Материалдар / Ерітіндідегі заттардың моярлық концентрациясы. Практикалық жұмыс 5. Пайыздық және моярлық концентрациясыларына берілген ерітінділерді дайындау
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ерітіндідегі заттардың моярлық концентрациясы. Практикалық жұмыс 5. Пайыздық және моярлық концентрациясыларына берілген ерітінділерді дайындау

Материал туралы қысқаша түсінік
Ерітіндідегі заттардың моярлық концентрациясы. Практикалық жұмыс 5. Пайыздық және моярлық концентрациясыларына берілген ерітінділерді дайындау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Наурыз 2024
102
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

8.3С Ерітінділер және ерігіштік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ерітіндідегі заттардың молярлық концентрациясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.4.6 – ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу


Сабақтың мақсаты:

Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін анықтауды түсініп, оны күнделікті өмірде қолдана алады.Әр түрлі тапсырмаларды ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін есептей алады;

Бағалау критерийі.

Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін есептеуді түсінеді;Әр түрлі тапсырмаларды ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесін есептей алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Элементтер шеңбері» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне химиялық элементтермен байланыстыру арқылы психологиялық ахуал туғызады.

«Class tools» платформасында оқушылар топтарға бірігеді.

Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды;




«Class tools» платформасында оқушылар топтарға бірігеді.


1-топ Ерітінді

2-топ Еріген зат

3-топ Еріткіш-деп бөлінеді.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.





ІІ Үй тапсырмасы

Оқушылардан «Бонкамат» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады


Оқушылар

«Миллионер» әдісі

арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»

«Талпын»

Экран

Жаңа сабаққа кіріспе

Мағынаны білу


ІІІ. «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды




«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады





https://youtu.be/Kj41cJxRzDA?si=8scziTUONwJAJT11


Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

презентация




Сабақтың ортасы мағынаны түсіну



ІV Оқулықпен жұмыс

Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;)

. Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады

Оқулық




Сабақтың ортасы

Мағынаны қолдану




V Топтық жұмыс. Ойлау дағдысы: білу, түсіну

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады

«Попс» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма береді.

І .«Ерітінді» тобы Ерітінді құрамы және концентрация ұғымдарына түсінік беріңдер.

ІІ «Еріген зат» тобы. Еріген заттың массалық үлесін есептеу жолдарын көрсетіңдер ІІІ«Еріткіш» тобы. Мольдік концентрация ұғымын түсіндіру формуланы түрлендіре отырып есептеу жолдарын көрсетіңдер


Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды

І .«Ерітінді» тобы Ерітінді құрамы және концентрация ұғымдарына түсінік беріңдер.

ІІ «Еріген зат» тобы. Еріген заттың массалық үлесін есептеу жолдарын көрсетіңдер

ІІІ«Еріткіш» тобы. Мольдік концентрация ұғымын түсіндіру формуланы түрлендіре отырып есептеу жолдарын көрсетіңдер

Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады.

Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды.

Мақсаты: Белсенді тыңдау, қауым алдында сөйлеу және анық баяндау, тәжірибе алмасу және өзара байланыста болу.

Кері байланыс:

« Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі

Әр топ оқушылары қалған топ оқушыларына кері байланыс береді.

А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер


Сабақтың ортасы мағынаны талдау



Тапсырмалар айдарындағы

1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

1 тапсырма: Деңгей: Қолдану

Жұптық жұмыс

Ерігіштік кестемен жұмыс «Адасқан тұздар»

Ca(OH)2, PbCl2, CaSO4 AqCl, PbI MqCl2, Ba(NO3)2, NaNO3 Cu(OH)2, BaSO4, MqСO3 KCl, LiNO3, AlCl3 Са(CO3)2, Aq2SO4

Дескриптор:

Адасқан заттарды жіктейді

Еритін

Ерімейтін

Аз еритін заттарды жіктейді

Жалпы – 2 балл;

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау






Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы орындатады, бақылайды



Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады.









2-тапсырма

«Топтық жұмыс».

«3 – уі үйде, 1- уі қонақта» әдісі

Үш топқа есептің алгоритмін құрастыру керек. Содан кейін әр топтың басшылары басқа топқа барып есептің шығару алгоритмі арқылы есептерді шығарады. 1. «Ерітінді» тобы Көлемі 1,5л ас содасының NaHCO3 0,5 молярлы ерітіндісін қалай дайындайтындырыңды есепетеулер жүргізіп түсіндіріңдер 2. «Еріген зат» тобы Баспамен ауырғанда тамақты шаю үшін 2%-дық 200г ерітінді дайындау үшін қанша тұз бен су керек?

3. «Еріткіш» тобы

Қияр тұздау үшін 15% 2000г ерітінді дайындау үшін қанша тұз қанша су қажет?

Дескриптор:

Есептің шартын

оқып түсінеді Есептің шартын жазады Есепті шығарады.

Жалпы балл-2

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы мағынаны бағалау




















Тапсырмалар айдарындағы 3-тапсырманы орындатады, бақылайды

WORTWALL тасырмаларын орындауға нұсқау беріледі.



Ерітінділер тақырыбына есетер шығару.












5 –зертханалық жұмыс. Заттардың ерігіштігін зерттеу






3-тапсырма

1 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/et/resource/28243110

2 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/15005876

3 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/15005876


4-тапсырма

Жеке жұмыс. Белгісіз заттарды табу керек.

Ерітінді

Еріген зат

Еріткіш

Массалық үлес

1

А

40

160

w

2

400

Х

У

50

3

500

Х

300

W

4

А

30

270

W


5-тапсырма

5 практикалық жұмыс «Массалық үлесі белгілі еріген зат ерітінділерін даярлау» Тапсырмалар:

  1. 30грамм астұзын 200грамм суға еріткенде түзілген ерітіндінің % концентрациясын анықта.

  2. 25грамм қантты 150грамм суға еріткенде түзілген ерітіндінің % концентрациясын анықта.

  3. 1грамм марганцовканы 100грамм суда еріткенде түзілген ерітіндінің % концентрациясын анықта.

  4. 5% 10мл. Иод ерітіндісіндегі еріген зат пен еріткіштің массаларын тап!

Дескриптор:

заттардың суда ерігіштігін салыстырады; жалпы балл-2





Дескриптор:

Белгісіз заттарды табуды, кестені толтырады.

Жалпы балл-2.






Дескриптор:

Ерітіндіге байланысты формуланы түрлендіреді, есепті шығарады. еріген заттың массасына байланысты формуланы түрлендіреді, есепті шығарады.

Жалпы балл -2

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері



Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.





Жаңа сабақты бекіту тапсырмасын орындау.

«Миллионер» әдісі



Оқушылар«Банкомат» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.










Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс


«Айфон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».

Мұғалім оқушыларды «Домбыра» әдісі арқылы бағалайды. Яғни



Үй тасырмасын беру












































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!