Материалдар / Электр заряды.Электрлену.Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.

Электр заряды.Электрлену.Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Электр заряды. Электрлену. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Ақпан 2022
593
0 рет жүктелген
693 ₸ 770 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасының

«Жамбыл политехникалық жоғары колледжі»

Мемлекеттік каммуналдық қазынылық кәсіпорны








Ашық сабақ


Тақырыбы: Электр заряды.Электрлену.Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.








Пәні: физика

Курс: 1

Топ: 1ВТ21-1

Педагог:

Күні: 9.10.2021ж






Жаратылыстану циклдік әдістемелік комиссияның отырысында қаралды

2021 ж "__" ____________ №_______ хаттама

 Төрайым__________







Тараз 2021ж

Сабақ жоспары №_13


Пән атауы

Физика


Сабақ тақырыбы

Электр заряды.Электрлену.Зарядтың сақталу заңы.Кулон заңы.Электр өрісі.Электр өрісінің күш сызықтары..Электр өрісінің кернеулігі.

Дайындаған педагог



Күні, айы, жылы

08.10.2021ж


Курс

1


Оқу жылы

2021-2022 оқу жылы


Топ

1ПО21-3, 1ВТ21-1,1ДЗО21-1

Оқу мақсаты

электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану

-электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау;

- электр өрісінің заряд қозғалысына әсерін сипаттау;

Сабақтың мақсаты

  1. Электр заряды, денелердің электрленуі ұғымдарына сипаттама беру,

  2. Кулон зағының физикалық мағынасын ашып көрсету,

  3. Кулон заңы мен электр зарядының сақталу заңына есептер шығару

Бағалау критерийлері

  1. Электр заряды, денелердің электрленуі ұғымдарына сипаттама береді

  2. Кулон зағының физикалық мағынасын ашып көрсетеді

  3. Кулон заңы мен электр зарядының сақталу заңына есептер шығарады

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Электр заряды, элементар заряд, электр зарядының екі түрі, электр өрісі, өріс сызықтары, денелердің электрленуі, Кулон заңы, элементар заряд, янтарь

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Менің ойымша өріс біздің санамыздан тыс өмір сүріп жатса да, ......

Өріс ұғымын түсіну үшін, оны ойша кескіндеуге болады және оның күштік сипатын ....

Субатомдық бөлшектер деп ...

Денені ... және .... әдістері арқылы электрлеуге болады.

Кулон заңы вакуумдегі қозғалмайтын екі нүктелік зарядтың өзара әрекеттесу күші .... тура пропорционал және олардың .... кері пропорционал.


Пәнаралық байланыс

Математика, информатика,химия


АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білім

Кристалды және аморфты денелер






Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ақпарат, ресурс көздері

Сабақтың басы

(15 минут)

1.Мұғалім мен білімгерлердің өзара сәлемдесуі

2.Топты түгендеу

3.Білімгерлерді топқа бөлу(түсті стикерлер арқылы)

4.Білімгерлердің бір біріне сәттілік тілеуі (саусақтарына өзінің сәйкес саусақтарын тигізеді, бас бармақтан бастап):

  • әрқашан (басбармақты тигізіп);

  • және әр нәрседе (cұқ саусақ);

  • үлкен (ортаншы саусақ);

  • жетістік (аты жоқ саусақ );

  • тілеймін (кішкене саусақ);

Осылайша топта бірлесе жұмыс істеу үшін жағымды орта туындайды.

Оқытушы сұрақ-жауап арқылы білімдерін актуалдауды ұсынады:

  1. Шарды үйкеп, оны төбеге лақтырыңыз. Ол төбеге жабысып, төменге түспейді. Неліктен?

  2. Пластмасса тарақ (қалам) алып, шашымызға үйкелеп қағаз қиқымдарына жақындатсақ не байқалады?

  3. Зарядтар мен олардың өзара әрекеттесуі қалай жүзеге асады деп ойлайсыңдар?

Оқытушы слайдтағы суреттерді қарастыруды ұсынады:

Бұл сурет қандай құбылысқа негізделген? Неліктен?

Суретті талдау.

Осы жағдайлардың біреуінде метал гильза зарядталмауы мүмкін бе?

білімгерлермен талқылау және метал гильза мен зарядталған таяқшаның тартылуы бойынша демонстарция жасау.

Жаңа тақырыпты оқытудың қажеттілігі айтылады. Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаттары және бағалау критерийлері экранға шығарылады.




















https://yandex.kz/video/preview/7677042406557528751


Cабақтың ортасы

(25минут)










10 мин







20 мин







Тапсырма №1«Джигсо» әдісі

 Топпен жұмыс. Әт топқа тақырып беріледі (лекция)

Тақырыпты оқып, талқылап, постер арқылы сызып түсіндіреді

Дескрипторлары:

Білгерлердің мәдениетті сөйлейді, сызба нұсқа арқылы түсіндіреді. Ынтымақта бірлікте жұмыс жасайды, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді.

Тапсырма №2

Топтық жұмыс. Фронтальды эксперимент

Әр топқа құралдар мен тапсырмалар беріледі, соларды тәжірибе арқылы көрсетіп, түсіндіреді.

Дискриптор

Құбылысты ашық түсіндіре алады. Білімдерін тәжірибе арқылы шыңдайды

Тапсырма №3

Жұптық жұмыс (әр топқа 3 есеп)

Есептер шығару

Дискриптор

Шартын жазаалады, формулаларды дұрыс қолдана алады, есептің мәнін таба алады


Физика 10 сынып Қойшыбаев

Кронгарт







Қосымша 2








Қосымша 3

Сабақтың соңы

(10 минут)

Кері байланыс «Телегамма» әдісі

1.Білімгерлер сабақ бойынша өз әсерлерімен тілкутерін телегамға жазып, бір біріне береді. Оқытушының кездейсоқ сұрауы арқылы телергамма оқылады.

2.Көңіл күй білдіру


Бағалау әр топта топ басшы команда мүшелерін әр кезеңі бойынша бағалап отырады

Үй тапсырмасы 8.1-8.2-8.3-8.4








Физика 10 сынып















































1 топ « Томсон»

8.1 Электр заряды.Электрлену. Электр зарядының сақталу заңы

  • Элементар бөлшек

  • Зарядтың пайда болуы

  • Электрлеу әдісі

  • Зарядтардың сақталу заңы

2 топ «Кулон»

8.2 Кулон

  • Нүктелік заряд

  • Кулон тәжірибесі

  • Электр тұрақтысы

  • Суперпозиция принцпі

3 топ «Фарадей»

8.3-8.4 Электр өрісі және күш сызықтары

  • Элетр өрісі

  • Нүктелік зарядтың өріс кернеулігі

  • Зарядтардың өріскернеулігі

  • Күш сызықтары

  • Біртекті өріс

Топтық жұмыс. Фронтальды эксперимент



Есептер:

  1. Бір бірінен 3 см қашықтықта тұрған әрқайсысы 10нКл екі заряд бір бірінеқандай күшпен әсерлеседі?

  2. 1мкКл және 10 нКл екі заряд 9мН күшпен қандай қашықтықта әсер етеді?

  3. Зарядтардың біреуін 4 есе арттырғанда өзара әсер күші өзгеріссіз қалу үшін олардың ара қашықтығын неше есе өзгерту керек?

  4. Майдың ішінде бірінен бірі 6 см қашықтықта тұрып, 0,4 мН күшпен әсер ететін бірдей екі зарядтың шамасы қандай?

  5. Бір бінен 10 см қашықтықта орналасқан кішкентай екі шардың бірдей теріс зарядттары бар және олар 0,23мН күшпен өзара әсерлеседі. Әр шардағы электрондар санын анықта?

  6. Вакуумде бір бірнен 1 м қашықтықта орналасқан шамасы 1 Кл болатын екі нүктелік зарядтың өзара әсерлесу күшін есептеңдер. Суда дәл сондай қашықтықта әсерлесу қалай болады? (судың диэлнктрик өтімділігі 81)

  7. Шамасы және таңбасы жағынан бірдей екі нүктелік заряд вауумде 3 м қашықтықта 0,40 Н күшпен тебіледі. Әрбір заряд шамасын анықта.

  8. Суда бір бінен 3,3 см қашықтықта орналасқан 0,66*10-7 Кл және 1,1*10-3 Кл екі зарядөзара қандай күшпен әсерлеседі?әсерлесу күші өзгеріссіз қалу үшін вакуумде қандай қашықтықта орналастыру керек? (судың диэлнктрик өтімділігі 81)

  9. Теріс нүктелік заряд вакуумде бір бінен 48 см жерде орналасқан және өзара 10-3 Н күшпен әсерлеседі.Әрбір зарядта неше электрон ба

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!