|
Пәні : Химия Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1В Зат күйінің өзгеруі |
Үшқоңыр ауылындағы орта мектеп. Н.Бекетова |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:20.06.2017ж. |
Бекітемін: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Физикалық және химиялық құбылыстар. Лабораториялық тәжірибе №3 «Химиялық құбылыстардың белгілерін тану» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол Жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) |
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: − физикалық құбылыстарды ажыратады; − химиялық құбылыстарды ажыратады. Басым бөлігі: − физикалық құбылыстардың себебін жазады; − химиялық құбылыстардың себебін жазады; Кейбір оқушылар: -құбылыстарға өзі мысал келтіріп, себебін жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
• Физикалық және химиялық құбылыстарды салыстырады. • Физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнді оқыту мақсаты: бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсінеді Тілді оқыту мақсаты: Заттардың түрлі агрегаттық күйлерін сипаттау бойынша түйінді терминдерді дұрыс пайдалананады; Күй өзгерісіне қатысты өз бақылауларын көрсетеді және түсіндіреді Пәндік лексика және терминология : Заттардың күйі, қатты, сұйық, газ тектес, физикалық, химиялық, құбылыстар, реакцияға түсу, балқыту, қатыру, қайнату, буландыру Диалогқа, жазуға қажетті сөз: Мен заттарды..бойынша жіктедім, себебі олар... ...-да ең маңыздысы ...себебі ... … еріген / буланған / конденсацияланатын кезде, ол … Түрлену не ...не ... Материя жағдайы ... Мен ... физикалық түрленуін айналдыра аламын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Жеке жұмыс-өмір бойы білім алу, өз білімімен жұмыс орындау кезіндегі адалдық, топтық жұмыс- ұжымдық ортақ істің нәтижесіндегі жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары Ноутбук қолдану |
Интербелсенді тақта, интернет желісінен бейне көрсетілімдер, http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6184493 http://www.bbc.co.uk/schools/scienceclips/ages/10_11/rev_irrev_changes.shtml |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
1.Ұйымдастыру кезеңі.Шаттық шеңбері. Оқушылар бір-біріне жылы лебізін білдіреді. Топқа бөлу: «Құрастыру. Мозайка» 1-топ «Физикалық құбылыстар» 2-топ «Химиялық құбылыстар» 3-топ «Реакция белгілері» |
Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут (8.00-8.05) 10 минут Сабақтың ортасы 10- минут |
1.Белсенді оқыту: «Миға шабуыл» Физикалық-химиялық құбылыстарға байланысты видеороликке шолу. Балалар, табиғатта түрлі құбылыстар кездеседі. Ол қандай құбылыстар? Кәне кім біледі? Ж: жаңбыр жауу, найзағай жарқылдау, жел соғу, мұз қату, қар жауу т.б. ҚБ: «Бас бармақ» 2.Топтық жұмыс 1.Күнделікті тұрмыста қандай химиялық құбылыстар кездеседі? 2.Физикалық құбылыстарға мысал 3.Физикалық , химиялық құбылыстардың айырмашылығы ҚБ: «Екі жұмсақ, бір тәтті» 3.Жеке жұмыс Белсенді оқыту: «Шағын тапсырма» Лабораториялық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері». (топтық жұмыс) Мақсаты: тәжірибе арқылы химиялық реакциялардың белгілерін көрсету. Мына реакцияларды жүзеге асырып, есептеріңізді үлгі бойынша жазыңыздар. Не байқадыңыздар? Бұл реакциялардың белгілері қандай? а) калий карбонаты мен кальций хлоридінің әрекеттесуі. калий карбонатына кальций хлоридін қосқанда _________________ және __________________ түзіледі. Сонымен қатар реакцияның белгісі _________________________ болады. Демек, бұл ______________________ құбылыс. в) кальций карбонаты және тұз қышқылы арасындағы реакция. Ақ кристалл затқа (борға) қышқылды қосқанда ______________________________________ байқалды. Қорытынды: Реакция белгісі ____________ бөлінгеннен білінді. Демек, бұл ______________________ құбылыс. c) Натрий гидроксидіне фенолфталейн қосу. Натрий гидроксидіне фенолфталейн қосқанда __________________ түс пайда болды. Қорытынды: Реакция белгісі _________ түстен ____________түске өзгеруі арқылы байқалды. Демек, бұл ______________________ құбылыс.
3. Белсенді оқыту:«Айналмалы әткеншек»
|
Интерактивті тақта, электронды оқулық, Видеоролик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соы 5 минут (8.40-8.45)
|
4. Рефлексия: «инсерт әдісі»
Үйге талпсырма беру. Химиялық және физикалық құбылыстар тақырыбына мысалдар іздеу |
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. Тапсырмаәдісі арқылы саралау Барынша қолдау –физикалық құбылыстарды және Химиялық құбылыстарды ажырату бойынша көрсетіледі. Орташа қолдау – физикалық құбылыстардың себебін және химиялық құбылыстардың себебін жазу бойынша көрсетіледі. Аз қолдау көрсету – құбылыстарға өзі мысал келтіріп, себебін жазу бойынша көрсетіледі.
|
Бас бармақ Екі жұмсақ, бір тәтті Стикермен бағалау Дискриптор Ойлар ағыны әдісі Саралау есептер шығару Миға шабуыл Шағын тест Айналмалы әткеншек Алма ағашы
|
Психологиялық ахуал тудыру «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы әрі жағымды атмосфера қалыптастырып, әрі топқа бөліп алу. (ҚТ) таңдалған тәжірибені орындау кезінде қауіпсіздік мәселелеріне ерекше назар аударады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал Қандай болды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Физикалық және химиялық құбылыстар" 7 сынып
"Физикалық және химиялық құбылыстар" 7 сынып
|
Пәні : Химия Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1В Зат күйінің өзгеруі |
Үшқоңыр ауылындағы орта мектеп. Н.Бекетова |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:20.06.2017ж. |
Бекітемін: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Физикалық және химиялық құбылыстар. Лабораториялық тәжірибе №3 «Химиялық құбылыстардың белгілерін тану» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол Жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) |
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: − физикалық құбылыстарды ажыратады; − химиялық құбылыстарды ажыратады. Басым бөлігі: − физикалық құбылыстардың себебін жазады; − химиялық құбылыстардың себебін жазады; Кейбір оқушылар: -құбылыстарға өзі мысал келтіріп, себебін жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
• Физикалық және химиялық құбылыстарды салыстырады. • Физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнді оқыту мақсаты: бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсінеді Тілді оқыту мақсаты: Заттардың түрлі агрегаттық күйлерін сипаттау бойынша түйінді терминдерді дұрыс пайдалананады; Күй өзгерісіне қатысты өз бақылауларын көрсетеді және түсіндіреді Пәндік лексика және терминология : Заттардың күйі, қатты, сұйық, газ тектес, физикалық, химиялық, құбылыстар, реакцияға түсу, балқыту, қатыру, қайнату, буландыру Диалогқа, жазуға қажетті сөз: Мен заттарды..бойынша жіктедім, себебі олар... ...-да ең маңыздысы ...себебі ... … еріген / буланған / конденсацияланатын кезде, ол … Түрлену не ...не ... Материя жағдайы ... Мен ... физикалық түрленуін айналдыра аламын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Жеке жұмыс-өмір бойы білім алу, өз білімімен жұмыс орындау кезіндегі адалдық, топтық жұмыс- ұжымдық ортақ істің нәтижесіндегі жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары Ноутбук қолдану |
Интербелсенді тақта, интернет желісінен бейне көрсетілімдер, http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6184493 http://www.bbc.co.uk/schools/scienceclips/ages/10_11/rev_irrev_changes.shtml |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
1.Ұйымдастыру кезеңі.Шаттық шеңбері. Оқушылар бір-біріне жылы лебізін білдіреді. Топқа бөлу: «Құрастыру. Мозайка» 1-топ «Физикалық құбылыстар» 2-топ «Химиялық құбылыстар» 3-топ «Реакция белгілері» |
Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут (8.00-8.05) 10 минут Сабақтың ортасы 10- минут |
1.Белсенді оқыту: «Миға шабуыл» Физикалық-химиялық құбылыстарға байланысты видеороликке шолу. Балалар, табиғатта түрлі құбылыстар кездеседі. Ол қандай құбылыстар? Кәне кім біледі? Ж: жаңбыр жауу, найзағай жарқылдау, жел соғу, мұз қату, қар жауу т.б. ҚБ: «Бас бармақ» 2.Топтық жұмыс 1.Күнделікті тұрмыста қандай химиялық құбылыстар кездеседі? 2.Физикалық құбылыстарға мысал 3.Физикалық , химиялық құбылыстардың айырмашылығы ҚБ: «Екі жұмсақ, бір тәтті» 3.Жеке жұмыс Белсенді оқыту: «Шағын тапсырма» Лабораториялық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері». (топтық жұмыс) Мақсаты: тәжірибе арқылы химиялық реакциялардың белгілерін көрсету. Мына реакцияларды жүзеге асырып, есептеріңізді үлгі бойынша жазыңыздар. Не байқадыңыздар? Бұл реакциялардың белгілері қандай? а) калий карбонаты мен кальций хлоридінің әрекеттесуі. калий карбонатына кальций хлоридін қосқанда _________________ және __________________ түзіледі. Сонымен қатар реакцияның белгісі _________________________ болады. Демек, бұл ______________________ құбылыс. в) кальций карбонаты және тұз қышқылы арасындағы реакция. Ақ кристалл затқа (борға) қышқылды қосқанда ______________________________________ байқалды. Қорытынды: Реакция белгісі ____________ бөлінгеннен білінді. Демек, бұл ______________________ құбылыс. c) Натрий гидроксидіне фенолфталейн қосу. Натрий гидроксидіне фенолфталейн қосқанда __________________ түс пайда болды. Қорытынды: Реакция белгісі _________ түстен ____________түске өзгеруі арқылы байқалды. Демек, бұл ______________________ құбылыс.
3. Белсенді оқыту:«Айналмалы әткеншек»
|
Интерактивті тақта, электронды оқулық, Видеоролик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соы 5 минут (8.40-8.45)
|
4. Рефлексия: «инсерт әдісі»
Үйге талпсырма беру. Химиялық және физикалық құбылыстар тақырыбына мысалдар іздеу |
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. Тапсырмаәдісі арқылы саралау Барынша қолдау –физикалық құбылыстарды және Химиялық құбылыстарды ажырату бойынша көрсетіледі. Орташа қолдау – физикалық құбылыстардың себебін және химиялық құбылыстардың себебін жазу бойынша көрсетіледі. Аз қолдау көрсету – құбылыстарға өзі мысал келтіріп, себебін жазу бойынша көрсетіледі.
|
Бас бармақ Екі жұмсақ, бір тәтті Стикермен бағалау Дискриптор Ойлар ағыны әдісі Саралау есептер шығару Миға шабуыл Шағын тест Айналмалы әткеншек Алма ағашы
|
Психологиялық ахуал тудыру «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы әрі жағымды атмосфера қалыптастырып, әрі топқа бөліп алу. (ҚТ) таңдалған тәжірибені орындау кезінде қауіпсіздік мәселелеріне ерекше назар аударады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал Қандай болды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















