|
Педагогтің аты-жөні |
Тлеубекова Айжан |
|||||||||
|
Күні:04.04.2022ж |
|
|||||||||
|
Сынып:4Ә |
Қатысушылар саны:29 |
Қатыспағандар саны:2 |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану. / Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар |
|||||||||
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары |
4.2.1.3 айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану; 4.2.1.7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу . |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Айнымалысы бар өрнектерді құра алады. Айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдана алады. Төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтайды, олардың мәнін таба алады. |
|||||||||
|
|
Сабақтыңбарысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
«Зейінін шоғырландыру» Қайырлы таң! Кел, жаныма тұр, сыныптас. Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. Өзектендіру. №1 Планетаралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектері қалай аталатынын білесің бе? Есепте және жауабыңды тексер. 10 000 : 250 = 40 (М) 175 500 : 500 =(И) 250 ∙ 8 = 2000 (Е) 42 142 : 2 =21071(Т) 848 400 : 2 =424200 (Е) 560 000 : 800 =700(Т) 42 006 : 6 =7001(Р) 1 212 ∙ 4 =4848(О) МЕТЕОРИТ Мақсат қою Бүгінгі сабақтың мақсаты: Санды және әріпті өрнектерді түрлендіресің, айнымалысы бар өрнектер құрасың және оларды есеп шығару үшін қолданасың. |
Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе
ҚБ: 1-10 балдық жүйе |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары.
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||||||
|
ТлеубековаСабақтың ортасы |
Мағынаны тану №2 5 210 – k + 18 122 : 26 мұндағы k = 854 мұндағы k = 3 12 5210-854+18122:26=5053 5210-312+18122:26=5595 а : (25 ∙ 4) ∙ 3 мұндағы а = 48 000 мұндағы а = 54 000 48000:(25*4)*3=160 54000:(25*4)*3=180 Өзіндік жұмыс №3 Жұмысшы с қорап әзірледі,бұл жасалу керек қораптың1/9 бөлігін құрайды Қанша қорап жасау керек Мұндағы ,с=290 Шешуі:290*9:1=2610 №4Есепті амалдар бойынша шығар. Неше амалмен шықты? Автобекетте 1 000 мәшине бар. Олардың 385-і – жеңіл, ал қалғаны – жүк мәшинелер. Жүк мәшинелердің 25 бөлігі техникалық байқауға жөнелтілді. Автобекетте неше жүк мәшине қалды? 1) 1000 – 385 = 615 2) 615:5·2 = 246 3) 615- 246 =
369 Өткенмен жұмыс №5 Топтық жұмыс Амалдардың орындалу ретін анықта және өрнектердің мәнін тап. (726 – 139) · 47 + 10 011= 37 600 (411 – 325) · 602 – 16 926=34 846 (982 – 709) · 852 – 9 608= 222 988 (738 + 906) · 375 – 287 453=329 047 |
Дескриптор: есепке әріпті өрнектер құра алады ,айнымалысының мәні берілген жағдайда олардың мәнін таба алады. Дескриптор: Амалдардың орындалу ретін анықтайды және өрнектердің мәнін табады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе.
|
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||||||
|
|
Шығармашылық жұмыс №6 Өрнек бойынша есеп құрастыр.
№7 Ғарыш стансысындағы
ғарышкерлер төрт ай бойы өсімдіктердің орбитада қалай тіршілік
ететінін зерттеді. Олар бидайдың өскенін бақылап, ай сайын
биіктігін жазып отырды. Бір айдан кейін оның биіктігі 16 см, 2
айдан кейін 24 см, үш айдан кейін 28 см болды. Егер өсу заңдылығы
сақталатын болса, бидай 4 айдан кейін қанша сантиметрге өседі? Сан тізбегін жазып, заңдылығын анықтаймыз. 16см, 24см, 28см, 1 ай - 24-16=8см 2 ай - 28-24=4 см 3 ай - 30-28=2 см №8Өрнектің мәні тура болатындай сұрақ белгісінің орнына цифрлар қой.
Зерттеушілік тұрғыда. №9 Әрбір сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қой.
|
Дескриптор: сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қоя алады
Дескрипторсандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қоя алады |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе
ҚБ: 1-10 балдық жүйе ҚБ: 1-10 балдық жүйе |
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
|
||||||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс: Тазалық» ойыны. Үй жұмысы:№10
Өрнектер
жаз. а = 6, с = 2 деп алып, өрнектің мәнін тап. |
|
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану
Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану
|
Педагогтің аты-жөні |
Тлеубекова Айжан |
|||||||||
|
Күні:04.04.2022ж |
|
|||||||||
|
Сынып:4Ә |
Қатысушылар саны:29 |
Қатыспағандар саны:2 |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті шығаруда санды және әріпті өрнектерді қолдану. / Астероидтар мен құйрықты жұлдыздар |
|||||||||
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары |
4.2.1.3 айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану; 4.2.1.7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу . |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Айнымалысы бар өрнектерді құра алады. Айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдана алады. Төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтайды, олардың мәнін таба алады. |
|||||||||
|
|
Сабақтыңбарысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
«Зейінін шоғырландыру» Қайырлы таң! Кел, жаныма тұр, сыныптас. Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. Өзектендіру. №1 Планетаралық кеңістіктен Жерге құлаған тастар мен темір кесектері қалай аталатынын білесің бе? Есепте және жауабыңды тексер. 10 000 : 250 = 40 (М) 175 500 : 500 =(И) 250 ∙ 8 = 2000 (Е) 42 142 : 2 =21071(Т) 848 400 : 2 =424200 (Е) 560 000 : 800 =700(Т) 42 006 : 6 =7001(Р) 1 212 ∙ 4 =4848(О) МЕТЕОРИТ Мақсат қою Бүгінгі сабақтың мақсаты: Санды және әріпті өрнектерді түрлендіресің, айнымалысы бар өрнектер құрасың және оларды есеп шығару үшін қолданасың. |
Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе
ҚБ: 1-10 балдық жүйе |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары.
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||||||
|
ТлеубековаСабақтың ортасы |
Мағынаны тану №2 5 210 – k + 18 122 : 26 мұндағы k = 854 мұндағы k = 3 12 5210-854+18122:26=5053 5210-312+18122:26=5595 а : (25 ∙ 4) ∙ 3 мұндағы а = 48 000 мұндағы а = 54 000 48000:(25*4)*3=160 54000:(25*4)*3=180 Өзіндік жұмыс №3 Жұмысшы с қорап әзірледі,бұл жасалу керек қораптың1/9 бөлігін құрайды Қанша қорап жасау керек Мұндағы ,с=290 Шешуі:290*9:1=2610 №4Есепті амалдар бойынша шығар. Неше амалмен шықты? Автобекетте 1 000 мәшине бар. Олардың 385-і – жеңіл, ал қалғаны – жүк мәшинелер. Жүк мәшинелердің 25 бөлігі техникалық байқауға жөнелтілді. Автобекетте неше жүк мәшине қалды? 1) 1000 – 385 = 615 2) 615:5·2 = 246 3) 615- 246 =
369 Өткенмен жұмыс №5 Топтық жұмыс Амалдардың орындалу ретін анықта және өрнектердің мәнін тап. (726 – 139) · 47 + 10 011= 37 600 (411 – 325) · 602 – 16 926=34 846 (982 – 709) · 852 – 9 608= 222 988 (738 + 906) · 375 – 287 453=329 047 |
Дескриптор: есепке әріпті өрнектер құра алады ,айнымалысының мәні берілген жағдайда олардың мәнін таба алады. Дескриптор: Амалдардың орындалу ретін анықтайды және өрнектердің мәнін табады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе.
|
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||||||
|
|
Шығармашылық жұмыс №6 Өрнек бойынша есеп құрастыр.
№7 Ғарыш стансысындағы
ғарышкерлер төрт ай бойы өсімдіктердің орбитада қалай тіршілік
ететінін зерттеді. Олар бидайдың өскенін бақылап, ай сайын
биіктігін жазып отырды. Бір айдан кейін оның биіктігі 16 см, 2
айдан кейін 24 см, үш айдан кейін 28 см болды. Егер өсу заңдылығы
сақталатын болса, бидай 4 айдан кейін қанша сантиметрге өседі? Сан тізбегін жазып, заңдылығын анықтаймыз. 16см, 24см, 28см, 1 ай - 24-16=8см 2 ай - 28-24=4 см 3 ай - 30-28=2 см №8Өрнектің мәні тура болатындай сұрақ белгісінің орнына цифрлар қой.
Зерттеушілік тұрғыда. №9 Әрбір сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қой.
|
Дескриптор: сандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қоя алады
Дескрипторсандар тізбегіндегі заңдылықты анықтап, қалдырылған сандарды қоя алады |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе
ҚБ: 1-10 балдық жүйе ҚБ: 1-10 балдық жүйе |
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
|
||||||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс: Тазалық» ойыны. Үй жұмысы:№10
Өрнектер
жаз. а = 6, с = 2 деп алып, өрнектің мәнін тап. |
|
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














