Материалдар / Энергия көздері туралы ғылыми жұмыс
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Энергия көздері туралы ғылыми жұмыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Энергия көздері туралы түсінік қалыптастырады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2021
336
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім 4 Әлеуметтік география Бөлімше: 4.1 -бөлім: Халық географиясы


Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай


Қызылорда облысы, Қазалы ауданы,

Әйтеке би кентіндегі

Е.С. Бозғұлов атындағы

249 мектеп – лицейдің

география пәнінің мұғалімі

Калдыбаева Зинегуль Кахармановна.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам

Сабақ мақсаттары

Дж халқының сандық көрсеткіштерін талдау

Бағалау критерийлері

«Жетті» деп есептеледі, егер:,

елдердің демографиялық жағдайын талдай алса:

демографиялық көрсеткіштерді есептей алса;

халық саны, туу және өлім коэффициенттерін есептей алса;

табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштерді есептей алса;

ұлттық және діни құрамдарды анықтай алса;

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология

Туу, өлім, табиғи өсім, демографиялық жарылыс, демографиялық дағдарыс, халықтың жастық-жыныстық құрамы, халықтың өсу қарқыны, халық саны, өмір сүру ұзақтығы, нәресте өлімі, миграция, халықтың тығыздығы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Халық санын анықтаудың ... әдістері бар;

Туу дегеніміз ... ;

Өлім-жітім коэффиценттерін ... арқылы анықтайды;

Табиғи өсімнің механикалық өсімнен айырмашылығы ... ;

Құндылықтарды дарыту

Нақты пән бойынша күнделікті білім беру процесінің мазмұны оқу мақсаттарына бағынады және оқушылардың меңгерген білім, білік және дағдыларын кез келген оқу процесінде және өмір жағдаяттарында шығармашылықпен пайдалану даярлылығын қалыптастыруға, жетістікке қол жеткізуде қажырлылықты дамытуға бағытталған, өмір бойы білім алуға ынталандырады.

Пәнаралық байланыстар

Экономика және математика пәндерімен байланыс жасайды.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.

Бастапқы білім

Халықтың ұдайы өсуі тақырыбы



кезеңдер


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин






10мин

сабақ басы

Сәлемдесу, түгелдеу, қолайлы орта қалыптастыру,

Зейінді шоғырландыруға және ынтымақтастық орнатып, бүгінгі сабаққа қызығушылықтарын арттыру, белсенді болу ниеттерін ояту мақсатында «Қос шеңбердегі комплименттер» жаттығуын орындату.

 Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу.

Бейнебаяндар көрсету, бейнебаяннан көргендерін дәптерге түртіп отырғызу, қосымша сұрақтар бере отырып түсіндіру

демографиялық көрсеткіштерді түсіндіру:

халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамдар туралы түсіндіру.

Халықтың орналасуы, тығыздығы және табиғи өсуі

Берілгені:
17 900 000 халқы бар Қазақстанда жыл бойында 402 750 балалар туылып, 132 460 адам қайтыс болды. Ел аумағынан 30 047 адам кетіп, 16 581 адам келді.

Табу керек:

  • Туу коэффициенті ?

  • Өлу коэффициенті ?

  • Халықтың табиғи өсуі ?

  • Табиғи өсу коэффициенті ?

  • Халықтың механикалық өсуі ?

  • Халықтың жалпы өсуі ?

  • Жалпы өсу коэффициентін табу?

Берілгені:

Егер жыл басында Қазақстанда 17 900 000 адам өмір сүрсе, жыл ішінде 402 750 бала дүниеге келсе, ал өлім 15 ‰ құраса ел халқының саны жыл соңында қанша болатынын есепте.

Жауабы:

  • Қайтыс болғандар санын табу:

Қайтыс болғандар - Ө

Халықтың жалпы саны - Х

Өлу коэффициенті - Кө

Ө = Х х Кө

1000 ‰

Ө = 17 900 000 х 15 = 268 500

1000 ‰

  • Жыл соңында:

17 900 000 + 402 750 – 268 500 = 18 034 250 адам болды.






Бейнебаяндар көрсету





Слайд














слайд




Сабақ ортасы













13 есептеуге













Бағалауға

2мин






7 мин








Тапсырма 1 Жұптық жұмыс.

Қосымша 1 дегі статистикалық мәліметті пайдаланып, әр жұп 2016 жылғы Қазақстанның жалпы туу және өлім коэффицентін есептейді , Туу және өлім коэффицентін есептеу формуласын түсіндіру

1 1 - топ Қазақстан

Туу коэффициентін табу.

Туу коэффициенті - Кт

Туылғандар саны – Т

Халықтың жалпы саны - Х

Кт= Т х 1000 ‰

Х

Кт= 402 750 х1000 ‰ = 22.5 ‰

17 900 000

Туу коэффициенті: 22.5 ‰

2

Өлу коэффициентін табу.

Өлу коэффициенті - Кө

Қайтыс болғандар саны – Ө

Халықтың жалпы саны - Х

Кө = Ө х 1000 ‰

Х

Кө = 132460 х 1000 ‰ = 7.4 ‰

17 900 000

Өлу коэффициенті 7.4 ‰

3 2 -топ

1. Халықтың табиғи өсуін табу.

2. Табиғи өсу коэффициентін табу

Халық саны

Туылғандар саны

Өлгендер саны

17 900 000

402 750

132 460

Табу керек:

КТ-?

Кө -?

1. Халықтың табиғи өсуін табу.

Туу – Т

Өлу – Ө

Табиғи өсу ?

Тх = Т - Ө

402 750 – 132 460 = 270 290 адам.

2. Табиғи өсу коэффициентін табу

Табиғи өсу коэффициенті - Тө

Тө = Т - Ө х 1000 ‰

Х

Тө = 270 290 х 1000 ‰ = 15 ‰

17 900 000

Табиғи өсу коэффициенті - 15 ‰



4 3 – топ

Механикалық өсім бойынша

Әр жұп қосымша 2 тегі стат. мәліметтерді зерделейді. Миграция ең көп мемлекеттер мен ең аз мемлекеттерді анықтайды, олардың себебін жазады. Жекелеген мемлекеттермен салыстырма жүргізсе де болады.

  1. Халықтың механикалық өсуін табу.

И – иммигранттар (келгендер)

Э – эмигранттар ( кеткендер)

Мө – механикалық өсу.

Мө = И – Э

Мө = 16 581 – 30 047 = - 13 466 (– теріс сальдо)

2.Көшіп келгендер коэффициентін табу

Ки - көшіп келгендер коэффициенті

И – көшіп келгендер саны

Х халық саны

Ки = И х 1000 ‰

Х

Ки = 16 581 х 1000 ‰ = 0.9‰

17 900 000

Көшіп кеткендер коэффициентін табу

Кэ - көшіп кеткендер коэффициенті

Э көшіп кеткендер саны

Х халық саны

Кэ = Э х 1000 ‰

Х

Кэ = 30 047 х 1000 ‰ = 1.7 ‰

17 900 000

5 4 - топ

  1. 578тг - Сатып алу
    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!