Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Есту мүшесі. Құлақ құрылысы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп |
Өскемен қаласы әкімдігінің «Ш.Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі» КММ |
||
Мұғалімнің аты жөні: |
Қаблақатова Раушан Мухышбековна |
||
Сыныбы 8 «Б» |
Пәні: Биология |
||
Сабақтың тақырыбы: |
Есту мүшесі. Құлақ құрылысы. |
||
Мақсаты: |
1. Сезім мүшелері және анализаторлар туралы білімдерін кеңейту. Құлақтың құрылысы және қызметі туралы білімдерін меңгерту. 2. Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру; шығармашылық мүмкіндіктерін анықтау және пайдалана білуге үйрету, топтық жұмыстар жүргізу арқылы, ғаламтор мәліметтерін пайдалана отырып интеллектуалдық, танымдық шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың өзін-өзі дамытуына жетелеу және ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. 3.Ынтымақтастыққа жұмыс жасауға тәрбиелеу, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
||
Сабақтың түрі |
Біріккен ізденіс сабақ |
||
Сабақ типі |
Аралас сабақ |
||
Тапсырмалар |
өзіндік, деңгейлік тапсырмалар, нұсқаулық карта |
||
Пән аралық байланыс |
Ағылшын тілі |
||
Керекті жабдықтар |
Оқулық, интербелсенді тақта, презентация, бейне көрініс, дидактикалық материалдар, суреттер. |
||
Сабақ барысы: |
|||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Ұйымдастыру |
1.Амандасу. - Good morning children! - Who is absent today? Оқушыларды сезім мүшелері атаулары бойынша топқа 4 топқа бөлінеді. Әр топқа өз атауы бойынша ақпарат беру тапсырылады. |
Оқушылар төрт топқа бөлінеді. 1 топ – «Көз-Eyes» 2 топ – «Мұрын-Nose» 3 топ – «Тіл-Language» 4 топ - «Тері-Leather» Әр топ өз атауы жөнінде ақпарат береді |
|
Үй тапсырмасы. «Миға шабуыл» Сұрақ- жауап. |
1.Ағзада болатын сезім мүшелері саны, аталуы. 2.Сыртқы рецептор қайда болады? 3.Көз алмасы қанша қабықтан тұрады? Аталуы. 4.Қарашық көздің қай қабығында орналасады? 5.Соқыр дақ пен сары дақ қайда орналасады? 6.Көз ауруларын емдейтін дәрігер? 7.Жарық жақсы түскенде тітіркенетін жасуша? 8. «Көз» сөзін үш тілде ата 9. Transcription of the word «Pupil of the eye» 10.Transcription of the word «Yellow spot» |
Сұрақ қойылады, оқушы жауабын бірден жазып отырады. Оқушы өз бетімен жеке жұмыс жүргізеді. Сезім мүшелері туралы білімдерін жинақтайды. «Көз-глаза-eyes» Pupil of the eye- көз қарашығы - зрачок глаза Yellow spot - сары дақ- желтое пятно |
|
|
Интербелсенді тақтадан сұрақтың дұрыс жауабы, бағалау өлшемдері беріледі. Әр сұрақ бір ұпаймен белгіленген. |
Қосымша 1 Бағалау өлшемдері бойынша өзара бағалау. Бағалау парағына түсіріледі. |
|
Негізгі бөлім «Бірлесе оқу стратегиясы». Оқушылар жаңа мағлұматпен танысады. |
І топ. Сыртқы құлақ ІІ топ. Ортаңғы құлақ ІІІ топ. Ішкі құлақ ІV топ. Есту мүшесі гигиенасы – тапсырмаларын қорғайды. Оқушыларға мәтіндегі терминдердің үш тілде айтылуы туралы кесте таратылады. Термин сөздермен жұмыс Құлақ туралы туралы слайд презентация көрсетіледі, шолу жасалады. «The Human ear» туралы бейне баян көрсетіледі. Әр топқа тапсырмалар беру. Ітоп. Тапсырма: Адасқан құлақ бөлімдерін өз орындарына қой. ІІтоп. Тапсырма: Сәйкесін табыңдар. ІІІ топ. Тапсырма: Биологиялық диктант. ІV топ. Тапсырма: Артық сөзді табыңдар. |
Құлақтың құрылысы және қызметі туралы мағлұмат алады. Әр топ өз тапсырмасын қорғайды. Қосымша 2 Терминдерді қайталайды Қосымша 3 Қосымша 4 Қосымша 5 Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Топпен жұмысты формативті бағалау Оқушылар өз бетімен, дәптерге, тақтаға орындайды. |
|
Қорытынды |
Жаңа тақырыпты бекіту тапсырмалары беріледі. Бағалау. Бағалау өлшемдері бойынша бағалау Үйге тапсырма беру. Есту мүшесі тақырыбын оқып келу. Терминді жаттау. Ізденіс жұмысы. І және ІІ топ. Құлақ аурулары туралы қосымша мәлімет қарау, хабарлама дайындау. ІІІ және ІVтоп. Есту мүшесінің гигиенасы (реферат, бейнекөрініс, түрлі ақпараттар)
|
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Бағалау өлшемдері бойынша өзін-өзі және өзара бағалау Үй тапсырмасын белгілеп алады. Стикерге өз ойларын жазады |
Қосымша 1
-
1.Ағзада болатын сезім мүшелері саны, аталуы.
-
2.Сыртқы рецептор қайда болады?
-
3.Көз алмасы қанша қабықтан тұрады? Аталуы.
-
4.Қарашық көздің қай қабығында орналасады?
-
5.Соқыр дақ пен сары дақ қайда орналасады?
-
6.Көз ауруларын емдейтін дәрігер?
-
7.Жарық жақсы түскенде тітіркенетін жасуша?
-
8. Көз
-
9. Pupil
-
10.Yellow spot
Диктант
жауаптары:
1-5 (көз, құлақ, мұрын, тіл, тері)
2-терінің үстіңгі қабаты
3-3 (сыртқы, тамырлы, торлы)
4-тамырлы қабық
5-торлы қабық
6-офтальмолог
7- құтыша
8- еуе/брови
9-көз қарашығы /зрачок
10-сары дақ /желтое пятно
Дұрыс жауап саны: Бағасы:
0-2 “2”
3-6 -”3”
7-8 -”4”
9-10 - “5”
Қосымша 2. Құлақ
Term |
Transcription |
Kazakh |
Russian |
ear |
иэ |
құлақ |
ухо |
Eardrum |
иэдрам |
дабыл жарғағы |
барабанная перепонка |
earlobe |
иэлоуб |
құлақ сырғалығы |
мочка ухо |
eustachian tube |
ью: стэйш(э)н тьюб |
Евстахий есту түтігі |
Евстахиева труба |
ossicle ( auditory) |
осикл (одитэри) |
есту сүйектері |
косточки (слуховые) |
outer ear |
аутэр иэ |
сыртқы құлақ |
наружное ухо |
Inner ear |
инер иэ |
Ішкі құлақ |
внутреннее ухо |
middle ear |
мидл иэ |
ортаңғы құлақ |
среднее ухо |
cochea |
сохлиа |
ұлулы дене |
улитка |
malleus |
молеус (молеас) |
балғашық |
молоточек |
hammer |
хаммер |
балға |
молоток |
signals |
сигналс |
сигнал |
сигнал |
pinna |
пиннэ |
құлақ қалқаны |
ушная раковина |
auditory canal |
аудишори канэл |
есту каналы |
слуховой канал |
ear canal |
иэ канэл |
сыртқы есту жолы |
слуховой канал |
auditory nerve |
аудишори нерв |
есту жүйкесі |
слуховой нерв |
vibrates |
вибрэйтс |
вибрация |
вибрирует |
anvil |
энвил |
төстік |
наковальня |
stirrup |
стирап |
үзеңгі |
стремия |
Қосымша 3
Артық сөзді табыңдар.
-
кірпік – қас – жас безі – қабақ – үзеңгі – соқыр дақ
-
қарашық – сырғалық –– шыны тәрізді дене –– нұрлы қабық
-
төстік – дабыл жарғағы – дыбыс жолы – құтыша – иірім
-
үзеңгі – төстік – балғашық – құлақ қалқаны
-
дыбыс жолы – вестибула аппараты – есту рецепторы – шытырман
Қосымша 4
Биологиялық диктант.
«Құлақтың сыртқы----------- бездерінен құлық бөлінеді. Құлық шаң – тозаң мен зиянды микробтарды ішке өткізбей------------ қызмет атқарады. Дегенмен, құлақта-------------, адам естімей------------- болып қалуы мүмкін. Сондықтан құлықты ауық – ауық ---------тұрған жөн. Құлықты тазалағанда қатты,--------- пайдалануға болмайды. Есту мүшесіне-------- өте зиян. --------адам дыбысты естігенімен, қай жақтан шыққанын ---------алмайды».
Қосымша 5
Сәйкесін табыңдар |
|
А. самай сүйегінің ішінде орналасады Ә. Бір – бірімен буын арқылы байланысқан Б. иірім өзекшелерден тұратын В. қозуды есту жүйкесіне өткізеді Г. Шытырманның сыртқысы Ғ. лимфа сұйықтығы болады Д..Дыбыс толқынын бағыттайды 770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |