не?
2.Дененің алғаш зарядталуы
процессін кімнің қызы
байқады?
3.Электрленген денелерде
қандай зарядтар болады?
4..Кулон кім?
5.Зарядтардың қандай түрлері
болады?

Сұрақ-жауап әдісі бойынша

3 мин

Қызығушылығын ояту

BilimLend арқылы

Негізгі бөлімі

Мағынаны тану
Топтық бірлескен жұмыс.
Кіші жоба қорғау.

(13 мин)

І топ. Электр тогы деген не?
Электр тогының пайда болу
шарттары

«Электр тоғы» тақырыбындағы бейнематериал
көрсету.

Оқушылар
байқалған
құбылысқа
байланысты ойпікірлерін білдіреді.
Сабақтың
тақырыбын ашады.

Шағын топ ішіндегі оқушылардың жұмысын Топ басшы рөлдерге
бақылау:
Барлық оқушылардың белсен-ділігін, бөліп қадағалайды.
әрекет түрін, оның сапасын, өзара ынтымағын, бақылайды,
нәтижеге жету ниеттерін бақылау.
Топ
қорғайды.

спикері

ІІ топ. Электр тогының әрекеті.
ток көздерінің түрлері

5 мин

Жұптық жұмыс. «Жалғасын
тап»

Қорытынды
бөлімі

Ой-толғаныс

8 мин

Жеке жұмыс. Деңгейлік
тапсырмалар

Сабақты бекіту «Алтын балыққа арналған
аквариум» әдісі
5 мин

Жұптық жұмыс

Жаңа
тақырып
бойынша бойындағы
білімдерін
пысықтайды.

Сынып ішіндегі барлық оқушылардың деңгейлік Оқушылар деңгейлік
тапсырманы орындауын қадағалау.
тапсырманы
орындайды.
А, В, С деңгейіндегі оқушылардың оқу әрекетін
бақылау.
Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге
балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы
алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады.
Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды. Егер жауап
бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне болады.

Кері байланыс

Ғарышқа саяхат

5 мин

Оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін жұлдызды стикерге жазып, ай ілінген плакатқа
жабыстырады..

Үйге
Электр тогы. Ток көздері

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға

Оқушылар үйде өздерінің ойларын
жаңа тақырып бойынша
дәптерлеріне түсіріп келеді ,
тақырыпты оқып келеді.

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін

Зерттеу жұмысы. Электр тогы
Эссе. Электр тогының пайдасы
мен зияны

Пәнаралық байланыс

тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

тексеруді қалай жоспарлаймыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға
болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді жауап беріңіз?
болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің
келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Жұптық жұмыс. Жалғасын тап...

1.Сендер электр тогын жақсы өткізетін қандай денелерді білесіңдер?

______________________________________________
______________________________________________________________
2. Электр тогы дегеніміз –

3. Тізбекте ток жүріп тұрғанын немесе жүрмейтінін қандай белгілері арқылы қарап анықтауға болады? Мысал
келтіріңдер. _______________________________________________________________________________________
4.Токтың өткізгіште ұзақ уақыт жүруі үшін қандай шарттар міндетті түрде орындалуы тиіс ?
__________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
5.Алғаш рет электр тогы түсінігін енгізген ғалым _______________________________________________________

__________________________________________________
ә) ___________________________________
б) ___________________________
в) __________________________________
6.Электр тогының әсерлері

а)

7.Қандай құрылғыларды ток көздері деп атайды ? _______________________________________________________
8. Ток көзі қандай қызмет атқарады ? __________________________________________________________________

_____________________________________
_____________________________________________________________
9. «Электр қозғаушы күші» деп нені атайды ?

Формуласы:

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар

І деңгей
1.Егер бөгде күштер 10 Кл электр мөлшерін ток көзінің бір полюсінен екінші полюсіне ауыстырғанда 30 Дж жұмыс
жасаса, онда ток көзінің ЭҚК-і қандай болады ? (1 ұпай)
2.Аккумулятор мен гальвани элементінің негізгі айырмашылығы неде ? (1 ұпай)

І деңгей
1.Егер бөгде күштер 10 Кл электр мөлшерін ток көзінің бір полюсінен екінші полюсіне ауыстырғанда 30 Дж жұмыс
жасаса, онда ток көзінің ЭҚК-і қандай болады ? (1 ұпай)
2.Аккумулятор мен гальвани элементінің негізгі айырмашылығы неде ? (1 ұпай

ІІ деңгей
1.Егер мыс сымдарын көкөніске (картоп, пияз, сәбіз) немесе жеміске сұғып қойса, одан гальвани элементін алуға
бола ма? (2 ұпай)
2.Заряд бір нүктеден екінші нүктеге дейін орын ауыстырған кезде потенциалдар айырмасы 1 кВ өрісте 400 мкДж
жұмыс атқарды. Заряд неге тең ? (2 ұпай)

ІІ деңгей
1.Егер мыс сымдарын көкөніске (картоп, пияз, сәбіз) немесе жеміске сұғып қойса, одан гальвани элементін алуға
бола ма? (2 ұпай)
2.Заряд бір нүктеден екінші нүктеге дейін орын ауыстырған кезде потенциалдар айырмасы 1 кВ өрісте 400 мкДж
жұмыс атқарды. Заряд неге тең ? (2 ұпай)

ІІІ деңгей
1.20 нКл потенциалы 700 В нүктеден потенциалы 200 В нүктеге орын ауыстырғанда өріс қандай жұмыс істеді ?
(3ұпай)
2.Мыс өткізгіштің екі ұшын бірдей күкірт қышқылының судағы ерітіндісіне батырса, онда электр тогы жүре ме?
Неге ? (3ұпай)

ІІІ деңгей
1.20 нКл потенциалы 700 В нүктеден потенциалы 200 В нүктеге орын ауыстырғанда өріс қандай жұмыс істеді ?
(3ұпай)
2.Мыс өткізгіштің екі ұшын бірдей күкірт қышқылының судағы ерітіндісіне батырса, онда электр тогы жүре ме?
Неге ? (3ұпай)

Н.Мейірманов атындағы жалпы білім беретін орта мектебі

АШЫҚ САБАҚ
«Электр тоғы. Электр тоғы көздері»
физика 8 сынып

Физика пән мұғалімі : Исмагулова С.М.

2018-2019 оқу жылы

Бағалау
10-12 ұпай - «5»
7-9 ұпай - «4»
3-6 ұпай – «3»
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!