Тәрбие сағаты
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
23.09.2024ж |
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Еңбек түбі береке» |
|
Мақсаты |
Өзіндік рефлексия мен сыни тұрғыдан ойлауды,шешім қабылдауды дамыту, «Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
Құндылықтарға баулу: |
Қазақстандық мәдениет құндылықтары негізінде азаматтық жауапкершілік пен патриотизм, парасаттылық пен адалдық, ар-ұждан, рухани-адамгершілік қасиеттерін бойына сіңірген, үйлесімді дамыған тұлға қалыптастыру. |
|
4-апта дәйексөзі: |
Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы (Абай) |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Менің Қазақстаным» білім алушылар Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды «Қатты тәртіп көрсе бала күнінде...» |
Led экраны |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
«Еңбегі адал-жас өрен» Білім алушылардың әртүрлі мамандыққадегенқызығушылығын арттыружәнееңбекқорлықидеясы арқылы құндылықтарды дәріптеу |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
«Еңбек – адам өмірінің негізгі тірегі. Әрбір жетістік, әрбір табыс – еңбектің нәтижесі. Адам еңбектің арқасында қоғамға, елге, өз отбасына пайдалы тұлға болады. Біз бүгін еңбек туралы тереңірек түсінік аламыз». |
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. |
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr
|
||
|
10 мин |
№2-тапсырма: 1.«Бейнежазба» ұсыну (2 мин) 2. «Ой қозғау» сұрақтары бейнеролик бойынша жүргізеді Келесі кезең «Сиқырлы сандарға» да келіп жеттік. Өздеріңіз көріп тұрғандай тақтада сұрақтар жасырылған сиқырлы сандар берілген. Әр топтан бір – бір оқушыдан шығып сол сұрақтарға жауап береміз. Толық жауап берсеңіздер ұпай сандарыңызға қосылып отырады.
1-топ: «Еңбектің түрлері және олардың ерекшеліктері» тақырыбында постер дайындау. 2-топ: «Еңбекқор адамның бойындағы қасиеттер» туралы пікір алмасу. 3-топ: «Мен болашақта қай мамандықпен айналысқым келеді?» тақырыбында жоспар құру. |
Еңбектің адамзат тарихындағы маңызы, атақты ғұламалардың еңбек туралы айтқан ойлары мен нақыл сөздері. Мысалы: Абай Құнанбаев: Абай еңбекті білім алумен, өзін-өзі жетілдірумен байланыстырып, «Қара сөздерінде» еңбексіз табыстың келмейтінін түсіндірген. Ыбырай Алтынсарин: Ыбырай Алтынсарин еңбек пен білімнің қатар жүретінін айтып, балаларды еңбекке баулуды негізгі міндеттердің бірі деп санаған.
Мамандықтар туралы
сұхбат:
Мақал-мәтелдермен
жұмыс: «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»; «Алтынды қолда ұстағанша, еңбекті жолда ұста»; «Жігіттің жақсысы – жарлы болмас, қолының қимылы барлы болар».
|
Дескриптор: Жалпы – 4 балл. -Тақырыптың идеясы неде екенін айтады. -Ойларын жеткізеді. Антоним сөздерге мысал келтір. (Ақ – қара, биік – аласа, ұзын – қысқа) |
интерактивті тақта, саз, қанатты сөздер, кітаптар. |
||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
жаңаадамдарды тарту арқылы,солардың қаражаты есебінен өзге қатысушылардың табысын қамтамасыз ету әдісі. Яғни, пирамиданың бірінші қатысушыларына табыс,кейінгі қатысушылардың салымы есебінен төленеді. Көп Жағдайдасоңғы қатысушының қаражаты қайтарылмайды. «Еңбек – адамның ең басты құндылығы. Еңбектің арқасында адамзат дамиды, жаңалықтар ашылады, қоғам алға жылжиды. Әрқайсың өмірде еңбекқор, табанды болуларың керек». |
Оқушылардың еңбекті құрметтеу және еңбекқорлықтың маңыздылығын қаншалықты түсінгенін сұрақтар арқылы анықтау. Еңбек туралы қысқаша бейнеролик
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. Бір –бірлерін тыңдайды. АлдарыңызғаА4қағаздарыменмаркер,желімберілді.Сіздергетапсырма «Мектептебілімалушылардыңқауіпсізортасынқалайқалыптастырамыз?». Сұрақты жан-жақты зерттеп, әр қабырғасына мектептегі қауіпсіздік шарасын күшейтуге қажет ресурстар мен қажет дағдылар туралы жазып шығыңыздар. «Сегіз шар» моделі. |
Қаржылық пирамидалар туралы үлестірмелі материалдар,ватмандар, менталды карта жасауға арналған маркерлер.
https://youtu.be/FKicYDjYTW4?si=ZA-S-auI5fEgrTM- |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Еңбек-түбі береке"
Тәрбие сағаты
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
23.09.2024ж |
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Еңбек түбі береке» |
|
Мақсаты |
Өзіндік рефлексия мен сыни тұрғыдан ойлауды,шешім қабылдауды дамыту, «Қауіпсіз еңбек жағдайларын қалай қамтамасыз ету керек?» |
|
Құндылықтарға баулу: |
Қазақстандық мәдениет құндылықтары негізінде азаматтық жауапкершілік пен патриотизм, парасаттылық пен адалдық, ар-ұждан, рухани-адамгершілік қасиеттерін бойына сіңірген, үйлесімді дамыған тұлға қалыптастыру. |
|
4-апта дәйексөзі: |
Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы (Абай) |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Менің Қазақстаным» білім алушылар Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды «Қатты тәртіп көрсе бала күнінде...» |
Led экраны |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
«Еңбегі адал-жас өрен» Білім алушылардың әртүрлі мамандыққадегенқызығушылығын арттыружәнееңбекқорлықидеясы арқылы құндылықтарды дәріптеу |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
«Еңбек – адам өмірінің негізгі тірегі. Әрбір жетістік, әрбір табыс – еңбектің нәтижесі. Адам еңбектің арқасында қоғамға, елге, өз отбасына пайдалы тұлға болады. Біз бүгін еңбек туралы тереңірек түсінік аламыз». |
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. |
https://youtu.be/DpMSqGKZBno?si=OhIfjkuMghn-2-vr
|
||
|
10 мин |
№2-тапсырма: 1.«Бейнежазба» ұсыну (2 мин) 2. «Ой қозғау» сұрақтары бейнеролик бойынша жүргізеді Келесі кезең «Сиқырлы сандарға» да келіп жеттік. Өздеріңіз көріп тұрғандай тақтада сұрақтар жасырылған сиқырлы сандар берілген. Әр топтан бір – бір оқушыдан шығып сол сұрақтарға жауап береміз. Толық жауап берсеңіздер ұпай сандарыңызға қосылып отырады.
1-топ: «Еңбектің түрлері және олардың ерекшеліктері» тақырыбында постер дайындау. 2-топ: «Еңбекқор адамның бойындағы қасиеттер» туралы пікір алмасу. 3-топ: «Мен болашақта қай мамандықпен айналысқым келеді?» тақырыбында жоспар құру. |
Еңбектің адамзат тарихындағы маңызы, атақты ғұламалардың еңбек туралы айтқан ойлары мен нақыл сөздері. Мысалы: Абай Құнанбаев: Абай еңбекті білім алумен, өзін-өзі жетілдірумен байланыстырып, «Қара сөздерінде» еңбексіз табыстың келмейтінін түсіндірген. Ыбырай Алтынсарин: Ыбырай Алтынсарин еңбек пен білімнің қатар жүретінін айтып, балаларды еңбекке баулуды негізгі міндеттердің бірі деп санаған.
Мамандықтар туралы
сұхбат:
Мақал-мәтелдермен
жұмыс: «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей»; «Алтынды қолда ұстағанша, еңбекті жолда ұста»; «Жігіттің жақсысы – жарлы болмас, қолының қимылы барлы болар».
|
Дескриптор: Жалпы – 4 балл. -Тақырыптың идеясы неде екенін айтады. -Ойларын жеткізеді. Антоним сөздерге мысал келтір. (Ақ – қара, биік – аласа, ұзын – қысқа) |
интерактивті тақта, саз, қанатты сөздер, кітаптар. |
||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
жаңаадамдарды тарту арқылы,солардың қаражаты есебінен өзге қатысушылардың табысын қамтамасыз ету әдісі. Яғни, пирамиданың бірінші қатысушыларына табыс,кейінгі қатысушылардың салымы есебінен төленеді. Көп Жағдайдасоңғы қатысушының қаражаты қайтарылмайды. «Еңбек – адамның ең басты құндылығы. Еңбектің арқасында адамзат дамиды, жаңалықтар ашылады, қоғам алға жылжиды. Әрқайсың өмірде еңбекқор, табанды болуларың керек». |
Оқушылардың еңбекті құрметтеу және еңбекқорлықтың маңыздылығын қаншалықты түсінгенін сұрақтар арқылы анықтау. Еңбек туралы қысқаша бейнеролик
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. Бір –бірлерін тыңдайды. АлдарыңызғаА4қағаздарыменмаркер,желімберілді.Сіздергетапсырма «Мектептебілімалушылардыңқауіпсізортасынқалайқалыптастырамыз?». Сұрақты жан-жақты зерттеп, әр қабырғасына мектептегі қауіпсіздік шарасын күшейтуге қажет ресурстар мен қажет дағдылар туралы жазып шығыңыздар. «Сегіз шар» моделі. |
Қаржылық пирамидалар туралы үлестірмелі материалдар,ватмандар, менталды карта жасауға арналған маркерлер.
https://youtu.be/FKicYDjYTW4?si=ZA-S-auI5fEgrTM- |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз





