Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Электрондық кесте де деректер базасын құру
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Деректер базасы |
Мектеп: №47 орта мектеп |
||
Күні:17.11.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенбаев Е.А. |
||
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар:11 |
Қатыспағандар:1 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электрондық кесте де деректер базасын құру. |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.2-электрондық кестедедеректер базасын жасау |
||
Сабақтың мақсаты |
- MS Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі -Әрекеттер орындау алгоритмі арқылы кестелік мәліметтер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығы түсінеді. - MS Excel мәліметтер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада мәліметтер базасын құра алады |
||
Бағалау критерийі |
- MS Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі - Кестелік мәліметтер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығын ажыратады - MS Excel мәліметтер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада мәліметтер базасын құрады |
||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: MS Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі Пәндік лексика және терминология: Деректер базасы-Database, Өріс-Field, Жазба-Record, Кілт-Keys, Электрондық кесте-Spreadsheet, Диапазон-Range, Тізім-list. Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер: құрастыру, мысал келтіру,жинақтау, салыстыру, жіктеу, жазу, байланыстыру, себебін түсіндіру, өз сөзімен анықтама жазу. |
||
Құндылықтарға баулу |
Білім алушының бір-біріне құрмет көрсетуге, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарауға және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылдыру |
||
Пән аралық байланыс |
Қазақ, орыс, ағылшын тілінде мәліметтер базасын құру батырмаларын қолдану |
||
Алдыңғы білім |
Электрондық кестемен кесте құрып, құрылған кестелердің диаграммаларын тұрғыза алады |
Сабақбарысы |
||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару Жағымды психологиялық ахуал орнату. «Құпия конверт» әдісі арқылы «Өріс» және «Жазба» болып 2 топқа бөлу
Әр топқа бағалау парағы беру және түсіндіру Мұнда әр тапсырма бойынша жеке оқушы өзінің жинаған балдарын жазып отырады
Үй тапсырмасы «Бәйге» әдісі «learning apps»бағдарламасы арқылы орындау |
Интернет, сайт адресі https://learningapps.org/display?v=p9urk3m4k19 |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин
10 мин.
12 мин.
1,5 мин
3 мин
|
Жаңа сабаққа кіріспе ретінде қима қағаздарының мағынасын сұрау жаңа сабақ тақырыбын ашу. Сабақтың тақырыбы мен сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттарымен таныстыру Көрсетілім: қызығушылылығын ояту, мәселе қою, тақырыпты ашу мақсатында youtube сайтындағы видеоролик Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту мақсатында видиоға қосымша мәліметтер айтып мысалдар келтіру, оқушылармен бірге тақырыпты ашу бір-біріне түсіндіру жұмысын жасау Жаңа тақырыпты игеру №1 тапсырма. Топтық жұмыс «Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс). Іске қосу – Программалар – Microsoft Excel Файл – Құру (Создать) ДБ құру тәртібі:
Әрбір бағанда бір ғана деректер типі, мәтін, сандар немесе күндер жазылады. І топқа: «Мұғалімдер ДБ» ІІ топқа: «Оқушылар ДБ» тақырыптары бойынша ДБ құрыңыздар Дескрипторлар
Қ/Б: Топтар бірін-бірі бaғaлay кpитepийгe cәйкec «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды Кepі бaйлaныc. Ayызшa кepі бaйлaныc бepy. «Жapaйcыңдap!», «Тaмaшa!», «Жақсы!». Сергіту сәті: Атомдар мен молекулалар. «https://www.youtube.com/watch?v=9JBA_eRwhbY». Мақсаты: Оқушылардың көңіл күйін көтеру, зеректік, жылдамдық қасиетін арттыру Тапсырма №2. Жұптық жұмыс «Жұбын тап» әдісі.Деректер базасы элементтерінің анықтамасы мен бейнесін, яғни жұбын табады. 1.Деректер базасы (ДБ)- Базы данных- Database- -компьютер арқылы тез арада іздеу және керек құжатты табу мүмкіндігін арттыру үшін ұйымдастырылған деректер мен ақпараттар жиынтығы. 2.ДБ өрісі- Поле- Field- -нысанның қасиетінің мәндерін қамтитын кесте бағаны 3.ДБ жазбасы- Запись- Record- -деректер қорының өрісінде орналасқан, белгілі қасиетіжазылған кестенің қатары 4.Кілттік өріс- Ключ- Keys- -кестедегі әрбір жазбаның бірегей түрде анықтайтын өріс. 5.Электрондық кесте- Электронная таблица- Spreadsheet- Кесте түріндегі мәліметтерді өңдеуге арналған бағдарлама MS Excel 6.Деректер аймағы ( кесте ауқымы)- Диапазон- -кестеде тікбұрыш пішімді аймақты құрайтын торлар жиынтығы 7.Тізім- Список- -белгілі бір ретпен орналасқан жазбалар Дескрипторлар - Ms Excel бағдарламасында мәліметтер базасыныңэлементтерін ажырата біледі - Кестелік мәліметтер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығын түсінеді - Ms Excel мәліметтер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада мәліметттер базасын құра алады Қ/Б: Бaғaлay кpитepийгe cәйкec жұптар «Бac бapмaқ» әдіcі apқылы өзapa бaғaлay жүpгізeді. |
https://www.youtube.com/watch?v=7Q2C9MB-YH4 Слайд, интерективті тақта, оқулықтар
Плакат, маркер, қалам, кітап, интернет желілері Компьютер
https://www.youtube.com/watch?v=9JBA_eRwhbY
Практикалық жұмыс «learning apps»бағдарламасы
|
||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин |
«БББ» кестесі әдісі кері байланыс жасау Білемін Маған таныс ақпарат +Оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады. Білдім Мен үшін жаңа ақпарат -«Қолымнан келмей жатыр» немесе «түсініксіз болып тұр» деген ойларын жазады. Білгім келеді Мені қызықтырып алған ақпарат Қызықты Өздеріне не қызық болды, соны жазады немесе не жайында көбірек білгісі келеді соны жазады. |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |