Пән: математика
Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі Геометриялық фигуралар
| Мектеп: |
Күні: 07.06.2018ж.
Сынып:1
| Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Ең қарапайым фигуралармен танысу. (нүкте, түзу, сызық, сәуле) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.1.1. Геометриялық фигураларды : нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау.1.......... Жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тіктөртбұрышты параллелепипед) ............................................................................... |
Сабақ мақсаттары | А) Қарапайым геометриялық фигураларды бір-бірінен ажыратады, атайды (нүкте, түзу, сәуле, кесінді)Б)Аталған фигураларды кескіндейді және салыстырады. С)Фигуралардың ерекшеліктерін атайды, оларды көрсетілген пішінді композициялайды алады. |
Тілдік мақсаттар
| Фигуралардың терминологиялық атауларын сөйлеу барысында дұрыс қолданып, атай білу. Сын есім сұрақтарын пайдаланып, дұрыс жауап алу.-нүкте дегеніміз қандай?-түзу дегеніміз қандай болады?-сызықтың қандай түрлерін білесің?-кесінділер арқылы қандай фигуралар құрастыра аласыңдар? |
Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық: топтық жұмыста жұптық жұмыста көрінеді.
Еңбек пен шығармашылық: фигуралардан композициялайды. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі- тапсырмаларды орындау барысында сұраққа жауап алу кезінде , фигураларды салыстырғанда.
Көркем еңбек: фигураларды композициялау кезінде. |
Бастапқы білім | Фигураларды біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы
| Сабақ басында: Ширату кезеңі «Пішіндер»Оқушылар фигуралар салынған қағазды бір-бірден алып, қолындағы фигураның сұлбасын келтіріп қол ұстасып тұрады. Түскен фигуралар арқылы топқа бөлініп отырады.(Сабақ мақсатымен таныстыру.) | |
Сабақтың ортасы
| Жаңа сабақ: (белсенді әдіс)-балалар жан-жағымызда өз тобымыздағы фигураға ұқсас нелерді көріп тұрмыз?(оқушылар сыныптағы жиһаздарды атайды)
«Артығын тап» белсенді әдісі (оқушылар жұптасып топшамадағы артық суретті қоршайды)Саралау тапсырмасыА)артық пішінді суретті табадыБ)неліктен ол сурет артық екенін айтып түсіндіредіС)осыған ұқсас қосымша тапсырма дайындайдыБір-бірін «басбармақ» әдісі арқылы бағалайдыОқулықпен жұмыс: жеке жұмыс1-тапсырма Суреттен нүктелер мен сызықтарды тап.Сызықтардың түрлерін (түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған) ажырады..ауызша кері байланыс «мұғалімнің қолпаштауы»Дәптермен жұмыс: жеке жұмыс. Фигураларды санмен белгілеп, салыстыр.А)Әр фигураларды тиісті санмен жазып, салыстырадыБ) фигураларды тиісті санмен салыстырадыС) фигураларды басқаша салып, атайды. (саралау)
Саралау тапсырмасы (Белсенді әдіс)Ғарышқа саяхат жаса . Жұлдыздарға мұқият қарап нүктелерді тап.А) Нүктелерді табадыБ)Нүктелерді тауып, оларды әріптермен белгілейді.С)Нүктелердің арасын әуе жолымен қосып, қандай фигура пайда болғанын айтады.«Цукерман» таяқшасы арқылы суреттерін өздері бағалайдыСергіту сәті:«Пішіндер» әні
Қалыптастырушы бағалау:
Бағалау критерийі Білім алушы • Геометриялық фигураларды ажыратады және атайды 1-тапсырма.Суретке қара, геометриялық фигураларды атауымен сәйкестендір.Дескриптор Білім алушы -геометриялық фигураларды ажыратады; -геометриялық фигураларды атауымен сәйкестендіріп сызады. 2-тапсырма:Қисық сызықты- қызыл, сынық сызықты- жасыл, түзуді көк түсті қарындашпен бастырып сыз.Дескриптор Білім алушы -сызық түрлерін ажыратады және тиісті түспен бастырып сызады. |
Бейнебаяннан қайталайды.
|
Сабақтың соңы
| Рефлексия«Табыс сатысы».
|
|
Үлгі бойынша өзбеттерімен жұмыстанатын тапсырмалар беруді. | Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы оқушылардың материалды меңгеру деңгейін бақылау. | Сергіту сәтінде жаттығу жұмыстары жасалады.сызғыш, қарындаш пайдаланғанда қауіпсіздік ережелері қайталанады |
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: нүкте мен сызықты ажыратады. Түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған сызықтарды айыра біледі. 2:түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған сызықтарды салуды меңгереді.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: белсенді әдістер2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?«Артық пішінді тап» әдісінде оқушылардың ішінде фигуралардың неліктен артық екенін жетік түсіндіріп бере алмайтын оқушылар бар екенін білдім. Келесі сабақта сөздік қорларын дамытатын тапсырмалар дайындап, сөйлеу дағдыларына көңіл бөлу керек.
|