Материалдар / Энергия көздері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Энергия көздері

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану мұғалімдерiне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Мамыр 2021
1126
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар


Бөлім:

9.3В Энергия және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Жаржанова Гулжазира Кереевна

Күні:

16.02.2021ж.

Сыныбы:

Қатысушылар саны: 23 Қатыспағандар саны: 2

Сабақтың тақырыбы:

Энергия түрлері және көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.5.1.1. энергия көздерін атау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Энергия түрлері және көздерімен танысады.

Көпшілік оқушылар үшін

Энергия турлері мен көздерін ажыратады.

Кейбір оқушылар үшін

Энергияны қайдан алатынын, алу көздрінің жолдары туралы біледі.


Бағалау критерийлері

  • Энергияның түрлерін ажырата алады.

  • Энергияның көздерінің түрлерін анықтап, атай алады.

  • Энергия көздерінің тиімді,тиімсіз жақтарын ажыратады. Атмосфераны ластамау жолдары туралы тиімді жолы туралы ой- пікірлерін ұсына алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар электр энергиясыны,электр энергиясының көздерін ауызша түрде талдай алады. Тиімді жолын ұсына алады.

Пәнге тән лексика мен терминдер

Электр энергиясы,балама, дәстүрлі, дәстүрлі емес, АЭС, СЭС,ЖЭС, күн, жел, су, атом энергиясы. Уран, радиобелсенді.



Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу. Еңбек өнімділігін арттыру – өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада энергия түрлерін дамыту.

Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.



Пәнаралық байланыстар

Физика,химия, биология,география



АҚТ қолдану

Онлайн режиміндегі оқу платформаларына қосылу, желілік оқытудағы кибермәдениетке қойылатын өзара келісім шарттарын тиімді қолдану. Презентациядағы тапсырма түрлерін орындау, бейнеүзінділер арқылы қосымша ақпаратты тиімді пайдалану


Бастапқы білім

5- сынып, Жаратылыстану

5.5.1.1.- энергия түрлерін ажырату


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

5 - мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Қашықтықтан оқыту ережелерін сақтауға өзара келісім.

3. Мұғалімнің кіріспе сөзі /Сабаққа психологиялық көңіл – күй тудыру/

Психологиялық ахуал: «Көңіл күй» әуенін тыңдаттыру.

Көңіл күй әуені ұнады ма балалар! Қандай әсер

қалдырды??

Жан дүниемізге күш қуат бергендей әсер алдық ба? ба?

Бойымызды күщ- қуатқа толтырып, жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастайық




1.«ZOOM» оқу платформасына толық қосылу.

2. Қашықтықтан желілік оқытудағы кибермәдениет ережесін сақтау өзара келісім ереже шарттарымен танысу,орындау. (слайд №1)


3.Психологиялық көңіл- күй әуенін тыңдайды, сабаққа күш- қуат алады.(слайд№2)



















Мақсаты: Оқушылар бір-біріне сәттілік білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады, онлайн режимінде білім алуға үйренеді

Тиімділігі: Оқушылар онлайн режимінде бір-бірімен қарым- қатынас жасау, ақпарат алмастыруға, білім алуға дағдыланады

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптері

https://www.youtube.com/watch?

Көңіл-күй | Bilimland Kids | Какое у тебя настроение?,














Жаңа сабаққа кіріспе

8 -минут

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыра отырып, ой қозғау сұрақтарын суреттерде берілген тапсырмалар арқылы ұжымдық талқылау. Оқушыларға төмендегі суреттердің бүгінгі сабақ тақырыбына қандай байланысы бар екендігін анықтауда өткен тақырыптар арқылы сурет тапсырмалары беріледі Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Жаңа сабақтың тақырыбына сәйкес сөзді табу арқылы тақырыпты,суреттерге «Не ортақ» деген сұрақ арқылы оқумақсатын,сабақтың мақсатын анықтайды.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларменбірлесе отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен ортақ бір мақсатын қабылдайды, хабарлайды. Оқушыларға мұғалім Энергия (гр. energeіa – әсер, әрекет) –Энергия көзі-адамзат баласына тіршілік үшін қажетті энергия алуға мүмкіндік беретін заттар немесе табиғи үдеріс екендігі туралы түсінік береді,

түрлері т энергия түрлерін суреттегі берілген тапсырма түрлері бойынша ажыратуды сұрайды. Слайд №9

Энергия – дененің жұмыс істеу қабілеті мен қуатын сипаттайтын физикалық шама.

«Энергия» грек тілінде Energeia – іс әрекет, қимыл, қызмет деген мағынаны береді. Бұл термин алғаш рет Аристотельдің еңбектерінде жарық көрді. Энергияның физкалық өлшем бірлігі- Дж.,КДж.

Джеймс Прескотт Джоуль— ағылшын физигі, алғаш рет жылу – энергияның бір түрі екендігін дәлелдеген. Ғалымның құрметіне энергияның өлшем бірлігін Джоуль (Дж) деп атаған.

1000 джоуль = 1 килоджоуль.


Бейнеленген суреттердегі тапсырмалар арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, ортақ бір оқумақсатымен сабақтың мақсатын айқындайды.


(слайд№4)

Төмендегі суреттерге назар аударыңыз, не
байқадыңыздар? Бүгінгі сабақ тақырыбына байланысты ортақ қандай сөз бар?

Рисунок 9 Рисунок 6
Дескриптор:

- Суреттердегі іс- әрекеттерді анықтайды.

- Қимыл , қозғалыс себептеріндегі ортақ байланысты табады.

Үлгі сұрақтар.(слайд№5)


1.Күн бізге не беріп тұр?

2.Май шам мен электр шамының маңызы неде?

3.Газ пеші мен үй жылытқыш бізге не үшін керек?

4.Ұялы телефон немен қуатталады?


5.Адамдар үшін ең қажетті энергия түрі не? /электр қуаты/




Төменде берілген суреттерге ортақ қасиет .

Дескриптор:

1. Суретте көрсетілген заттардың қолдану аясына қарай ортақ қасиетін анықтайды.



Оқушыларға «Энергия» ұғымы барлық мысалдар үшін ортақ ұғым болуы тиіс. «Энергия» ұғымы және энергияның өлшем бірлігі туралы жасаған таныстырылымын мұғаліммен бірге талдайды.

Түйін сөздерге сабақ кезеңдерінде көңіл аударып отырады


* Су

* Жел

*Күн энергиясы

*Жерасты жылуы

*Электрстансылары (СЭС, ЖЭС,АЭС


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.


Дескриптор 1 балл

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу 20мин.

«Stop – кадр» әдісі

«Энергия түрлері»

туралы бейне ролик өрсетеді.



«Энергия түрлері» туралы шагын бейнеүзінді көреді.



Дескриптор:

1. Суреттерге тән энергия түрлерін анықтайды.


Энергия түрлерін алуға болатын энергия көздерінің түрлерімен танысады (слайд 14-21)



Дескриптор: Жалпы - 1балл

«Stop – кадр» әдісбойынша бейнекөріністің бір сәтімен жұмыс. Сұрақтар қоюю арқылы диалогқа тарту қалыптастырушы бағалау

Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру. https://youtu.be/AeAArL9tHdM

https://youtu.be/ELisqyMTiRw

Ұжымдық жұмыстар


1-тапсырма. Сызықтық диктант


Электр энергиясының түрлері --------------------------------------- жатады.

Химиялық энергияның негізгі көздері -----------------------------

3.Ең көп тарлған энергия көздері-----------------------------------------------

4. Атом энергиясын алу үшін қолданылатын негізгі отын -----------------------------

5. Болашақ энергия көздері --------------------

Дескриптор: 1. Электр энергиясының түрлерін атайды

2.химиялық энергияның көздерін атайды.

3.энергия көздерінің көп таралған түрлерін біледі.

4.атом энергиясы үшін негізгі отын көзі туралы біледі.

5болашақ энергия көздерін ажыратады.

Дескриптор: Әр дескриптор - 1 балл

1.Сызықтық диктантты аяқтау.



















Презентация
















578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!