|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Феодализм |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы орта мектеп-гимназиясы |
||
|
Күні:9.10.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Джанузакова М.С |
||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||
|
Сабақ тақырыбы |
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
|
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 – феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау 6.1.2.1 – үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау |
||
|
Сабақ мақсаттары |
- тарихи деректермен жұмыс жасай отыра, феодалдық қоғамның ерекшеліктерін білу; |
||
|
Бағалау критерийлері
|
|
||
|
Тарихи концепт (фокус)
|
интерпретация |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: жазба жұмыстарын орындау. Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Оқушылар феодализмнің басты ұғымдарының түсінігін көрсету үшін терминдерді қолдана алады. Пәнге тән лексика мен терминология: қожайын, рыцарь, шаруа, теңсіздік, барщина, ауыл шаруашылық қалдықтар, иелік. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Феодализм … қалыптасты. Қожайын мен шаруа ... болды. ... азық-түлік пен заттар өндірілген кезде қалдықтар пайда болады. |
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
экономика (экономикалық терминдер, өндірістік қатынастар). |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады. |
||
|
Бастапқы білім |
Феодалдық қоғамның басты ерекшелітерін, әлеуметтік сатыны жалпылама біледі. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
1. Сәлемдесу 2. оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқу құралдары |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау (3 мин) |
БЫМ мұғалім оқушыларға бос торы бар феодалдық сатыны ұсынады. Оқушылардың мақсаты: феодалдық сатынының өкілдерін дұрыс ретпен орналастыруды сұрайды (Қосымша 1). С Тапсырма орындалғаннан кейін, мұғалім оқушылармен талқылау жүргізіп, феодалдық сатыны дұрыс толтырғанын анықтап, неліктен осылайша орналастырғанын сұрау. О Дұрыс толтырылған форасын ұсынып, түсіндіру. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
|
Презентация. Қосымша 1 «Әлеуметтік топтар» |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс түрі Оқулықпен жұмыс (10 мин) |
М/Ж Мұғалім оқушыларды оқулықтың 31-33 беттегі мәтінмен танысуды және кестені толтыруды сұрайды:
Бағалау кртиерийлері:
М/С жалпысыныптық талқылау. М/С мұғалімнің сұрақтары: -Бірінші мен екінші сословиені не біріктіреді? -үшінші сословиенің айырмашылығы неде? |
Дүниежүзі тарихы: Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық, Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017., 31-33 беттер. |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс түрі Тарихи дерекпен жұмыс (10 мин) |
Ж 34 беттегі тарихи деректі оқыңыз. Дерек бойынша әр сословиенің қызметін, құқығын, міндетін анықтаңыз. Жауаптарды схема түріне салыңыз:
Құқықтар мен міндеттері
Бағалау критерийлері:
|
Дүниежүзі тарихы: Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық, Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017., 34 бет |
||||||||||||
|
Талқылау (5 мин) |
М/С «Менің вассалымның вассалы - менің вассалым емес», «Сеньорсыз жер жоқ» деген тұжырымдарды қалай түсінесіздер? |
Презентация |
||||||||||||
|
Жеке жұмыс (8 мин) |
Ж төменде берілген ұғымдарды пайдалана отырып, сабақтың зерттеу сұрағына жауап беріңіз: Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? Феодализм Феодалдық қоғам поместье әлеуметтік рөлдер рыцарьлар басыбайлы шаруалар теңсіздік феодалдық міндеткерліктер барщина оброк сеньорлар сословие тәуелділік С Кейбір оқушылар жауаптарын оқиды. |
Презентация |
||||||||||||
|
Рефлексия және үй тапсырмасы (5 мин) |
С Мұғалім келесі сөйлемдерді жалғастыруды сұрайды: Батыс Еуропадағы феодалдық қоғамның басты ерекшеліктері ... болып табылады. Сеньор дегеніміз… Шаруалар феодалдық сатыға кірмеді, себебі ... Король вассал бола алмайды, себебі ... |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Феодализм |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы орта мектеп-гимназиясы |
||
|
Күні:9.10.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Джанузакова М.С |
||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||
|
Сабақ тақырыбы |
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
|
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 – феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау 6.1.2.1 – үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау |
||
|
Сабақ мақсаттары |
- тарихи деректермен жұмыс жасай отыра, феодалдық қоғамның ерекшеліктерін білу; |
||
|
Бағалау критерийлері
|
|
||
|
Тарихи концепт (фокус)
|
интерпретация |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: жазба жұмыстарын орындау. Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Оқушылар феодализмнің басты ұғымдарының түсінігін көрсету үшін терминдерді қолдана алады. Пәнге тән лексика мен терминология: қожайын, рыцарь, шаруа, теңсіздік, барщина, ауыл шаруашылық қалдықтар, иелік. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Феодализм … қалыптасты. Қожайын мен шаруа ... болды. ... азық-түлік пен заттар өндірілген кезде қалдықтар пайда болады. |
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
экономика (экономикалық терминдер, өндірістік қатынастар). |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады. |
||
|
Бастапқы білім |
Феодалдық қоғамның басты ерекшелітерін, әлеуметтік сатыны жалпылама біледі. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
1. Сәлемдесу 2. оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқу құралдары |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау (3 мин) |
БЫМ мұғалім оқушыларға бос торы бар феодалдық сатыны ұсынады. Оқушылардың мақсаты: феодалдық сатынының өкілдерін дұрыс ретпен орналастыруды сұрайды (Қосымша 1). С Тапсырма орындалғаннан кейін, мұғалім оқушылармен талқылау жүргізіп, феодалдық сатыны дұрыс толтырғанын анықтап, неліктен осылайша орналастырғанын сұрау. О Дұрыс толтырылған форасын ұсынып, түсіндіру. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
|
Презентация. Қосымша 1 «Әлеуметтік топтар» |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс түрі Оқулықпен жұмыс (10 мин) |
М/Ж Мұғалім оқушыларды оқулықтың 31-33 беттегі мәтінмен танысуды және кестені толтыруды сұрайды:
Бағалау кртиерийлері:
М/С жалпысыныптық талқылау. М/С мұғалімнің сұрақтары: -Бірінші мен екінші сословиені не біріктіреді? -үшінші сословиенің айырмашылығы неде? |
Дүниежүзі тарихы: Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық, Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017., 31-33 беттер. |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс түрі Тарихи дерекпен жұмыс (10 мин) |
Ж 34 беттегі тарихи деректі оқыңыз. Дерек бойынша әр сословиенің қызметін, құқығын, міндетін анықтаңыз. Жауаптарды схема түріне салыңыз:
Құқықтар мен міндеттері
Бағалау критерийлері:
|
Дүниежүзі тарихы: Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық, Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017., 34 бет |
||||||||||||
|
Талқылау (5 мин) |
М/С «Менің вассалымның вассалы - менің вассалым емес», «Сеньорсыз жер жоқ» деген тұжырымдарды қалай түсінесіздер? |
Презентация |
||||||||||||
|
Жеке жұмыс (8 мин) |
Ж төменде берілген ұғымдарды пайдалана отырып, сабақтың зерттеу сұрағына жауап беріңіз: Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан? Феодализм Феодалдық қоғам поместье әлеуметтік рөлдер рыцарьлар басыбайлы шаруалар теңсіздік феодалдық міндеткерліктер барщина оброк сеньорлар сословие тәуелділік С Кейбір оқушылар жауаптарын оқиды. |
Презентация |
||||||||||||
|
Рефлексия және үй тапсырмасы (5 мин) |
С Мұғалім келесі сөйлемдерді жалғастыруды сұрайды: Батыс Еуропадағы феодалдық қоғамның басты ерекшеліктері ... болып табылады. Сеньор дегеніміз… Шаруалар феодалдық сатыға кірмеді, себебі ... Король вассал бола алмайды, себебі ... |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз













