Материалдар / "Ескі қорғандардың сыры" қысқа мерзімді жоспар

"Ескі қорғандардың сыры" қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
мектеп мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2020
657
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы
“М.О. Әуезов атындағы педагогикалық колледжі” ҚКМК.





Тақырыбы: Ескі қорғандардың сыры





Орындаған: Мусина Дана

Тексерген: Қасымжанова Гаухар


















Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Әдебиеттік оқу

Тарау:Мәдени мұра

Сынып: 4«Ә»

Күні:30.11.2020

Мектеп: №4 ЖОББМ

Машықкердің аты-жөні: Мусина Дана

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Әдіскердің аты-жөні: Касымжанова Г.К

Әдіскердің қолы: Бағасы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Мұғалімнің қолы: Бағасы:

Сабақ тақырыбы

Ескі қорғандардың сыры

Оқу мақсаттары

4.2.2.1 Шығарманы қайта құруға,интерпретациялауға, бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

4.2.2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

4.2.3.1 Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен отырып дәлелдеу

Сабақ мақсаттары

  • Тақырыпқа қатысты сұрақтар құрастырып, жауабын табады.

  • Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды.

  • Шығарманың тақырыбы мен ойын анықтай отырып, автордың ойын мәтін деректерінен дәлелдейді

Бағалау критерийлері

  • Тақырыпты болжайды,

  • Cұрақтарға жауап береді,

  • Cұрақ құрстырады,

  • Шығарманың тақырыбын анықтайды.

Тілдік мақсат

Санатқа қосылу - есепке алу, Оба - тастан топырақтан үйілген төбешік, қорым

Құндылықтарды дарыту

Жауапкершілік,белсенді азаматтық ұстаным таныту және өз елінің

дамуына үлес қосу

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, Жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

  • Ақпараттық және телокоммуникациялық технология құралдарын меңгеру дағдылары қалыптасады;

  • Оқушыларды оқыту мен тәрбиелеу барысында ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны қолдануға дағдыланады.

Алдыңғы білімді игеру

Мәдени мұра


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

  1. минут

  • Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу;

  • Түгелдеу.


  • Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Көңілді сұрақтар» жаттығуы

1. Математикада неше сан бар? (10)

2. Қазақ тіліндегі ең ұзақ сөз? (қанағаттандырылмағандықтарыңыздықтан)

3. Аптада неше күн бар? (7)

4. Жер қандай? (домалақ)

5. Сабақтан неше рет қалуға болады? (ешқашан қалуға болмайды)

6. Миллионда неше нөл бар? (6)

7. Бүгін қандай баға аламыз? (5)

8. Бес алу үшін не істеу керек? (сабаққа қатысу керек)

9. Оқушы сабаққа қалай қатысу керек? (белсенді)


Сабақтың ортасы


25 минут















































  • Үй тапсырмасын тексеру:

«Күннің көзін ашайық» әдісі

Тақтаға күннің суреті мен үстіне бұлттар ілінеді. Күнді жауып тұрған әрбір бұлттың суретіне сұрақ жазылады, тақтаға шыққан оқушы сұраққа жауап беріп, күннің көзін ашады(күн шуақтарын торуылдаған бұлттардан босатады).

1. Олжас Сүлейменов кім?

2. Ақын қай жылы, қай қалада дүниеге келді?

3. Олжас Сүлейменов шығармаларын қай тілде жазды?

4. Ақынның қандай кітаптары бар?

5. Ертегі не туралы?

6. Анасы баласына неліктен «Кітап оқыма» дейді?

7. Бала өз басынан өткен қандай оқиғаны ұяла есіне алды?

8. Оқыған кітаптары оны қандай қасиеттерге баулыды?

9. Кітап оқыған дұрыс па, бұрыс па? Неге?

10. Саған кітап оқыған ұнайды ма?


  • Сабақтың тақырыбын болжау:

«Жасырын сөздер» әдісі

Берілген ребусты шешу арқылы сабақтың тақырыбын табады.

A; C Н

Б 6’ А; 100 ’ К

; ’’Ы’’

Жауабы: құмыра, тостаған, айбалта, жүзік, айна, тиын.


Ой қозғау:

  1. Ребустың шешуі болған заттардың құнды мұра екені туралы айтып беріңдер.

  2. Бұл заттар кімге, қайда тапсырылатыны туралы не білесіңдер?


  • Жаңа сабақты түсіндіру:

«Мағлұматтар алаңы» әдісі

Отырар қаласы туралы бейнематериалға назар аударайық.


Қазақстандағы танымал ескерткіштер: Сайрам,Отырар, Тараз, Сығанақ, Жанкент, Жент қалалары, Есік, Берел қорымы, Айша бибі, Ясауи кешені, т.б

Отырар, Сығанақ қалалары Сырдарияның бойында орналасқан. Құлан қалашығының орны Жамбыл облысы Рысқұлов ауданы Құлан ауылының маңында. Сарайшық қаласы Атырау облысындағы Жайық өзенінің оң жағасында орналасқан.


Кері байланыс:

  • Көне қалалардың «шешілмеген жұмбағы» дегенді қалай түсінесің?

  • Қазба жұмысы кезінде табылған заттардан не білуге болады?


  • Сергіту сәті:

Орынымыздан тұрып, би билеп, бой сергітіп алайық. Барлығымыз бірге бейнемариалдан қайталап билейміз.


  • 1-тапсырма

Археолог

Сауран, Бестам, Сығанақ,

Сырлары мол ашпаған.

Жер астынан сығалап

Жатыр көне тостаған.

Санатқа көп қосылар

Сансыз қала құмдағы.

Шақырады Отырар

Шешілмеген жұмбағы.

Қалақшамен тынбастан

Қазып төбе, обаны,

Қалаларды құм басқан

Ағам аршып алады.

Қарсылық қып жауларға,

Қамал қанша құлаған?!

Тарих бетін аударған

Археолог - бұл ағам!...

Байбота Серікбай


Археологтің сыры

Жермен ұзақ мұңдасқан,

Жылап, бірде күлді аспан.

Талай - талай шаһарды

Толқын шайған, құм басқан.

Жер кітабын аштың ба?

Дастаны бар тастың да.

Отырамыз жер шұқып

Қақтаған күн астында.

Апта күтіп, жыл күтіп,

Ғасырларды қылғытып,

Бір кездерде сайрайды

Құбырларға тіл бітіп.

Қадыр Мырза Әли

Жазылым

  1. «Археолог» өлеңінен көне қалалардың аттарын теріп жаз.

(Сауран, Бестам, Сығанақ, Отырар, Қызыл төбе.)

  1. Археологтер мен ғалымдар үшін көне қала неліктен қызықты? Өлеңнен сұраққа жауап болатын ойды тауып, жаз.

(Сауран, Бестам, Сығанақ,

Сырлары мол ашпаған.

Жер астынан сығалап

Жатыр көне тостаған.

Санатқа көп қосылар

Сансыз қала құмдағы.

Шақырады Отырар

Шешілмеген жұмбағы.)


Кері байланыс:

  • Археолог мамандығы не себепті маңызды?

  • Археологиялық қазба жұмыстары сендерді қызықтырады ма?

  • Археология саласының маңызы туралы ойландыңдар ма?


Дескриптор:

  • Берілген өлеңді оқып, тапсырмаларды орындайды.


Бағалау.

«Сэндвич» әді

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ