«Бекітемін»
Оқу ісі жөніндегі орынбасар: Б.Жоланов.
Сабақ жоспары
|
Сыныбы: 6-сынып |
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мерзімі: 29 қаңтар 2016 жыл |
Аралық байланыс
|
Алдыңғы сабақта |
Не сәтсіз болды? |
Топтық жұмыста уақытты тиімді пайдалана алмадым,оқушылар постер қорғауға уақытты көп жібереді |
|
Не сәтті болды? |
«Ия-жоқ» ойыны сәтті шықты |
|
|
Нені өзгер-туге болады |
Оқушыларды топтық жұмыста уақытты тиімді пайдаланып,нақты тірек сөздермен жұмыс істеуге бағыттаймын |
|
|
Бүгін сабақта нені жақсартамын |
Оқушыларды топтық жұмыста нақты тірек сөздермен жұмыс істеуіне көңіл бөлемін,топтық жұмыс тапсырмаларын өзгертемін |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ерте темір дәуіріндегі Орталық Қазақстан
|
|||
|
Негізгі идея: |
Оқушылар Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан жайлы мағлұмат алады |
|||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар |
Оқушылар Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан жайлы түсіндіру |
||
|
Оқушылардың көпшілігі |
Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтауға бағыт беру. |
|||
|
Жекелеген оқушылар |
Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтауға бағыт беру,Орталық және Солтүстік Қазақстан ескерткіштерін салыстыра білуді меңгерту |
|||
|
Құндылықтар: |
Патриотизм,ұлттық мәдениетімізді, салт- дәстүрді қадірлеу,дәріптеу |
|||
|
Лексика: |
|
|||
|
Табыс критерилері |
Барлық оқушылар |
Ерте темір дәуіріндегі орталық Қазақстан жайлы түсінеді |
|
Оқушылардың көпшілігі |
Топтық жұмыс барысында ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтайды |
|
|
Жекелеген оқушылар |
Жеке, жұптық, топтық жұмыстар жасау арқылы ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтайды, Солтүстік және Орталық Қазақстан ескерткіштерін салыстыра біледі. |
Сабақ кезеңдері
|
кезеңдер |
Мұғалім әрекеті |
Тапсырмалар |
Оқушылар әрекеті |
ресурстар |
|
Сабақты ұйымдастыру |
|
|
Кезекші сыныпты ұйымдастырады, қажетті құралдарды реттейді |
|
|
Үй тапсырмасын пысықтау |
Алдыңға тап-сырмаларды еске түсіреді |
«Сұрақ менен-жауап сенен» 1)Сарыарқа атауы қандай мағына береді? 2)Орталық Қазақстанның табиғаты жөнінде баяндап беріңдер. 3)Орталық Қазақстандағы қорғандарды сақ қорғандарымен салыстыр. 4)Тасмола мәдениетінің алғашқы ескерткіштері қай жерде ашылды? 5)Темір дәуірінде Орталық Қазақстандағы қандай тайпалар мекендеген? |
Берілген сұрақтарға жауап береді. (бағдаршам арқылы бағаланады) |
|
|
Білімді тиянақтау, жинақтау |
Ортақ сұрақ береді |
Картамен жұмыс |
Картадан жетісі ,Оңтүстік Қазақстан аймақтарын көрсетеді (басбармақ арқылы бағаланады) |
|
|
Жаңа сабаққа бағыттау, сілтемелер |
Жаңа сабаққа кіріспе бағыт береді |
Астана қаласы Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады |
|
|
Жаңа білімді игеру |
Топтық тапсырмалар береді |
1 топқа сұрақ.
3. Солтүстік
Қазақстандағы тайпаларды ата. 10. Б.з.б. 8-3 ғасырларда қай
жерлерді мекендеген тайпалар өзара байланыста болды? |
О |
постер |
|
Алған түсінік-терін тексеру, нақтылау |
Жұптық тапсырма береді |
|
Оқушылыр жұптаса отырып тапсырманы орындайды.(бағдаршам арқылы бағаланады)
|
кесте |
|
Жаңа білімді бекіту |
Шығармашылық тапсырма береді |
1.Ақ жалды жүйрік аттың иелері деп аталатын тайпа А) аргиппейлер Ә) исседондар Б)аримаспылар В) дайлар 2.Солтүстік Қазақстан тұрғындарының көшпелі өмір салтына ауыса бастаған кезеңі А) б.з,б, 1 мың ж Ә)б.з.б.3 мың ж Б) б.з. б.6 мың ж В) б.з.-4 ғасыр 3.Жайық пен Ертіс өзендері арасында сақ үлгісіндегі мәдениеттің қалыптасуына әсер еткен мәдениет А) Беғазы-Дәндібай Ә) Андрон мәдениеті Б) Тасмола мәдениеті В) Бесшатыр мәдениеті |
Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды
|
Тест тапсырмасы |
|
Үй тапсырмасын орындауға нұсқау, шығармашылық бағыт беру |
Қосымша тапсырмалар ұсынады |
Тапсырманы оқу, |
Оқушылар күнделікпен жұмыс жасайды |
күнделік |
|
Сабақты қорытындылау (кері байланыс) |
Стикерлер таратады |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, себетке салу |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, себетке салады. |
Стикерлер, себет |
Пән мұғалімі: Байдулла М
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ерте темір дәуіріндегі Орталық Қазақстан
Ерте темір дәуіріндегі Орталық Қазақстан
«Бекітемін»
Оқу ісі жөніндегі орынбасар: Б.Жоланов.
Сабақ жоспары
|
Сыныбы: 6-сынып |
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мерзімі: 29 қаңтар 2016 жыл |
Аралық байланыс
|
Алдыңғы сабақта |
Не сәтсіз болды? |
Топтық жұмыста уақытты тиімді пайдалана алмадым,оқушылар постер қорғауға уақытты көп жібереді |
|
Не сәтті болды? |
«Ия-жоқ» ойыны сәтті шықты |
|
|
Нені өзгер-туге болады |
Оқушыларды топтық жұмыста уақытты тиімді пайдаланып,нақты тірек сөздермен жұмыс істеуге бағыттаймын |
|
|
Бүгін сабақта нені жақсартамын |
Оқушыларды топтық жұмыста нақты тірек сөздермен жұмыс істеуіне көңіл бөлемін,топтық жұмыс тапсырмаларын өзгертемін |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ерте темір дәуіріндегі Орталық Қазақстан
|
|||
|
Негізгі идея: |
Оқушылар Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан жайлы мағлұмат алады |
|||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар |
Оқушылар Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан жайлы түсіндіру |
||
|
Оқушылардың көпшілігі |
Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтауға бағыт беру. |
|||
|
Жекелеген оқушылар |
Ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтауға бағыт беру,Орталық және Солтүстік Қазақстан ескерткіштерін салыстыра білуді меңгерту |
|||
|
Құндылықтар: |
Патриотизм,ұлттық мәдениетімізді, салт- дәстүрді қадірлеу,дәріптеу |
|||
|
Лексика: |
|
|||
|
Табыс критерилері |
Барлық оқушылар |
Ерте темір дәуіріндегі орталық Қазақстан жайлы түсінеді |
|
Оқушылардың көпшілігі |
Топтық жұмыс барысында ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтайды |
|
|
Жекелеген оқушылар |
Жеке, жұптық, топтық жұмыстар жасау арқылы ерте темір дәуіріндегі Солтүстік Қазақстан,тарихи ескерткіштер табылған орындарды картадан анықтайды, Солтүстік және Орталық Қазақстан ескерткіштерін салыстыра біледі. |
Сабақ кезеңдері
|
кезеңдер |
Мұғалім әрекеті |
Тапсырмалар |
Оқушылар әрекеті |
ресурстар |
|
Сабақты ұйымдастыру |
|
|
Кезекші сыныпты ұйымдастырады, қажетті құралдарды реттейді |
|
|
Үй тапсырмасын пысықтау |
Алдыңға тап-сырмаларды еске түсіреді |
«Сұрақ менен-жауап сенен» 1)Сарыарқа атауы қандай мағына береді? 2)Орталық Қазақстанның табиғаты жөнінде баяндап беріңдер. 3)Орталық Қазақстандағы қорғандарды сақ қорғандарымен салыстыр. 4)Тасмола мәдениетінің алғашқы ескерткіштері қай жерде ашылды? 5)Темір дәуірінде Орталық Қазақстандағы қандай тайпалар мекендеген? |
Берілген сұрақтарға жауап береді. (бағдаршам арқылы бағаланады) |
|
|
Білімді тиянақтау, жинақтау |
Ортақ сұрақ береді |
Картамен жұмыс |
Картадан жетісі ,Оңтүстік Қазақстан аймақтарын көрсетеді (басбармақ арқылы бағаланады) |
|
|
Жаңа сабаққа бағыттау, сілтемелер |
Жаңа сабаққа кіріспе бағыт береді |
Астана қаласы Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады |
|
|
Жаңа білімді игеру |
Топтық тапсырмалар береді |
1 топқа сұрақ.
3. Солтүстік
Қазақстандағы тайпаларды ата. 10. Б.з.б. 8-3 ғасырларда қай
жерлерді мекендеген тайпалар өзара байланыста болды? |
О |
постер |
|
Алған түсінік-терін тексеру, нақтылау |
Жұптық тапсырма береді |
|
Оқушылыр жұптаса отырып тапсырманы орындайды.(бағдаршам арқылы бағаланады)
|
кесте |
|
Жаңа білімді бекіту |
Шығармашылық тапсырма береді |
1.Ақ жалды жүйрік аттың иелері деп аталатын тайпа А) аргиппейлер Ә) исседондар Б)аримаспылар В) дайлар 2.Солтүстік Қазақстан тұрғындарының көшпелі өмір салтына ауыса бастаған кезеңі А) б.з,б, 1 мың ж Ә)б.з.б.3 мың ж Б) б.з. б.6 мың ж В) б.з.-4 ғасыр 3.Жайық пен Ертіс өзендері арасында сақ үлгісіндегі мәдениеттің қалыптасуына әсер еткен мәдениет А) Беғазы-Дәндібай Ә) Андрон мәдениеті Б) Тасмола мәдениеті В) Бесшатыр мәдениеті |
Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды
|
Тест тапсырмасы |
|
Үй тапсырмасын орындауға нұсқау, шығармашылық бағыт беру |
Қосымша тапсырмалар ұсынады |
Тапсырманы оқу, |
Оқушылар күнделікпен жұмыс жасайды |
күнделік |
|
Сабақты қорытындылау (кері байланыс) |
Стикерлер таратады |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, себетке салу |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазып, себетке салады. |
Стикерлер, себет |
Пән мұғалімі: Байдулла М
шағым қалдыра аласыз













