Материалдар / Электрондық кестеде деректер базасын құру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Электрондық кестеде деректер базасын құру

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Ақпан 2024
105
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

2 бөлім. Деректер базасы

Педагогтің аты-жөні:

Барлыбаева Г.К.

Күні:

21-23.11.23

Сыныбы: 9-А,Ә,Б,В,Д

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Электрондық кестеде деректер базасын құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: MS Excel бағдарламасында деректер базасын құру туралы біледі

Көптеген оқушылар: Әрекеттер орындау алгоритмі арқылы кестелік деректер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығы түсінеді. Кейбір оқушылар: MS Excel деректер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада деректер базасын құра алады

Бағалау критерийі

MS Excel бағдарламасында деректер базасын құру туралы біледі

- Кестелік деректер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығын ажыратады

- MS Excel деректер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада деректер базасын құрады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал орнату.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасының» мақсаты:

Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды бойына сіңірген еңбекқор, адал, саналы, жасампаз азаматты тәрбиелеу. Ұлттық құндылықтар: ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ, АР-ҰЯТ, ТАЛАП.

Shape1

Үй тапсырмасы тексеру.7 тапсырма. Хабарлама дайындаңдар: «MS Excel-дің түрлі нұсқаларындағы деректер типі»

Электрондық кесте ұяшығына сан, формула, мәтіндік ақпараттарды енгізуге болады. Санның мәндері бүтін, ондық бөлшектер, арнайы символдар: доллар, процент, плюс, минус т.с.с. Мәтін алфавиттік-сандар симводарынан тұрады. Уақыт, дата арасында нүкте бар сандардан тұрады. 1979 жылы екі экономист студент Дэн Бриклин және Боб Френкстон үй тапсырмасын тез орындауға көмектесетін және уақытты үнемдейтін әдіс ойлап табуды шешті. Олар тарихта бірінші рет электронды кесте бағдарламасын жазған. Сол студенттердің арқасында Microsoft Excel бағдарламасы жүзеге асып, оны математикада, статистикада, экономикада, қаржыда пайдаланады.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.




































Әр оқушыға бағалау парағын беру және түсіндіру. Мұнда әр тапсырма бойынша жеке оқушы өзінің жинаған балдарын жазып отырады



















ФБ жауап берген оқушыға 1 балл қойылады





























































Сабақтың ортасы

5 мин













































































10 мин















































20 мин








Жаңа сабаққа кіріспе ретінде қима қағаздарының мағынасын сұрау жаңа сабақ тақырыбын ашу.

Сәлеметсіз бе, құрметті тоғызыншы сынып оқушылары. Біз деректер базасымен жұмыс бөлімін практикалық тұрғыда жалғастырамыз.

қазіргі уақытта көптеген фирмалар кез-келген ақпаратты сақтау және өңдеу үшін дербес компьютерлерді пайдаланады.

өмірде біз күн сайын өзара әрекеттесетін барлық нәрсе қандай да бір базада тіркелген сияқты.

деректер базасымен жұмыс істеу-компьютермен жұмыс істеудің маңызды дағдыларының бірі.



Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбы- Электрондық кестеде деректер базасын құру.

бүгін сабақта біз электрондық кестелерде деректер базасын құруды үйренеміз.



Миға шабуыл

Тапсырманы орындайық. Ойыншықтар базасында қанша өріс және қанша жазба бар екенін анықтаңыз.

Осы тапсырманы дұрыс орындағаныңызды тексеріңіз. Жауабы: ойыншықтардың осы дерекқорында төрт өріс және төрт жазба бар.



Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту мақсатында тақтаға ілінген қосымша деректер айтып мысалдар келтіру, оқушылармен бірге тақырыпты ашу бір-біріне түсіндіру жұмысын жасау.

Оқулықпен жұмыс. 65-67 б. Әдістемелікте берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалім жаңа материалды

түсіндіреді.



Дәптермен жұмыс:

Кесте жасау, мәліметтермен толықтыру.

Настройка быстрого доступа -Другие команды -Не на ленте --Форма Добавить –ОК

67б. 4-тапсырманы орындау



Дескриптор:

MS Excel бағдарламасында деректер базасын құру туралы біледі

- Кестелік деректер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығын ажыратады

- MS Excel деректер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада деректер базасын құрады



Жаңа тақырыпты игеру

1 тапсырма. Топтық тапсырма. QR код арқылы 2 топқа бөлу.

Іске қосу – Программалар – Microsoft Excel Файл – Құру (Создать)

ДБ құру тәртібі:

1. Екі кестенің құрылымын қою.

2. Кестедегі өрістерді сыныптастар мен мұғалімдердің деректерімен толықтыру.

3. Деректер базасын диапазонының атауын тағайындау.

4. Деректер базасының диапазонын тізім ретінде жариялау.



Әрбір бағанда бір ғана деректер типі, мәтін, сандар немесе күндер жазылады.

1-топ.«Мұғалімдер ДБ»

2-топ.«Оқушылар ДБ» тақырыптары бойынша

ДБ құрыңыздар.



Дескрипторлар

· Кесте құрылымын қояды

· Деректер базасы диапазонының атауын тағайындайды

· Деректер базасының диапазонын тізім ретінде жариалайды

Көз жаттығуларын жасау.

Тапсырма №2. Жұптық жұмыс «Жұбын тап» әдісі. Деректер базасы элементтерінің анықтамасы мен бейнесін, телефон арқылы жұбын табады.

https://learningapps.org/25530208

Тапсырма №3. Жеке жұмыс. «Минуттық шешім» әдісі.



Саралау.

Қабілетті оқушыларға тапсырма. Мәтіннен бағандар атауын тауып, мәліметтерді ретімен еңгізіңдер:

Әбдімұратұлы Айсұлтан 18.01.1999 жылы дүниеге келген. Қызылорда қаласы, Ж.Маханбетов ауылындағы Амангелді Иманов көшесі №46 8йде тұрады. №143 мектепте информатика пәнінен сабақ беретід. Байланыс телефоны 87770256793. Қанатқызы Самал 16.12.1993 жылы дүниеге келген. Қазіргі таңда жұмыссыз. Шанхай №15 үйде тұрады. Байланыс номері 87021564265.





Дескриптор

Компьютерде мәтіннен бағандар атауын тауып, мәліметтерді дерек қорын жасап ұсынады.


Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға:



Дескриптор

Компьютерде дерек қорын жасап ұсынады.


Мұғалімді тыңдайды.


Негізгі мәліметтерді дәптеріне жазады


























































Оқушылар кестедегі мәліметтерді толтырады



























Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!