Материалдар / Энергия. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Энергия. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия

Материал туралы қысқаша түсінік
Энергия. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия
Авторы:
23 Сәуір 2024
43
1 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Энергия. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия

Білім беру ұйымының атауы

С.Айни атындағы №55 ЖББМ КММ

Пәні:

физика

Бөлім:

Энергия

Педагогтің аты-жөні:

Алимова Феруза Давроновна

Күні:

1.04.2024ж

Сынып: 7 «Б»

Қатысушылар саны: 20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Энергия. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату;

7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Энергия түрлерін ажырата алады.

Көптеген оқушылар істей алады: Кинетикалық және потенциалдық энергия түрлерінің теңдеулерін түрлендіре алады.

Кейбір оқушылар істей алады: Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру



Сабақтың басы

10 минут



Өткен білімді еске түсіру



































Жаңа білім

10 минут



























Бекіту

10 минут



































Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру



«Кім», «Қайда», «Қашан»? телебағдарламасындағы әуен ойналады.





















Мұғалім оқушылардың наза



рын қара жәшікке аударады. Қара жәшіктегі затты анықтау үшін оқушыларға сұрақ қою..

1. Жұмыс дегенді қалай түсінесіңдер?

2. Күнделікті тұрмыста қандай жұмыстар атқарасыңдар?

3. Жұмыс істеу үшін күштің қандай қажеті бар?

4. Энергия дегенді қалай түсінесіңдер?

5. Адам энергияны қайдан алады деп ойлайсыңдар?

6. Энергияның қандай түрлерін білесіңдер?

7.Жұмыс пен энергияның байланысын қандай мысалдар келтіріп көрсетуге болады?



Жаңа сабақ

ДЖИГСО әдісі бойынша 3 топқа бөліп теориялық материалды меңгереді.

1 – топ Механикалық энергия тобы

2- топ Кинетикалық энергия тобы

3-топ Потенциалдық энергия тобы



С ығылған серіппенің кері тебілу барысында денелер қозғалысқа келіп, жұмыс істеледі. Бұдан сығылған серіппенің жұмыс істеуге қабілетті екенін білеміз.

Қ озғалыстағы денелердің істеген жұмысы сол денелердің массаларына тәуелді.





Д ененің істеген жұмыс сол дененің жылдамдығына да тәуелді.

Дененің жұмыс істеу қабілетін нақты көрсететін физикалық шама энергия деп аталады.

Энергия бірлігі 1 Джоуль=ватт·секунд.

Тұрмыста энергияның өлшем бірлігі ретінде

1 киловатт·сағат=3600000 Вт·с=3600000 Дж

Потенциалдық энергия деп әр түрлі денелердің өзара орналасуы бойынша анықталатын энергияны айтады.

Жоғары көтерілген дененің потенциалдық энергиясы сол дененің массасына және көтерілу биіктігіне тәуелді.

Денелердің қозғалу салдарынан туындайтын энергия кинетикалық энергия деп аталады.

Денелердің кинетикалық энергиясы сол денелердің массалары мен жылдамдықтарына тәуелді өзгереді.

Дененің механикалық энергиясының өзгерісі атқарылған жұмыстың шамасына тең:

Жаңа сабақты бекіту сұрақтары.

Кім жылдам? Әдісі

1.Қандай жағдайда дененің энергиясы бар деп айтуға болады?

2.Энергия дегеніміз қандай шама?

3.Жұмыс пен энергияның бірліктері қандай?

4.Механикалық энергия деп нені айтамыз және оның қандай түрлері бар ?

5.Дененің кинетикалық энергиясы қандай шамалармен өрнектеледі?

6.Кинетикалық энергияны есептеу формуласы қандай?

7.Сен тұрған жерде энергияның қандай түрі қолданыста ?

8.Энергия деңгейлері айырымдарының физикалық мағынасы қандай?

9.Сенің энергияң бар ма?

10.Энергия жоқтан бар болмайды және ешқайда жоғалып кетпейді! - дегенді қалай түсінесің?



Бекіту тапсырмалары - Топтық жұмыс

5,3-жаттығу есептері

1 – топ Механикалық энергия тобы

2

Массасы 9,0г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады.Оның кинетикалық энергиясы қандай?

1 Теориялық зерттеу

Резеңке мен ермексаздан жасалған шарлар үстелден еденге құлағанда,қандайқұбылыс болатынын байқаңдар.Олардың құлаған кезінде орын алатын энергияның түрленуін сипаттап жазыңдар.Бұл үдерістің айырмашылығын көрсетіңдер.

2- топ Кинетикалық энергия тобы

3 Тарту күші 6*104 Н болатын мәшиненің жылдамдығы 2м/с –тан 8м/с-қа артады.Мәшиненің жалпы массасы 8 т.Мәшиненің кинетикалық энергиясының өзгерісін,тарту күшінің жұмысын және оның орын ауыстыру аралығын табыңдар.Үйкеліс есептелмейді.

Теориялық зерттеу Сурет пен тақырыпты байланыстыру.

3-топ Потенциалдық энергия тобы

4 Жүк көлігінің массасы жеңіл автомобильдің массасынан 18 есе артық .ал жүк көлігінің жылдамдығы жеңіл автомобильдің жылдамдығынан 6 есе кем.Олардың кинетикалық энергиясын салыстырыңдар.

2 Теориялық зерттеу

Жер бетіндегі ұшу алаңында тұрған ұшақ қандай механикалық энергияны иеленеді.Ұшу алаңынан қозғалып,әуеге көтнрілер алдында қандай энергияны иеленеді?

Жеке жұмыс «Блум таксономисы»



1

Білу

Энергия дегеніміз не?



2

Түсіну

Энергия түрлерін және формуласын жаз?



3

Қолдану

Суретті түсіндір?





4

Талдау

Патенциалдық және кинетикалық энергияны салыстыр?



5

Жинақтау

5.3-ж. №1 Жалпы массасы 50 т реактивті ұшақты ұшқыш Жермен салыстырғанда 300м/с жылдамдықпен басқаоып келеді.Ұшақтың кенетикалық энергиясы қандай?


6

Бағалау

Энергияны білу біздің күнделікті тұрмыста маңызы қандай?






БББ кестесі

Білгенім

Білдім

Білгім келеді














Рефлексия: «Аргумент»

Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі....................................

Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................

Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі.......................................................................

Үйге тапсырма §28. Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы.

Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы



Үйге тапсырма §32 тақырыпты оқу

Сұрақтарға жауап жазу .

Энергияның түрленуіне мысалдар кетіріп эссе жазу.

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады















Қара жәшік ішіндегі суреттер.





























Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!