Тақырыбы: Ертегілер еліне саяхат.
Г дыбысы мен
əрпі
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
ҰОҚ-ның оқытылу
мақсаттары
|
0.1.1.1. Сөздегі дауысты, дауыссыз дыбыстарды
ажыратып, дұрыс дыбыстау.
0.1.1.2. Сөзді буынға бөлу, сөздегі буын санын
жəне орналасу ретін анықтау.
0.2.1.2. Суреттер бойынша тапсырмадағы сұрақтарға
жауап беріп, əңгіме
құрастыру.
0.3.3.1. Жазу жолына
г
əрпінің элементтерін
жазу.
|
Күтілетін
нəтиже
|
Барлық оқушылар:
Сурет бойынша сұрақтарға жауап
беріп шағын əңгіме
құрастырады.
Сөздегі дыбыстарды, олардың
түрлерін ажыратады.
Г дыбысы – дауыссыз
дыбыс, г дыбысының айтылуын дұрыс
дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын
атай алады, сөздегі г дыбысының орнын
ажыратады.
Г əрпінің баспа түрін жазу
жолына жазады.
|
Көпшілік
оқушылар:
Берілген суретке қарап сөздегі
дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратып, дыбыстық талдау жасай
алады. Г дыбысына сөз құрайды. Сөздегі
дыбыс санын, ондағы г дыбысының орнын
ажыратады.
Жазу жолына əріп элеменін
жазады.
|
Кейбір
оқушылар:
Суреттен г əрпі бар заттардың
атауын атайды.
Өзіне таныс тақырып аясында
диалогқа қатысады.
Г дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем
құрастырады.
Сөз, сөйлем сызбасын
құрастырады.
Г əрпін
бейнелейді.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Суреттер бойынша сөйлем құрастырады. Сөйлемдегі
сөздер санын ажыратып, буынға
бөледі.
Негізгі терминдермен сөз
тіркестері:
Газет, гитара, глобус.
|
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде
қолданылатын тіл:
Пікір алмасу
сұрақтары.
Саған қай төл
ұнайды?
|
Өткен
ҰОҚ-
дан алған
білім
|
Сөздерге дыбыстық талдау
жасату.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жұмыс
түрлері
|
Ресурстар
|
І. Дұрыс əсерлі көңіл күй
орнату.
0–2мин.
II. Өмірлік тəжірибені
маңыздандыру. Мақсатты
болжам.
3–5
мин
|
Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып,
ойыншықты оқушыға беру арқылы
оқушыларға сұрақ қою:
Мұғалім оқушыларға ойыншық
беріп сұрақ қояды сұраққа жауап берген соң ойыншықта мұғалімге
береді.
Сұрақтар
1.Сауат ашу негіздері
сабағында нені
үйренеміз
2.Әріп дегеніміз
не?
3.Дыбыс нешеге
бөлінеді?
4.Дыбыстың
түрлері?
5.Дауысты дыбыс қандай
текшемен белгіленеді?
6.Дауыссыз дыбыс қандай
текшемен белгіленеді?
7.Дауысты дыбыс қалай
айтылады?
8.Дауыссыз дыбыс қалай
айтылады?
Оқушылар сұраққа жауап берген
соң, мұғалім үш топқа бөліп орындарына
отырғызады
1 топ-Дауысты
дыбыс
2 топ-Дауыссыз
дыбыс
3
топ-Әріптер
4 топ-Г
әріпі
|
|
ҰОҚ-ның ортасы III. Тақырып бойынша
жұмыс
6 –
27мин.
|
Жаңа тақырыпты
ашу.
Бейне материалды
көріп Гүл сөзіндегі Г әріпі жөнінде екенін оқушылар табу
керек.
(Ұ,Ө)
Əліппе-дəптермен жұмыс.
1-тапсырма. Оқушылар
суретте бейнеленген кейіпкерлерді атап. Оларға қай мультфильм
ұнайтынын айтады. Суреттен г дыбысы естілетін сөздерді атап шығады.
Ертегі сөзінде г дыбысы нешінші буында тұр екенін өздері
анықтайды.
2-тапсырма.
Құртақандар туралы ертедегі ергежейлілер нешеу екенін анықтап,
белгілейді. Сан атауларында г дыбысының орнын
табады.
3-тапсырма. Г
дыбысын мұғалім 3-4 қайталап
айтады.
Оқушылар қандай
дыбыс естіп тұрсыңдар?
Оқушылар
г дыбысын қайталап
айтады.
Г
дыбысының дауыссыз айтқан кезде ерін ашылып,
тілдің ұшы астыңғы тістің түбіне
тиеді.
|
Əліппе-дəптер
|
|
Г – Ұяң, дауыссыз
дыбыс.
(Ұ) Сергіту сəті.
«Дыбыстар»
Оқушылар А және Г
әріптерінен басталатын сөздерді естігенде А әріпін естігенде
қолдарын шапалақтайды Г әріптерін естігенде аяқтарымен жерді
ұрады.
«Г г » әріпіне слайд
және бейне баян көрсету арқылы дыбыспен
таныстыру
Төрт топқа әріптер беріледі,
оқушылар әріптерден сөздер
құрастырады.
|
К əрпінің баспа түрі жазылған
плакат.
https://www.youtube.com/watch?v=a6ePfgZetSE&list=
Әріптер
карточкасы
|
|
Енді алға адымдап
жүрші!
4-тапсырма. Кітап парағын
Г
бейнесінде ашып көрсетеді.
Қай гүл түсінің аталуында г
әріпі бар соны айтады. Гүл сөзіне дыбыстық талдау
жасатылады.
Оқушыларға
г əрпін қағаз түрінде таратып
оны түрлі түспен
бояйды.
|
Əліппе-дəптер.
|
IV. ҰОҚ-ның
қорытындысы.
Рефлексия.
28-30 мин.
|
(Ұ,Ө)
Рефлексия.
Мұғалім
оқушылардың белсенділігін талқылай отырып, өз білімдерін
бағалауын өтінеді. Смайлик арқылы
бағалайды.
|
|