Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы. | Мектеп: №5 А.Байтұрсынов ЖОМ КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні : Каныбекова Нагима |
Сыныбы: 7 | Қатысқан оқушылар: | Қатысқан оқушылар: |
Сабақ тақырыбы: | Файлдардың көлемі.
|
Ұзақ мерзімдегі оқу - мақсаты: | 7.1.2.3. – Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыру. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:
|
| Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыра алу. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыруды практика жүзінде қолдана алу. |
| Кейбір оқушылар: |
| Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыруды орындайды және дәлелдей алу. |
Тілдік мақсат | Осы сабақта кездесетін термин сөздерді үш тілде орындау, яғни терминология жүргізу. Бұл әдісте оқушылардың жазылым, оқылым, тыңдалым дағдылары қалыптасуы нығаяды. |
Бағалау критерийлері
| Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыра алады.Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыруды практика жүзінде қолдана алады.Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың көлемін салыстыруды орындайды және қалай орындағанын дәлелдей алады. |
Құндылықтарға баулу
| Компьютер қазіргі заман талабы болғандықтан, Қазақстан Республикасының Президенті «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының маңыздылығы жолдауы:Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу.Жалпыға бірдей еңбек қоғамы туралы түсіндіріп өтемін. |
Пән аралық байланыстар | Математика (есептерді шығарады), қазақ тілі (мақал-мәтелдерді қолдану) |
Алдыңғы білім | Компьютердің жады түрлерінің қызметі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың барысы | Ресурстар |
Сабақтың басы3 мин
| Ұйымдастыру кезеңі: «Шаттық шеңбер» әдісі.Топтарға біріктіру.І топ: Пернетақта
ІІ топ: Маус ІІІ топ: Монитор Дербес компьютердің құрылымына толық жауап берген оқушыларды қалыптастырушы бағалау тәсілі смайликтер(күлегештер) арқылы бағалаймын . |
Д/К құрылғы-лары
Смайлик |
Үй тапсырмасын қайталау«Айналмалы бекет» әдісі7 мин | «Айналмалы бекет» әдісін қолдану арқылы үй тапсырмасын қайталау. (Оқушылар интербелсенді тақтадан үй тапсырмасының жауабын қарай отырып, бір – бірінің үй тапсырмасын тексереді). | Интербел-сенді тақтаны қолдану А4 парағы |
Сергіту сәті2мин | Мақал – мәтелді жалғастыр.Мысалы: Тіліңмен жүгірме.... Оқу — білім бұлағы... | 3 мин
|
Сабақтың ортасы«Қазына іздеу жолында»15 мин | Сабаққа байланысты тапсырмалар. Оқулықпен жұмыс. «Қазына іздеу жолында» әдісін қолданамын. Өтілген сабаққа байланысты тапсырмалар жасырын тұрады. Әр топтан бір оқушы шығып жасырынған тапсырманы алып, топпен жұмыс істейді, яғни берілген тапсырмаларды топ болып орындайды.
№1. Кестедегі бос ұяшықтарды толтыр.Смайликтерді пайдаланып, бағалаймын.
| Үлестірмелі қағаздарА4 парағы
Интербел-сенді тақта 4 мин
|
| Дескриптор:Кестені толтырады.
Әртүрлі форматта сақталған файлдардың өлшемін жазады.
|
|
3 мин | №2 тапсырма. «Шақыру 1,2» мәтіндік файлдарын бір-бірімен салыстыр. Көлемі үлкен файлды анықта. | А4 парағы |
5мин | Түрлі форматтағы файл өлшемдері неліктен түрлі жады көлемін алатынын түсіндіріңіз. Смайликтер арқылы бағалаймын. |
Смайлик |
Дескриптор:
| түрлі форматта сақталған файл өлшеміне қорытынды шығарады. қай құжат үлкен көлемді екенін анықтайды.
|
|
Сабақтың соңы«Бағдаршам»Әдісі
5мин | «Бағдаршам» әдісін қолдану. -жақсы түсіндім
-онша түсінбедім -түсінбедім
Бағалау. Оқушылардың білімін тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушыларды смайликтер беру арқылы бағалау. |
Смайлик қолдану
|
Үйге тапсырма«Бинго» әдісі(3 минут)
| «Бинго» әдісін қолдану
|
Үлестірме қағаздар
|
Саралау | Бағалау | Техника қауіпсіздігі |
1.Оқушылар топпен жұмыс істейді.
2.Бір-бірін қолдайды.3.Алғыр оқушылардың қатарына баяу жұмыс істеп жатқан оқушыларды қосып тапсырмаларды орындату. |
1. Оқушылардың орындаған тапсырмаларына байланысты смайликтер беру арқылы бағалау.
2.Оқушылар бір-бірін бағалау арқылы өзінің қай деңгейде тұрғанын, неге қол жеткізгенін біліп отырады. | Сабақ өту барысында сыныпта техника қауіпсіздігі ережесін сақтауды қадағалау. |
Сабақ бойынша рефлексия | Осы сабақта қолданған әдіс – тәсілдердің барлығы мұғалім мен оқушыға ең тиімді әрі осы сабақтың мақсатына жетелейтін әдістердің бірі болып табылады деп ойлаймын. Осы сабақта оқушылардан алған кері байланыстарды ескере отырып келесі сабаққа дайындаламын. |
|
Жалпы бағалау:Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет. |