|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу Мектеп: Ақжайық ЖОББМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Конырбаева Д.А. Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынуы» |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.2.3. электронды кестеде диаграммалар құру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: диаграмманың анықтамасын және типтерін біледі, диаграмма құру жолдарын түсінеді; Басым көпшілігі: диаграмма құрып баптай алады; Кейбіріреуі: берілген деректерге мәліметтерге сай типтерін таңдап диаграмма құра алады
, |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: Диаграмма, Электронды кесте, Макет, Конструктор, Гистограмма, Сызба, Дөңгелек, Жолақ, Аумақтық, Нүктелік, Биржалық, Беттік, Жапырақты, Аралас. Диаграмма – сандық ақпаратты көрнекі (графикалық) түрде ұсыну. Диаграмманың 10 типі бар: Гистограмма, Сызба, Дөңгелек, Жолақ, Аумақтық, Нүктелік, Биржалық, Беттік, Жапырақты, Аралас. Конструктор көмегі арқылы диаграмманың стилімен, түрін өзгертуге болады. Макет қосымшасының көмегімен диаграмманың ос атауын, легенданың орналасқанын өзгертуге болады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, |
|
Пəнаралық байланыс |
ағылшын тілі, орыс тілі – бекіту барысында үш тілде берілген сөздерді айту, математика – функцияның графигі туралы
|
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар білу керек:
|
Сабақ жоспары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу
Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу Мектеп: Ақжайық ЖОББМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Конырбаева Д.А. Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынуы» |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.2.3. электронды кестеде диаграммалар құру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: диаграмманың анықтамасын және типтерін біледі, диаграмма құру жолдарын түсінеді; Басым көпшілігі: диаграмма құрып баптай алады; Кейбіріреуі: берілген деректерге мәліметтерге сай типтерін таңдап диаграмма құра алады
, |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: Диаграмма, Электронды кесте, Макет, Конструктор, Гистограмма, Сызба, Дөңгелек, Жолақ, Аумақтық, Нүктелік, Биржалық, Беттік, Жапырақты, Аралас. Диаграмма – сандық ақпаратты көрнекі (графикалық) түрде ұсыну. Диаграмманың 10 типі бар: Гистограмма, Сызба, Дөңгелек, Жолақ, Аумақтық, Нүктелік, Биржалық, Беттік, Жапырақты, Аралас. Конструктор көмегі арқылы диаграмманың стилімен, түрін өзгертуге болады. Макет қосымшасының көмегімен диаграмманың ос атауын, легенданың орналасқанын өзгертуге болады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, |
|
Пəнаралық байланыс |
ағылшын тілі, орыс тілі – бекіту барысында үш тілде берілген сөздерді айту, математика – функцияның графигі туралы
|
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар білу керек:
|
Сабақ жоспары
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Саяхатқа аттану» (5 мин) Саяхатқа шығу үшін оқушылар билет сұрақтарға жауап беру арқылы «сатып алады» (үй тапсырманы тексеру)
Дескриптор: оқушылар өткен тақырыптар бойынша жауап береді ҚБ: Бас бармақ (өзара бағалау) Саралау: Бағалау әдісі – оқушының жауабын оқушылар түгелдей бағалайды
- толық
жауап;
Билет нөмірі (ұяшықтың мекен жайы) арқылы топтастыру 1 топ – А1, B1, C1, D1, E1 – 1 бағандағы ұяшықтар 2 топ – А2, B2, C2, D2, E2 – 2 бағандағы ұяшықтар Топтық жұмыс: «Бұлттағы сұрақтар» (3 мин)
Дескриптор: ақпаратты ұсыну тәсілдері (символ, графика, дыбыс, видео, сан); графикалық ақпараттың жалпы түсінігін, түрлерін; функция графигінің қызметін; графикалық ақпараттың тиімділігін білу керек. ҚБ: От шашу (өзара бағалау, өз-өзін бағалау - қарсы топ бағалайды) Саралау: Жіктеу әдісі – оқушылар топта өз ойларын ортаға салып бір қорытынды шығарады. Сергіту сәті «Адасқан әріптер» әдісі арқылы тақырыпты ашу (2 мин) ДАГАМИРАМ (Диаграмма) |
Билеттер, смайликтер Бұлт-карточка-лар Әріптер, музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс (7 мин) 1 топ – Диаграмма типтері 2 топ – Диаграмма құру алгоритмі ДЖИГСО әдісі Дескриптор: диаграмма анықтамасын білу, диаграмма типтерін ажырату, диаграмма құру алгоритмін білу. ҚБ: Бағдаршам (өзара бағалау, өзін бағалау) Саралау: Жіктеу әдісі – Оқушылар тақырыпты оқып талқылайды, топтағы тақырыпты жақсы түсінген бір оқушы қарсы топқа барып түсіндіреді. Топтық жұмыс (практикалық жұмыс) 1 тапсырма – семантикалық картаны толтыру (5 мин)
Дескриптор: диаграмманың анқтамасын білу, типтерін ажырату, Гистограмма, Макет, Конструктор, Легенда ұғымдарын білу. ҚБ: смайликтер (графикалық бағалау) Саралау: Диалог және қолдау көрсету – оқушылардың жіберген қателерін бірігіп түзету. 2 тапсырма - топтағы оқушылардың салмақтарын анықтап, келесі кестеге салу (компьютермен жұмыс) (7 мин)
Осы кестеге диаграмманың Гистограмма құру және оның баптауларын өзгерту. ішінен толық ақпарат беретінін таңдаңдар. Дескриптор: Диаграмма құру алгоритмін қолдану, диаграмманың баптауларын өзгерту. ҚБ: WiFi (топтық жұмыс бағаланады – топта неше оқушы тапсырманы дұрыс орындаса, сонша WiFi сызықшалары толтырылады, егер толықтай дұрыс болса, онда желіге қосылды, әрі қарай жұмыстануға дайын) Саралау: Тапсырмалар әдісі бойынша кейбір оқушылар тапсырманы түгелдей орындайды, кейбіреулері тек қана диаграмманың бір немесе екі түрін құрады. 3 тапсырма (5 мин) – Сыныпта неше қыз-ұлы барын кестеге салып бес типті диаграмма құрып ішінен толық ақпарат беретінін таңдаңдар. Дескриптор: Берілген деректерге мәліметтерге сай типтерін таңдап диаграмма құру ҚБ: Мадақтау (бірінші орындаған үш оқушыға медаль беріледі) Саралау: Қарқын әдісі бойынша ізденімпаз оқушылар тапсырманы орындайды және сыныпқа әдіс-тәсілдерін түсіндіреді Қосымша тапсырма: Сыныптағы оқушылардың нешеуі озат, нешеуі екпінді, нешеуі орташа екенін кестеге салып тиімді диаграмма типін таңдап құру. Дескриптор: диаграмманың типін дұрыс таңдау. ҚБ: Мадақтау (ауызша) Саралау: Қарқын әдісі бойынша ізденімпаз оқушылар тапсырманы орындайды және сыныпқа әдіс-тәсілдерін түсіндіреді |
постер, маркерлер түрлі түсті дөңгелектер Семантикалық карталар Video Scribe бағдарламасы WiFi белгілері Медаль |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Ұшақтағы сөздер» мағынасын түсіндіру (үш тілде айту) (9 мин) Диаграмма, Электронды кесте, Макет, Конструктор, Гистограмма, График, Круговая, Линейная, Точечная, Ось Дескриптор: Жаңа сөздердің мағынасын, үш тілде атауларын білу. ҚБ: Мадақтау (ауызша) Саралау: Диалог және қолдау көрсету әдісі бойынша оқушылардың тақырыптағы кемшіліктері талқыланып жойылады. Кері байланыс: Смайликтер (шеңбердің ішіне көңіл-күйлерін салады) (2 мин) Үй тапсырмасы: §3.5. |
қағаздан жасалған ұшақтар түрлі түсті дөңгелектер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Смайликтер» «Бас бармақ» «Бағдаршам» «WiFi» «Мадақтау» |
Сергіту сәті «Адасқан әріптер», есептеуіш техника қауіпсіздік ережелерін сақтау керектігін ескерту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақтың тапсырмалары мақсаттарына бағытталған, тиімді әдіс-тәсілдер қолданған |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













