Пәні физика
Пән мұғалімдері Жайлибаева Л
.
Сабақтың тақырыбы
электролиттердегі электр тогы
Сабақтың
мақсаты Сұйықтардағы электр
тогының пайда болуын тәжірибе жүзінде көре алады, Фарадей заңдарын
қорыту, оны есеп шығару барысында пайдаланады Сұйықтардың электр
тогын өткізбеуіне байланысты 3 топқа бөлінуін және сұйықтарда
электр тогын таситындар оң және теріс ион екенін түсінеді және оны
витруальды тәжірибе арқылы көрсет
алады. Оқушылардың белсендігін арттыру өзіне-өзі баға беруге,
алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға үйренеді, дәлдікке,
ұқыптылыққа тәрбиеленеді.
Күтілетін нәтиже Оқушының
ойлау қабілеті артып, өз ойын жүйелеуге, ұқсастықты,
қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыланады. Оқушылар шығармашылық
іс-әрекеттерін, ізденімпаздықтарын
дамытады. Теорияны тұрмыспен байланыстыра
алады
Табыс критериі
Дерек көздері интер белсенді
тақта , бағалау парағы, деңгейлік тапсырмалар.
|
уақыты
|
Мұғалімнің іс әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Дерек көздері
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
|
Сәлемдесу шаттық шеңберін құру
үшін оқушыларға шаңырақ беріледі
|
Ынтымақтастық атмосферасын
құрып бір біріне ізгі тілектерін жолдайды уық түстерін таңдау
арқылы топқа бөлінеді
|
Шаңырақ
|
Көпірше үй тапсырмасын
сұрау
өрмекшінің торы әдісі
|
5 мин
|
Оқушыларға орам жіп беріледі
1электр тогы дегеніміз не? 2электр тогы қандай орталарда
жүреді?2Электролит дегеніміз не? Электролитке қандай заттар жатады.
сұйықтардағы электр тогы дегеніміз не?3 Сұйықтардағы электр тогын
тасымылдаушы бөлшектерді ата?4 Оң иондарды қалай атаймыз? 5Теріс
иондарды қалай атаймыз?67 электролиттік диссоциация дегеніміз не?
8қандай құбылыс рекомбинация деп аталады?9диссоциация дәрежесі неге
тәуелді? 10электролиттік ванна дегеніміз не?
|
Орамды бір біріне беру арқылы
сұрақ койып қағып алады
|
Орам жіп
|
Білу тәжірибе
көрсету
|
5 мин
|
Оқушыларға тәжірибе жасауға
бағыт бағдар береді
|
Оқушылар құрал жабдықты
пайдаланып тәжірибе көрсетеді теориялық тұрғыдан
түс
|
Батарейка ,лампа, тұз, суы бар
ыдыс бағалау парақшасы
|
Түсіну
Сәйкестендіру
тесті
|
7 мин
|
Мұғалім жаңа сабақтың толық ашылуына ықпал
жасайды
|
Оқулықпен жұмыс
|
Оқулық интербелсенді тақта
|
Қолдану
Деңгейлік тапсырмалар
|
6 мин
|
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар береді
А
-деңгей
1.Электролит арқылы 1
сағат бойы 1 А ток жүреді. Катодта бөлінген күмістің массасын
табыңдар. Күміс эквиватенті 1,118 10 кг/Кл
В- деңгей
1.Күміс нитратының сулы
ерітіндісінің электролизі кезінде 5,6 г газ бөлінеді. Катодта қанша
грамм металл бөлінеді. Т.б
|
Оқушылар
берілген деңгейлік тапсырмалар бойынша есептер
шығарады
1.Мыс купоросы ертіндісі
арқылы 20 мин бойы 1.5 А ток жүргенде катодта 549 мг мыс бөлінеді.
Мыстың электрохимиялық эквивалентін және электродқа шөгетін мыс
атомының санын анықтаңдар.
|
Парақта тапсырмалар бағалау парақшасы,
|
Сергіту сәті
Наурыз тойы әні
|
2 мин
|
Жұлдызды алу
|
Оқушылар тыңдайды
|
Оқушылар іс әрекетті
қайталайды
|
Талдау
|
3 мин
|
Металл бетін мыс купорусымен
қаптау
|
Оқушылар қажетті құралдарды пайдаланып тәжірибе
жасайды нәтижесін түсіндіреді
|
Мыс купоросы, эл
ванна,
Металл білеуше
|
Жинақтау постер
қорғау
|
8 мин
|
Үш топқа тапсырмаларын береді
|
1- топ электролиз құбылысын
физикалық тұрғыдан түсіндіреді.2-топ құбылысты химиялық тұрғыдан
түсіндіреді.3- топ техникада .тұрмыста қолданылуын
түсіндіреді
|
Флипчарт,фламастер
|
бағалау
|
4 мин
|
Бағалау парақшаларын жиып алу
|
|
|
Кері байланыс
|
2 мин
|
Шаңыраққа уықтарын бекітуге нұсқау
береді
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен
бөліседі
|
Стикерлерді тақтаға іледі
|
Үй тапырмасын беру
|
1 мин
|
Электролиздің медицинадағы ролі тақырыбына байланысты
деректер жинау
|
Оқушылар күнделікке жазып алады
|
|