Ямышев ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары математика 4 сынып
Санды және өрнектер
|
Бөлім: |
«Ғарышқа саяхат», «Болашаққа саяхат» тақырыптары аясында. 4A-бөлім: Теңдеу, теңсіздік, өрнектер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жанпеисова М.Г. |
|
|
Күні: |
11.04.2024 |
|
|
Сынып: 4А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті қолдануда санды және әріпті өрнектерді қолдану //Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.3 айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты/смарт мақсат |
Есептерді шығаруда санды,әріпті өрнектерді қолданады, мәнін табады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
|
«Психологиялық ахуал» Күлімдеп күн бүгін Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін Қарады саған да, Күлімдеп күн бүгін Қарады баршаға. Өткенді қайталау. Үй тапсырмаларын тексеру Дескриптор: Үй тапсырмаларын дұрыс орындайды 1 балл |
|
|
|
||||||
|
|
Қызығушылықты ояту Бейнероликті тамашалау Планетааралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектер қалай аталатынын білесің бе? Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар туралы әңгімелеу Сабақтың тақырыбын анықтау.
Топқа/жұпқа бөлу |
Оқушылар алдындағы сабақта алған білімдерін қайталайды |
Бағалау парағы |
|||||||
|
Негізгі бөлім |
1-тапсырма. Планетааралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектер қалай аталатынын білесің бе? Есепте және жауабыңды тексер. 1-топ/жұп: астероид тобы – 10 000:250 2-топ/жұп: құйрықты жұлдыз тобы – 175 500:500 Дескриптор: Өрнектерді шығарады 1-балл
Астероид (гр. ἀστεροειδής – жұлдызсияқтылар) — газ-тозаңды бұлттардың эволюциясы барысында пайда болған Күн жүйесіндегі кіші денелер, кіші планеталар деп те аталады. Бірінші астероидты 1801 жылы 1 қаңтарда италиялық астроном Джузеппе Пьяцци ашты, оны Церера деп атады. Құйрықты жұлдыз, комета – Күн жүйесінің кіші денесі;аспанда оқтатекте тұманданған нысан түрінде байқалып,жұлдыздарға қатысты орын ауыстыратын, центрінде ядросы аспан денесі. Құйрықты жұлдыздың басы ядро бөліп шығаратын газ бен тозаңнан түзіледі. (Мұз,метан және будан) Күнге жақындаған кезде буланып кетеді.
|
Алгоритмді естеріңе түсіреді Оқушылар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін мәліметтерді біледі |
Бағалау парағы *Жарайсың! *Мен сабақтағы жұмысына ризамын. *Сіз жақсырақ жұмыс істей алар едіңіз |
|
||||||
|
|
2-тапсырма Айнымалы — кез келген мәнді қабылдай алатын шаманы көрсету үшін қолданылады. Айнымалы бірнеше өрнекті бір өрнек арқылы жазуға мүмкіндік береді. Метеорит деген не?
Дескриптор: Есептерді шығаруда санды,ә ріпті өрнектерді қолданады; 6-балл мәнін табады; 6-балл
Метеорит – планетааралық кеңістіктен жерге келіп түсетін метеорлық денелердің қалдықтары. |
Есептерді шығаруда санды,ә ріпті өрнектерді қолданады; мәнін табады; 6-балл |
Бағалау парағы |
|
||||||
|
|
3-тапсырма (Т) Кім жылдам? Ойыны Тапсырманы орындай отырып, амалдардың арасындағы байланысы туралы өз білімдерін естеріне түсіреді. Оқушылар орындап болған соң жауаптарын таныстырады. Айнымалының мәні бөлу амалы дұрыс орындалатын мәндерді ғана қабылдайтынын айтады. Олар айнымалылардың өзгеруіне байланысты өрнек- тің мәні де өзгеретіні жайлы қорытынды жасайды.
1-топ: 612 : а; а = 2; 3; 4; 6; 12; 51; 102; 153; 204; 306; Бөлгіштің мәні артқанда айырманың мәні кемиді.
|
Есептерді шығарады |
*Жарайсың! *Мен сабақтағы жұмысына ризамын. *Сіз жақсырақ жұмыс істей алар едіңіз |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Сабақты бекіту. Ой қорытындылау. Сабақтың мақсатына оралып, рефлексия жүргізу. Оқушылардың рефлексиялық қабілетін дамыту мақсатында Осы белгілерге сүйеніп, мұғалім материалды қаншалықты меңгергенін біледі.
Сабақта не білдім? Кестені тарату
|
Балалар кестені толтырады Бағалау парақтары бойынша өз ойларын айтады
Кестені толтырады |
|
|
|
|
Не білдім? |
|
|
Иә |
Жоқ |
|
|
айнымалысы бар өрнектерді құруды үйрендім |
|
|
|
есептер шығару барысында айнымалысы бар өрнектерді қолдана алдым |
|
|
|
Қандай мәлімет алдың? |
|
|
|
1-топ |
2-топ |
|
612 : а; а = 2; 4; 6; 12; |
418 : b; b = 2; 11; 22; 38; |
|
|
|
|
Бағалау парағы |
Бағалау парағы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы |
Бағалау парағы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есепті қолдануда санды және әріпті өрнектерді қолдану Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар
Есепті қолдануда санды және әріпті өрнектерді қолдану Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар
Ямышев ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары математика 4 сынып
Санды және өрнектер
|
Бөлім: |
«Ғарышқа саяхат», «Болашаққа саяхат» тақырыптары аясында. 4A-бөлім: Теңдеу, теңсіздік, өрнектер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жанпеисова М.Г. |
|
|
Күні: |
11.04.2024 |
|
|
Сынып: 4А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті қолдануда санды және әріпті өрнектерді қолдану //Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.3 айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты/смарт мақсат |
Есептерді шығаруда санды,әріпті өрнектерді қолданады, мәнін табады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
|
«Психологиялық ахуал» Күлімдеп күн бүгін Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін Қарады саған да, Күлімдеп күн бүгін Қарады баршаға. Өткенді қайталау. Үй тапсырмаларын тексеру Дескриптор: Үй тапсырмаларын дұрыс орындайды 1 балл |
|
|
|
||||||
|
|
Қызығушылықты ояту Бейнероликті тамашалау Планетааралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектер қалай аталатынын білесің бе? Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар туралы әңгімелеу Сабақтың тақырыбын анықтау.
Топқа/жұпқа бөлу |
Оқушылар алдындағы сабақта алған білімдерін қайталайды |
Бағалау парағы |
|||||||
|
Негізгі бөлім |
1-тапсырма. Планетааралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектер қалай аталатынын білесің бе? Есепте және жауабыңды тексер. 1-топ/жұп: астероид тобы – 10 000:250 2-топ/жұп: құйрықты жұлдыз тобы – 175 500:500 Дескриптор: Өрнектерді шығарады 1-балл
Астероид (гр. ἀστεροειδής – жұлдызсияқтылар) — газ-тозаңды бұлттардың эволюциясы барысында пайда болған Күн жүйесіндегі кіші денелер, кіші планеталар деп те аталады. Бірінші астероидты 1801 жылы 1 қаңтарда италиялық астроном Джузеппе Пьяцци ашты, оны Церера деп атады. Құйрықты жұлдыз, комета – Күн жүйесінің кіші денесі;аспанда оқтатекте тұманданған нысан түрінде байқалып,жұлдыздарға қатысты орын ауыстыратын, центрінде ядросы аспан денесі. Құйрықты жұлдыздың басы ядро бөліп шығаратын газ бен тозаңнан түзіледі. (Мұз,метан және будан) Күнге жақындаған кезде буланып кетеді.
|
Алгоритмді естеріңе түсіреді Оқушылар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін мәліметтерді біледі |
Бағалау парағы *Жарайсың! *Мен сабақтағы жұмысына ризамын. *Сіз жақсырақ жұмыс істей алар едіңіз |
|
||||||
|
|
2-тапсырма Айнымалы — кез келген мәнді қабылдай алатын шаманы көрсету үшін қолданылады. Айнымалы бірнеше өрнекті бір өрнек арқылы жазуға мүмкіндік береді. Метеорит деген не?
Дескриптор: Есептерді шығаруда санды,ә ріпті өрнектерді қолданады; 6-балл мәнін табады; 6-балл
Метеорит – планетааралық кеңістіктен жерге келіп түсетін метеорлық денелердің қалдықтары. |
Есептерді шығаруда санды,ә ріпті өрнектерді қолданады; мәнін табады; 6-балл |
Бағалау парағы |
|
||||||
|
|
3-тапсырма (Т) Кім жылдам? Ойыны Тапсырманы орындай отырып, амалдардың арасындағы байланысы туралы өз білімдерін естеріне түсіреді. Оқушылар орындап болған соң жауаптарын таныстырады. Айнымалының мәні бөлу амалы дұрыс орындалатын мәндерді ғана қабылдайтынын айтады. Олар айнымалылардың өзгеруіне байланысты өрнек- тің мәні де өзгеретіні жайлы қорытынды жасайды.
1-топ: 612 : а; а = 2; 3; 4; 6; 12; 51; 102; 153; 204; 306; Бөлгіштің мәні артқанда айырманың мәні кемиді.
|
Есептерді шығарады |
*Жарайсың! *Мен сабақтағы жұмысына ризамын. *Сіз жақсырақ жұмыс істей алар едіңіз |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Сабақты бекіту. Ой қорытындылау. Сабақтың мақсатына оралып, рефлексия жүргізу. Оқушылардың рефлексиялық қабілетін дамыту мақсатында Осы белгілерге сүйеніп, мұғалім материалды қаншалықты меңгергенін біледі.
Сабақта не білдім? Кестені тарату
|
Балалар кестені толтырады Бағалау парақтары бойынша өз ойларын айтады
Кестені толтырады |
|
|
|
|
Не білдім? |
|
|
Иә |
Жоқ |
|
|
айнымалысы бар өрнектерді құруды үйрендім |
|
|
|
есептер шығару барысында айнымалысы бар өрнектерді қолдана алдым |
|
|
|
Қандай мәлімет алдың? |
|
|
|
1-топ |
2-топ |
|
612 : а; а = 2; 4; 6; 12; |
418 : b; b = 2; 11; 22; 38; |
|
|
|
|
Бағалау парағы |
Бағалау парағы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы |
Бағалау парағы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




















