Бөлім:
|
6.4 Қазақ хандығының XVI –
XVII ғасырлардағы дамуы
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Шүкірәлиева Майра Демесінқызы
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар
саны:20 Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы
бірлігінің нығаюы.
Зерттеу сұрағы: Есім хан
Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
|
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті
нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6
қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білім алушылар Есім хан
саясатының Қазақ хандығын одан әрі дамытудағы, мемлекетті
нығайтудағы маңызын біледі.Есім хан билігіне баға
береді.
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»
құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау
қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға,
еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке
деген дағдысы қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы
оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал
қалыптастыру.
|
Мақсаты:
оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын
дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы
оқыту жағдайларын теңестіру.
|
Тиімділігі:
оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін
көтереді, бауырмалдығын оятады.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы
өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды.
Сыныптастырының пікірін толықтырады.
Өз ойымен бөліседі
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға
сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
|
1. Есім мен Қасымның
заңдарын салыстырыңдар.
Олардың
сабақтастығы қандай?
2. Деректерде Есiм хан
тұлғасын қалай сипаттайды?
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз
ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзіменынталандыру.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
31
мин.
|
№1-тапсырма
Оқулықтағы жаңа сабақтың
мәтінін оқып түсіндіріп береді, жаттығуларды орындатады.
|
1. Ашық тест тапсырмалары
1.1. Сырдария бойы аумағы үшiн күрес
нәтижесiнде Қазақ хандығына _______
және _______ қалалары өттi.
1.2. ХVІІ ғасырдың басында Қазақстан
аумағына тайпалары
шабуыл жасай бастады.
1.3. 1613 жылы Ташкент билеушiсi _______
Есiм ханға қарсы шықты.
1.4. Сұлтандар ______ ғасырдың басына
қарай жүздердiң ықпалды басшыла-
рына айналды.
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл.
-Ашық тест тапсырмаларын
орындайды
|
6-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері
|
і
|
№2-тапсырма
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
|
Есім ханның тұсындағы хандықтың ішкі жағдайын
сипаттап, кестені толтырыңыз.
-
Есім хан Тұрсын хан
Астанасы_______
«Қатаған қырғыны» себепті орын
алды?_____________
Есім ханның мемлекетті
нығайтудағы басты іс-әрекетін атаңыз
_____________________
_
________________________
_
__________________________
|
Дескриптор:
Жалпы -
3 балл.
--Есім хан тұсындағы Қазақ хандығының астанасын анықтайды;
-Тұрсын ханның өзін хан деп жариялап,
астана атаған қаласын анықтайды;
-«Қатаған қырғынының»
себептерін анықтайды;
-
Есім ханның мемлекетті нығайтудағы басты іс-әрекетін
анықтайды.
|
6-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері
|
|
3-тапсырма
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады,
бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
|
.
Есім ханның саясатындағы басты
бағыттыры
Ойраттармен --------------
Қарақалпақтармен
-------------
Есім ханның саясатына баға
беріңіз
Дескриптор: Жалпы - 4
балл.
-Есім ханның Орта Азия билеушілерімен
қарым-қатынасын анықтайды;
-Есім ханның қарақалпақтармен
қарым-қатынасын анықтайды;
-Есім ханның ойраттармен қарым-қатынасын
анықтайды;
-Есім ханның саясатына баға
береді.
|
6-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім
сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген
көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін
анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау:
Бұл кезеңде саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау»
әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа
көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық
жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|