САБАҚ: Есептеуіш техниканың даму тарихы | Мектеп: |
Күні: 06.05.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Бекжан Шырын |
Сынып: 6 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандардың саны: |
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары |
|
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар:Оқушылар есептеу техникасының даму тарихын салыстыра алады;Дербес компьютердің буындарына талдау жасайды;Есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін топтастыра алады;
|
Бағалау критерилері | Дербес компьютерді пайдалана отырып, оның буындарына талдау жасай алады;Дербес компьютердің шығу тарихын жүйелей алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:• ДК және оның буындарын ажырата білуі керек
Талқылауға арналған сұрақтар:Алғашқы есептеу құрылғысы Программа бойынша жұмыс істеген бірінші құрылығыБірінші программалаушы кім? «ЭЕМ буыны» терминін қалай түсінеміз?Бірінші электрондық компьютер болған есептеуіш машина қалай аталады?Алғашқы ЭЕМ қай жылы пайда болды?Қазіргі кезде компьютерлердің неше түрлері бар?Бірінші буын компьютерлерінің элементтік базасыЕкінші буын компьютерлерлерінің элементтік базасы Қай буынның компьютерлері дербес компьютерлер деп аталады?
|
Құндылықтарды дарыту | Дербес компьютерді тану ынтасын ояту, онымен жұмыс жасай алуға тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыстар | Тарих, математика |
Бұрыннан меңгерілген білімдер |
|
Сабақ барысы |
Сабақ сатылары | Сабақтағы жоспарланған әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басталуы | Оқушылармен амандасуОқушыларды түгендеуЖаңа тақырыпты жариялауҚауіпсіздік ережесін еске түсіру.
|
|
| 1-тапсырма. «Кім жылдам»Мақсаты: Оқушының ізденімпаздылығын, оның ойын қалыптастыру.Не? Қайда? Қашан?1. Барлық жерде?2. 2000-5000 жыл бұрын3. Паскаль машинасы4. 1694 ж5 Логарифмдік сызғыш6 Англия Чарльз Бәббидж7 Бәббидждің машинасына арналған бағдарлама8 Герман Холлерит Америка9 «Марк-1»электро-механикалық машинасы
|
Сұрақтар бейнеленген слайд таныстырылым |
Сабақтың ортасы | 2-тапсырма. ХХІ ғасыр көшбасшысы«ЭЕМ буындары», «Есептеу құрылғылары», туралы деңгейлік тапсырмалар немесе сұрақтар беріледі
|
Интерактивті тақта, компьютер, проектор |
Сабақтың соңы
| 3-тапсырма.
| Карточкалар, маркерлер, ақ парақ, ручка, қарандаш |
Сабақтың соңы | Рефлексия: Нені үйрендім?Нені білдім?Қай тапсырма қиын болды?Қай тапсырма жеңіл болды? |
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
| |
Рефлексия
| Бұл бөлімді сабақтың рефлексиясы үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағандағы Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақтың77мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма?
Барлық оқушылар ОМ қол жеткізді ме?
Менің дифференциациялық әдісім дұрыс жұмыс істеді ме? Сабақтың барлық кезеңдерін берілген уақытта жүргіздім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуді қалар едім?
|
|
Қорытынды баға
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартатын еді (сабақ беру туралы, сондай-ақ үйрету туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Мен сабақ барысында сынып және жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуыма көмектесетін қандай деректерді білдім? |