Бекітілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Физикалық және химиялық құбылыстар .жаратылыстану 5 класс
Физикалық және химиялық құбылыстар .жаратылыстану 5 класс
Бекітілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану 5б сынып |
||||||||
|
Күні: |
19.11.21 |
||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Заттар мен материалдар |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Физикалық және химиялық құбылыстар |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады |
||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
- саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіру;
|
||||||||
|
Уақыты |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 2мин |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|
|
Оқулық, дәптер |
|||||
|
Жаңа сабақ 15 мин |
«Миға шабуыл» әдісі. Үй тапсырмасына шолу Берілген тұжырымдарға сәйкес келетін қасиеттерді анықта. 1.Алюминийді электротехникада электр сымдарын жасау үшін қолданылады. 2.Жаңбырдан кейін жиналған су жылғалар арқылы ағып, өзенге барып құйылды. 3.Алюминий фольгасы жұқа болғандықтан тағам орағыш ретінде пайдаланылады. 4.Ыстық шайға қасықты салып, біраз уақыттан кейін ауызға салғанда, қасық температурасының артқаны сезіледі. 5.Алтын мен күмістен түрлі әшекей бұйымдар жасайды Сурет бойынша сабақтың тақырыбын ашу
Жаңа сабақ бойынша қысқаша түсіндіру |
Білу Жаңа тақырыпты меңгеру Түсіну |
|
Слайд 3 Слайд4
Слайд 5-9 |
|||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 25мин |
Білу және түсіну Тапсырма №1 Берілген құбылыстарды ажыратып жазыңыз: сүттің іруі, газдың жануы, металдардың балқуы, қардың еруі, табада тамақтың күюі,сіріңкенің жануы, жұмыртқаның шіруі,суда қанттың еруі
Жұптық жұмыс Суреттерде біздің айналамыздағы әр түрлі құбылыстар көрсетілген. Осы суреттердегі құбылыстарды қандай құбылыстың түріне жатқызуға болады? Физикалық және химиялық құбылыстарға мысал келтіріп, себебін жазыңыз.
Берілген мақалдарда қандай құбылыс туралы айтылған? 1. «Темірді қызған кезде соқ» 2.
«Жел дауылды шақырады, 3. «Тамшы су тасты теседі» 4. «Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді» 5.«Мезгілі жеткенде мұзда ериді» 6.Қалауын тапса, қар жанар Тәжірибе: «Лимонад шырынын дайындау»
«Құбылыстар тұрмыста» А.Тамақ дайындау кезінде тұзды немесе қантты суда ерітеді. Б. Өзен, көл бетінің қатуы ондағы тірі ағзаларды суықтан қорғайды. С.Автокөлік қозғалтқышында бензинді қолданады. Д.Салат дайындағанда көкөністерді турап, араластырады Е.Көмірді, ағашты,газды жағу арқылы үйді жылытады. Тұжырымдар ақиқат па, жалған ба? 1.Химиялық құбылыс кезінде бір заттың бөлшектері ыдырап, жаңа бөлшек түзеді, яғни жаңа өнім пайда болады. 2.Жылудың және жарықтың бөлінуі– химиялық құбылыс белгісі. 3.Физикалық құбылыс кезінде заттардың бөлшектері өзгеріске ұшырайды және агрегаттық күйі өзгереді. 4.Сүт өнімдері ашыған кезде иісі, түсі өзгереді 5.Темір сымды майыстыру, соғу арқылы пішінін өзгерту химиялық құбылысқа мысал болады.
|
Қолдану Жаңа тақырыпты меңгеруге арналған Тапсырмалар
Қолдану
Дескриптор: · Оқушылар лимон қышқылы мен ас содасын аралыстырды
|
Өзін өзі бағалау
Дескриптор физикалық құбылыстарды анықтайды; химиялық құбылыстарды анықтайды; физикалық құбылыстардың себебін жазады; химиялық құбылыстардың себебін жазады; құбылыстарға өзі мысал келтіреді. 10 баллдық жүйемен бағалау
Дескриптор:Әрбір жағдай үшін құбылыстың түрін анықтайды |
Презентация
Слайд №10
Слайд №13 Жұмыс дәптерлері |
|||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3мин |
Қорытындылау
Үйге тапсырма : 25 параграфты оқу |
Әр оқушы өз пікірін білдіреді
|
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз
















