Сыныптан тыс жұмыс
Тақырыбы: « Физика әлеміне
саяхат »
Тақырыбы: « Физика әлеміне
саяхат »
Мақсаты:
Оқушылардың белсенділігін және логикалық ойлау қабілеттерін
арттыра отырып, оларды зеректілікке, ой шапшаңдылығына,тапқырлыққа,
төзімділікке және өзара сыйластыққа, сөйлеу мәдениетілігіне
тәрбиелеу. Татулық қарым – қатынасын нығайта отырып, оқушылардың
адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру және пәнге деген
қызығушылығын туғызу.
Сабақтың
түрі: Дәстүрлі емес
сабақ
Сабақтың
әдісі: Сұрақ – жауап,
әңгімелесу,ойын, практикалық
Сабақтың
көрнекілігі: Ғалымдар суреті,
4
плакат,сиқырлы кубик, формулалар жазылған қағаздар, құрастырмалы
формулалар жиынтығы, сыйлықтар.
Сабақтың барысы:
1 –
жүргізуші: Уа, халайық,
халайық!
Бәріңе жар
салайық!
Бүгінгі кеш
төрінде,
Физика елінде,
Физика тілінде,
Есеп шешіп
жарысып,
Жұмбақ шешіп
аңдысып...
2 –
жүргізуші: Шабыттасып
шалқысып,
Есеппен ән
салысып.
Көңілді кеш
жасайық,
Жұмбақ шерді
шашайық.
Ат
салысып аянбай,
Бар өнерге
басайық.
1–
жүргізуші: Әділ баға
беретін,
Топ аралар
сыншысы.
Әділ сыншы
кәнекей,
Қарсалайық оқушы.
Қайырлы кеш құрметті ұстаздар,
әділ қазылар алқасы, сайыскерлер, оқушылар және көрермен қауым!
Бүгінгі біздің « Физика әлеміне саяхат » кештігімізге хош
келдіңіздер»! Кештігімізді ашық деп жариялаймыз!
2 –
жүргізуші: Біреуінің жүрегінің түгі
бар,
Біреуінің арқалап жүрген
қоғамдық жүгі бар,
Біреуінің күмбірлеген күйі
бар,
Енді біреуінің қатты
істейтін миы бар –
Ойыншыларымызды ортаға
шақырамыз! Ойынға қатысушы екі топ, әр топ алты ойыншыдан тұрады.
Қарсы алыңыздар!
1 –
жүргізуші: Мәңгі – бақи есте
қалар,
Қызықты бір жиын
болсын.
Білімдірек шәкір
озар,
Сұрақтары қиын
болсын.
2 – жүргізуші: 1 – ші
сайыс.Ойнымыздың I – бөлімі «
Білімділік »
деп аталады.
Ойын
шарты: сұрақ – жауап, әр топқа он сұрақтан
қойылады.
Бірінші топқа қойылатын
сұрақтар:
1 – жүргізуші:
-
Сандыққа нені тығып қоюға болмайды? ( жарық
)
-
Күн күркірегенде ең алдымен найзағайды көреміз
бе, әлде күркіреген дауысты естиміз бе? (найзағайды)
-
Атом массасының өлшем бірлігіне не алынған?
(кг)
-
Ең кішкентай заряд? (электрон)
-
Идеал газ күйінің теңдеуін
ашқан ғалым кім? ( Менделeeв)
-
Ареометр нені өлшеуге арналған
құрал? (Сұйықтың тығыздығын)
-
Күш импульсі дегеніміз не? (
I=Ft, берілген бірдей уақыт ішінде күш әсерінің өлшемі болып
саналатын векторлық физикалық шама ).
-
Басқа денелер әрекетін тигізбегенде дененің
жылдамдығын сақтау құбылысы, ол....? (инерция)
-
Жылу берілудің қандай түрлері бар?( жылу
өткізгіштік, конвекция, сәуле шығару)
-
Дененің жұмыс істеу қабілеттілігін сипаттайтын
физикалық шама... (энергия)
Екінші топқа қойылатын
сұрақтар:
2 –
жүргізуші:
-
Сұйықтың ең кішкетай бөлшегі
қалай аталады? ( тамшы)
-
Термометрді кім жасады? ( Швед астрономы, физигі
Цельсий)
-
Бұл кім? : өз өмірінде 40 т тамақ жейді, дүние
жүзіндегі ең ақылды жыртқыш, қуаты орта есеппен 2,2Вт. ( адам
)
-
Үдеуді қандай құралмен өлшейді? (
акселерометр)
-
Дене импульсі дегеніміз не? (
Р=mv, механикалық қозғалыстың өлшеуіші болып саналатын векторлық
физикалық шама ).
-
Табиғатты зерттеудің қандай негізгі үш әдісі бар?
( бақылау, эксперимент, теориялық әдіс)
-
Бір заттың малекулаларының екінші заттың
малекулалар аралық бос орындарына өзара өтуі – бұл ....
(диффузия)
-
Электр сыйымдылығының өлшем
бірлігі. (
)
-
Дене пішінінің немесе өлшемдерінің өзгеруі? (
деформация )
-
Дененің тірекке немесе аспаға түсіретін күші? (
салмақ )
1 –
жүргізуші:
Бұл адамдар ардақтаған
халықты,
Физикада даңқы шыққан
алыптар.
Қара, ойлан зерек болсаң
балақай,
Алыптарды әрқашанда танып
қал.
2 – жүргізуші: 2 – ші
сайысымыз.Ал, енді біздің ойнымыздың II –
бөлімі
«
Танымдылық » деп
аталады.
Ойын
шарты: Ғалымдардың суретіне қарап, олард тану,олардың есімін атау
және қандай жаңалық ашқанын айту.
1 –
жүргізуші: Кубикті лақтыр
бағыңа,
Кездесті қандай
формула.
Айтып жібер, ойлан
тез,
Формула болды қандай
кез.
2 –
жүргізуші: Келесі сайыс «
Сиқырлы кубик сайысы »
Ойын шарты: Берілген кубикті латырып,
ол кубикте берілген 1 – ден 6 – ға
дейінгі
сандардың бірі кубиктің үстінгі бетіне
түссе,
онда сол санға сәйкес келетін номерленген
қағазды
алып ондағы берілген формуланы
табамыз.
Кубикте берілген номерлерге сәйкес келетін
формулалар: фор-лар 7-8 сынып
1 –
жүргізуші: Келесі сайысқа көшетін болсақ
, келесі сайысымыз
« Шапшаңдық
». бұл сайыста екі топқа бірдей
мазмұнды есептер беріледі.
Есептің
берілгені: есептер 8
сынып
-
-
2 –
жүргізуші: Соңғы сайысымыз
«
Бөлшектерден бір бүтін құрастыру ».
(2 топқа конвертке салынған
формулалар жиыны мозайкасы
беріледі.)
формулалар жиынын жасау
1 –
жүргізуші: Олар жайлы
төреші,
Көрермендер өздерің.
Ақ – қарасын
айырып,
Куә болды көздерің. –деп
әділ қазылар алқасына сөз беріледі.
2 –
жүргізуші: Көңіл бөліп бұл
кешке,
Келгендерге көп
рахмет.
Шын сезінген
көрерменге,
Мың рахымет, мың
рахымет!
1 –
жүргізуші: Осымен біздің кештігіміз
аяқталды. Келесі кезіккенше сау болыңыздар!