Сабақ жоспары.Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданы Ащысай ауылы Ш.Уәлиханов атындағы орта мектептің тарих пәні мұғалімі Ерғали Ултуар Ерғалиқызы
|
4-тоқсан |
3-ші сабақ. |
||||||||||||
|
5.2. |
Пәннің атауы: Қазақстан тарихы |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сабақтың барысында, сендер,ғұндардың ішкі құрылысы мен әскери өнерін анықтайсыңдар |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы: Қысқаша конспект. |
Ғұндардың әскери құрылымында шаньюйден кейінгі басты тұлғалар – түменбасылар болды. Шаньюй түменбасыларын өзінің ұлдары мен інілерінен, жақын туысқандарынан тағайындаған. 24 руды 24 түменбасы басқарған, әрқайсысында 10000-нан атты әскер болған. Түменбасы мыңбасын, жүзбасын, онбасын тағайындап отырды. Бұлардың әрбіріне көшпелі тұрғындарымен қоса, белгілі бір аумақ белгіленген. Ғұн мемлекетінде барлық азамат өз әскери қолбасшысының жасағына кірген және әскери жорықтарға қатысуға міндетті болған. Азаматтар әскери міндеттен бас тартса немесе жауға оқ атпаса, өлім жазасына кесілді. Жауынгерлерден әскери жаттығулармен шұғылдану, жорыққа дайын тұру, қаруларды үнемі өзімен алып жүру талап етілді. Жауынгерлерге шайқаста жауды өлтірсе, түскен олжа, жауды тұтқынға алса, сол құлдыққа берілді. Ғұндардың әскери өнері мен басқару жүйесі туралы ежелгі қытай деректерінде көп айтылады. Ғұндарда өте жақсы ұйымдасқан атты әскер болды. Ғұндардың маңызды қаруы садақ пен жебе болды. Соғыста жауға қарсы ысқырғыш жебелер қолданылды. |
||||||||||||
|
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: Сәйкестендіру. Тапсырманы орындау. Сөйлемді толықтыру. |
Балалар! Төменде берілген тапсырмаларды орындаңдар. 1-тапсырма. Сәйкестендіру.
2-тапсырма.Ғұндардың мемлекеттік жүйесінің қалыптасуы 1. Ғұндардың ру саны_________ 2. «Ғұндар мемлекетінің мемлекеттік құрылымы» _______________ _____________________ _____________________________ 3 -тапсырма. 1. Олар әскери------------------------------------------------, қару-жарақ, жебелі садақ, ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. Ғұндар мен---------------------------------------------------- 300 жылдан астам----------------------- созылған. 3. Ғұндар соғыс кезінде-----------------------------------------------------, ------------------------------------- техниканы ----------------------. |
||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау: |
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
5.2. тақырыпты оқу. Ғұндар туралы қосымша мәліметтермен танысу |
Тақырып бойынша меңгергенімізді төмендегі берілген тест тапсырмасымен тексереміз
5.2. 3-тақырып.
1. Ғұндар мемлекеті әскери жүйе бойынша
А) 2 қанатқа бөлінген
В) бөлінбеген
С) 3 қанатқа бөлінген
D) 5 қанатқа бөлінген
Е) 4 қанатқа бөлінген
2. Ғұн мемлекетінің Түменбасы әскерінің құрамы:
А) 10 мың атты әскер
В ) 20 мыңатты әскер
С) 30 мыңатты әскер
Д) 40 мың атты әскер
Е) 50 мың атты әскер
3. Мөденің тұсында ғұндарда халық саны
қаншаға жетті?
А) 200 мың
В ) 300 мың
С) 350 мың
Д) 400 мың
Е) 450 мың
4. Ғұн бтлеушісі Мөденің мұрагері:
А) Чжи-чжи
В) Еділ
С) Лаушан
D) Томирис
Е) Спитамен
5. Ғұн мемлекетінің негізін қалаушы Мөденің қайтыс
болған жылы:
А) 574 жылы
В) 474 жылы
С) 374 жылы
D) 274 жылы
Е) 174 жылы
6. Ғұн шаньюйінің жақын туыстары иеленген лауазым
А)"Тархан"
В)"Сұлтан"
С)"Түменбасы"
D)"Жабғу"
Е)"Уәзір"
7. Ғұн мемлекетіндегі ру саны
А) 14
В) 9
С) 7
D) 12
Е) 24
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЭССЕ тақырыбы: "Біз өз еліміздің болашағымыз"
ЭССЕ тақырыбы: "Біз өз еліміздің болашағымыз"
Сабақ жоспары.Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданы Ащысай ауылы Ш.Уәлиханов атындағы орта мектептің тарих пәні мұғалімі Ерғали Ултуар Ерғалиқызы
|
4-тоқсан |
3-ші сабақ. |
||||||||||||
|
5.2. |
Пәннің атауы: Қазақстан тарихы |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сабақтың барысында, сендер,ғұндардың ішкі құрылысы мен әскери өнерін анықтайсыңдар |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы: Қысқаша конспект. |
Ғұндардың әскери құрылымында шаньюйден кейінгі басты тұлғалар – түменбасылар болды. Шаньюй түменбасыларын өзінің ұлдары мен інілерінен, жақын туысқандарынан тағайындаған. 24 руды 24 түменбасы басқарған, әрқайсысында 10000-нан атты әскер болған. Түменбасы мыңбасын, жүзбасын, онбасын тағайындап отырды. Бұлардың әрбіріне көшпелі тұрғындарымен қоса, белгілі бір аумақ белгіленген. Ғұн мемлекетінде барлық азамат өз әскери қолбасшысының жасағына кірген және әскери жорықтарға қатысуға міндетті болған. Азаматтар әскери міндеттен бас тартса немесе жауға оқ атпаса, өлім жазасына кесілді. Жауынгерлерден әскери жаттығулармен шұғылдану, жорыққа дайын тұру, қаруларды үнемі өзімен алып жүру талап етілді. Жауынгерлерге шайқаста жауды өлтірсе, түскен олжа, жауды тұтқынға алса, сол құлдыққа берілді. Ғұндардың әскери өнері мен басқару жүйесі туралы ежелгі қытай деректерінде көп айтылады. Ғұндарда өте жақсы ұйымдасқан атты әскер болды. Ғұндардың маңызды қаруы садақ пен жебе болды. Соғыста жауға қарсы ысқырғыш жебелер қолданылды. |
||||||||||||
|
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: Сәйкестендіру. Тапсырманы орындау. Сөйлемді толықтыру. |
Балалар! Төменде берілген тапсырмаларды орындаңдар. 1-тапсырма. Сәйкестендіру.
2-тапсырма.Ғұндардың мемлекеттік жүйесінің қалыптасуы 1. Ғұндардың ру саны_________ 2. «Ғұндар мемлекетінің мемлекеттік құрылымы» _______________ _____________________ _____________________________ 3 -тапсырма. 1. Олар әскери------------------------------------------------, қару-жарақ, жебелі садақ, ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. Ғұндар мен---------------------------------------------------- 300 жылдан астам----------------------- созылған. 3. Ғұндар соғыс кезінде-----------------------------------------------------, ------------------------------------- техниканы ----------------------. |
||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау: |
|
||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
5.2. тақырыпты оқу. Ғұндар туралы қосымша мәліметтермен танысу |
Тақырып бойынша меңгергенімізді төмендегі берілген тест тапсырмасымен тексереміз
5.2. 3-тақырып.
1. Ғұндар мемлекеті әскери жүйе бойынша
А) 2 қанатқа бөлінген
В) бөлінбеген
С) 3 қанатқа бөлінген
D) 5 қанатқа бөлінген
Е) 4 қанатқа бөлінген
2. Ғұн мемлекетінің Түменбасы әскерінің құрамы:
А) 10 мың атты әскер
В ) 20 мыңатты әскер
С) 30 мыңатты әскер
Д) 40 мың атты әскер
Е) 50 мың атты әскер
3. Мөденің тұсында ғұндарда халық саны
қаншаға жетті?
А) 200 мың
В ) 300 мың
С) 350 мың
Д) 400 мың
Е) 450 мың
4. Ғұн бтлеушісі Мөденің мұрагері:
А) Чжи-чжи
В) Еділ
С) Лаушан
D) Томирис
Е) Спитамен
5. Ғұн мемлекетінің негізін қалаушы Мөденің қайтыс
болған жылы:
А) 574 жылы
В) 474 жылы
С) 374 жылы
D) 274 жылы
Е) 174 жылы
6. Ғұн шаньюйінің жақын туыстары иеленген лауазым
А)"Тархан"
В)"Сұлтан"
С)"Түменбасы"
D)"Жабғу"
Е)"Уәзір"
7. Ғұн мемлекетіндегі ру саны
А) 14
В) 9
С) 7
D) 12
Е) 24
шағым қалдыра аласыз













