Материалдар / Ерітінділер не үшін қажет?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ерітінділер не үшін қажет?

Материал туралы қысқаша түсінік
құрамы белгілі ерітіндіні дайындау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Желтоқсан 2023
155
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасы Бәйтерек ауданы білім беру бөлімінің «Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: Ерітінділер не үшін қажет?

Бөлім

3-бөлім: Заттар және материалдар

Педагогтың аты – жөні


Күні: 05.12.2023


Сынып 5 «ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ерітінділер не үшін қажет?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.3 - құрамы белгілі ерітіндіні дайындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Белгілі құрам бойынша ерітінді дайындауды үйрену.

Көпшілік оқушылар үшін:

Ерітінділерде көбіне қандай заттар кездесетінін біледі.

Кейбір оқушылар үшін:

Әртүрлі заттардан қалай ерітінді жасауға болатынын біледі

С а б а қ б а р ы с ы:

Сабақтың кезеңі/

Уақыты

Педагогтың іс -әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1-15 мин






Жаңа тақырыпты түсіндіру

10 мин

. Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)

Тілек шарын жіберу арқылы оқушылардың осы сабаққа деген талпынысын анықтау.

Топ бөлу тілек шарын жару арқылы ішінен шыққан карточкалар арқылы топқа бөлу.

2. Үй жұмысын тексеру тест тапсырмалары арқылы

Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету.


Формасы: топтық

Әдісі: жеке

Тәсілі: сұрақ-жауап

Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды.

Өткенді қайталау

Сұрақ жауап әдісі

1.Қоспаның қандай түрлері бар

2.Қоспаны бөлу дегеніміз не?

3.Қоспаны бөлудің түрлерін атап, анықтамасын айт.


Үй тапсырмасы тест тапсырмасы арқылы тексеру.

Ерітіндіде міндеті түрде 2 бөлік бар: еріткіш – көбіне сұйықтық (су, спирт) және еритін зат

Жер бетіндегі кең тараған еріткіш – су. Су көптеген сұйық, қатты және газтәріздес заттардың еріткіші б.т. заттарды суда ерітудің нәтижесінде ерітінді пайда болады.

Ерітінді – кем дегенде екі, бөліну шекарасы байқалмайтын компоненттен тұратын біртектес қоспа.

Прямоугольник с двумя скругленными противолежащими углами 2

Е
Р
І сұйық зат + қатты зат
Т

І = сұйық зат + сұйық зат

Н

Д сұйық зат + газ тәріздес

І



Сызба қарап, ерітінді қандай заттардан тұратынын анықта. Барлық ерітінді түрлеріне мысал келтір.

***Жүзгін - сұйық заттың ішінде қатты заттар түйіршіктері біркелкі орналасқан қоспа

Өзен, көл су қоймалардың суында адам өміріне қауіпті көптеген қоспалар болады. Бұлар адамдардың және жануарлардың тіршілік қарекетінен пайда болған, сонымен қатар оларды тазалайтын аурутудырғыш микроорганизмдердің қосындысы.


Ауылшаруашылығы – суды ең көп тұтынатын сала. 1 т бидай өсіру үшін 1,5 мың т.су; 1т күріш – шамамен 7 мың т су; ал 1 т мақта алу үшін 10 мың т су қажет. Ғалымдардың есептеуінше, адамның тәуліктік қажетін өтеу үшін 6 м3 су керек.


Тест тапсырмасын орындайды.























Термин сөздерді дәптерге жазады.

Өз пікірің айтады. Мысал келтіреді.


өзін өзі бағалау, өзара бағалау








Қол Бағалау парағына бал қою


Дискриптор тесттен алған әр дұрыс 2 жауап- 1 балл болып есетпеледі.

(5 балл)

Кітап, жұмыс дәптері.

Тест белгілеу парағы

Сабақтың ортасы

15 мин

1.Тәжірибе: «Сабынды көпіршіктер»

Сабаққа қажетті заттар: өлшеуіш стақан, ерітінді үшін сұйықтық, жылы су, ыдыс жууға арналған сұйықтық, құмшекер немесе глицерин, түбі кесілген пластик бөтелке, ұялы телефон немесе фотоаппарат.

1. 25 мл ыдыс жуатын сұйықтық пен 100 мл жылы судан ерітінді дайындайды.

2. Ерітіндінің заттарын мұқият араластырады.

3. Ерітінді дайындайды.

4. Пластик бөтелке арқылы 10 сабын көпіршігін шығарып,

суретке түсіреді.

5. Дайын ерітіндіге 0,5 шайқасық құмшекер немесе 1 шайқасық глицеринді қосады. Ерітіндіні біртектес болғанға дейін араластырады.

6. 10 сабын көпіршігін үрлеп шығарады. Оларды суретке түсір.

7. Суреттерді салыстырады.Сұрақтарға жауап береді. Қай ерітіндіде сабын көпіршігі үлкен көлемді болды? Қай ерітіндінің сабын көпіршігі көпке дейін жарылмады? Қай ерітіндінің көпіршігі тез үрленді?

8. Қорытынды жасайды.


  1. Салыстыру сызығын толтырады

Су ерітіндісі

Салыстыру сызығы

Жүзгін


Ерітіндігін агрегаттық күйі



Еритін заттардың агрегаттық күйі



Еритін заттардың құрамындағы еритін бөліктердің көлемі



Еритін заттарды бөлу әдістері



Еритін заттардың бөлшектері жай көзге көріне ме?



Біртектілік






.












Ауызша мадақтау сөздері

Жарайсың, сенің ойың дұрыс











Кітап, дәптер

















Сабақтың соңы

5 мин

Оқушылар бүгін алға қойған мақсатымызға жеттік пе?

(Рефлексия жəне бағамдау)

«Менің сабақтан алған әсерім» барлық оқушыға стикер таратылады. Сабақтан алған әсерлерін жазады, тақтада ілінген қағазға жабыстырады. Көк түс «Мен бәрін түсіндім»

Жасыл түс «Мен түсіндім, бірақ менде сұрақтарым бар»

Қызыл түс «Мен түсінбедім»

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


кері байланыс қағазы.

стикер
































Тест сұрақтары:

  1. Өзара араласқан екі немесе одан да көп заттар қалай аталады?

А) бір келкі коспа С) біркелкі емес қоспа

В) таза зат Д) қоспа

2. заттың компоненттерін жеке шығару үрдісі –

А) қоспаны бөлу С) біркелкі емес қоспа

В) таза зат Д) қоспа

3. әртүрлі көлемдегі қатты бөлшектер қоспасын бөлу

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

4.қоспаны сүзгіш арқылы өткізу үрдісі, қоспаны бөлудің қай түріне жатады

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

5. қыздыру арқылы қоспаның сұйық бөлігін шығару, қоспаны бөлудің қай түріне жаттады

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

6. табиғи емес қоспаны көрсет

А) мұнай С) йогурт

В) сүт Д) жеміс шырыны

7.неліктен май судың бетінде тұруы неге байланысты

А) майдың көлемі аз болуына С) көлемі көп болуына

В) майдың тығыздығы аз болуына Д) тығыздығы көп болуына

8. Қоспаны неше түрі болады

А) 2 С)4

В) 3 Д)5

9. тұзды судан тұзды бөліп алу үшін қспаны бөлудің қандай түрі қолданылады

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

10.бір ғана заттың бөлшегінен құралған және тұрақты физикалық қасиеті бар зат

А) қоспа С)табиғи қоспа

В) таза зат Д) біркелкі қоспа


Тест сұрақтары:

  1. Өзара араласқан екі немесе одан да көп заттар қалай аталады?

А) бір келкі коспа С) біркелкі емес қоспа

В) таза зат Д) қоспа

2. заттың компоненттерін жеке шығару үрдісі –

А) қоспаны бөлу С) біркелкі емес қоспа

В) таза зат Д) қоспа

3. әртүрлі көлемдегі қатты бөлшектер қоспасын бөлу

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

4.қоспаны сүзгіш арқылы өткізу үрдісі, қоспаны бөлудің қай түріне жатады

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

5. қыздыру арқылы қоспаның сұйық бөлігін шығару, қоспаны бөлудің қай түріне жаттады

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

6. табиғи емес қоспаны көрсет

А) мұнай С) йогурт

В) сүт Д) жеміс шырыны

7.неліктен май судың бетінде тұруы неге байланысты

А) майдың көлемі аз болуына С) көлемі көп болуына

В) майдың тығыздығы аз болуына Д) тығыздығы көп болуына

8. Қоспаны неше түрі болады

А) 2 С)4

В) 3 Д)5

9. тұзды судан тұзды бөліп алу үшін қспаны бөлудің қандай түрі қолданылады

А) тұндыру С) елеу

В) сүзу Д) буландыру

10.бір ғана заттың бөлшегінен құралған және тұрақты физикалық қасиеті бар зат

А) қоспа С)табиғи қоспа

В) та

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!