Материалдар / Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо – және гиперфункция)
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо – және гиперфункция)

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ биология 8 сыныпқа арналған. Сабақта tilda.cc,classroomscreen.com,classtime.com,padlet.com,festisite.com spiral платформалары пайдаланылды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Наурыз 2023
571
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

8.3D Координация және реттелу

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қ .Е

Күні:

1.03. 2023

Сыныбы:8

Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо – және гиперфункция)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.7.7 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: гормондардың артық бөлінуінен және жетіспеушілігінен әр түрлі аурулардың пайда болатынын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды ажырата алады

Кейбір оқушылар: гормондардың артық бөлінуінен немесе жетіспеушілігінен пайда болатын ауру белгілерін нақты мысалдар келтіре отырып сипаттайды

Бағалау критерийі

Эндокриндік бездердің ерекшеліктерін біледі

Эндокриндік бездердің гиперфункциясы мен гипофункциясы кезінде болатын ауруларды талдайды

Гормондарды бездерге байланысты жүйелейді

Эндокриндік аурулардың болу себебін айқындайды

Ауру белгілерін сипаттайды



Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылық-ты ояту


І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Алғыс айту»Топқа бөлу.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.























































Жаңа сабаққа кіріспе









Өткен тақырыппен еске түсіру мақсатында «Бір жауапты таңда »

ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылайды



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау болғаннан кейін сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстырады.



Орнын тап

Адам денесіне бездерді орналастыру





Спиннер әдісі

1.Бездер дегеніміз не

2.Неліктен аралас бездер деп аталады

3.Бөліп шығаратын өзегі болтын мүшелер

4.Ұйқы без сөлі қайда ашылады

5.Ұйқы безінен қанға бөлінетін гормондар

6.ішкі секреция бездерінің белгілері



7.Жұмыртқа жасушасы қай безде

орналасады

Дескриптор:

Адам ағзасындағы бездердің орнын дұрыс анықтайды.

Спиннерде берілген бездерге сипаттама беріледі

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.



https://www.classtime.com/code/QDY3JK

сұрақтарға жауап беру

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



























Адам денесі суреті














Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


«Миға шабуыл» берілген суреттер бойынша ой қозғау



Cұрақтар:















Сабақ тақырыбы, мақсаты таныстырылады.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

Білу, түсіну және қолдану айдарындағы тапсырманы орындау

«Сөйлемді жалғастыр» ойыны.





Дескриптор:ауру адамдар берілгенін және аурудың неден пайда болғанын топшылайды.

Қ/Б Қолпаштау

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.

Ұ.

«Сөйлемді жалғастыр» ойыны. Спираль әдісі арқылы оқу. 1.



Дескриптор:

Эндокринді бездерден бөлінетін гормондар мен аурулармен танысады.

Жұптық тапсырма

«Ойлан, бөліс, жинақта» әдісі.

Секреция бездері

Бөлетін гормондар

Пайда болатын аурулар

1


Өсу гормоны

Акромегалия, алыптылық

2

Қалқанша безі


Микседема, кретинизм, эндемиялық зоб

3

Қалқанша маңы безі


Ұстама, дене мүшелерінің қозуы

4

Бүйрек үсті безі

Адреналин


5

Айырша без (тимус)

Тимозин


6

Ұйқы безі

Инсулин


7

Жыныс безі


Жыныс бездері мен жыныс мүшелерінің баяу дамуы.

Сөздер: Гипофиз,еркекте: андроген, әйелде: эстроген, тироксин, паратгормон, Аддисон, қан қысымының төмендеуі,

қант диабеті иммунитет төмендейді.

Дескриптор

Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындайтын аурулардың түрлерін ажыратады.





Интербелсенді тақта









Тақырып бойынша оқулықты пайдаланып көру

















Мәтіндік тапсырма



«Диагноз қоя білеміз бе?» ойыны.

«Диагноз қоя білеміз бе?» ойыны. (топта талқылап, әрбір ауруға сипаттама беріп, ауру түрін анықтаңдар және қандай диагноз қоюға болады?)

1-топқа: Ұйқысыздықпен зардап шегеді, ашушаң, өзін-өзі ұстай алмайды. Қатты арық. Көз қарасы таңырқаулық танытып, көзі бадырайып тұрады.

2-топқа: Әлсіз, енжар, тез шаршайды. Ентігеді. Жүйкенің жоғары қозғыштығы байқалады.

3-топқа: Дене температурасы, жүрек іс-әрекеті төмендейді. Тері астына су жиналады. Терісі ісінеді, құрғайды. Шаш түседі, әрі сирейді.

Дескриптор: - ауру түрін анықтайды

Қ/Б.Бір ұсыныс ,бір пікір















Қ\Б

Мадақтау



Талдау және синтез айдарындағы тапсырмалар

Пиза тапсырмасы















ЕБҚЕО. Жеке тапсырма беріледі



Мәтін.

Гипофиз аралық мидың жағында жіңішке өсінді арқылы бекінеді. Гипофиз – безді және жүйке ұлпаларынан тұрады. Гипофиз алдыңғы, ортаңғы және артқы бөліктерден тұрады. Бұл безден бөлінетін 25 түрлі гормонның 7-еуі жеке бөлініп алынып, толық зерттелген.Гипофиздің алдыңғы бөлігі құрамы нәруыздан тұратын өсу гормонын (соматотропин) бөледі.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!