Бөлім
ІХ
|
Әлемдегі ірі
кітапханалар
|
Сабақтың
тақырыбы:
.Франция Ұлттық
кітапханасы
|
Мектеп: 131 мектеп-
лицей
Мұғалімнің
аты-жөні: Аманова.
Ж
Күні:
Пәні қазақ
тілі
|
Сынып:6
|
Қатыспаған оқушылар: Қатысқан
оқушылар:
|
Сабақта негізделген оқу
мақсаттары:
|
6.2.4.1 ауызекі және ресми стильдегі
мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін
салыстыру;
6.4.4.3. үстеудің мағыналық
түрлерін ажыратады, синонимдік қатарларын түрлендіріп
қолданады.
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай
алады:
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды.Сұраққа жауап
береді.
|
Оқушылардың
көпшілігі мынаны орындай алады:
Топтық жұмысты бірлесе
орындайды. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
|
Оқушылардың
кейбірі мынаны орындай
алады:
Тақырыптың мазмұнын меңгеріп,
негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен
тапсырмаларды орындай
алады
|
Бағалау
критерийі:
|
Мәтін мазмұнын
түсінеді;
Мәтіндегі негізгі және қосымша
ақпараттарды анықтайды.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейі
|
Блум
таксономиясы:білу,
түсіну,қолдану,талдау, баға
беру
|
Сабақта
қамтылатын
құндылықтар
|
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз
бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне
құрметпен қарауға шақыру
|
Ресурстар:
|
Оқулық, тапсырмалар, суреттер,
мультимедиялық құралдар
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Осы сабақ барысында оқушылар
Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды
пайдалану үшін интербелсенді тақтаны
қолданады.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
«Тапқыр болсаң тауып көр»,
«Кім жылдам», «Табыс сатысы»
әдістері
|
Пәнаралық
байланыс
|
География,
әдебиет
|
Алдыңғы
оқу
|
Өткен білімді
пысықтау
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланған
уақыттар
|
Сабақ
барысы:
|
Басталуы
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі: оқушыларға қорапшаға салынған
3 түрлі түстегі кәмпиттер таратылады. Және кәмпиттердің сыртында
желіммен жабыстырылған «ыстық қайрат», «нұрлы ақыл», «жылы жүрек»
деген қағазға жазылған сөздер
болады.
Бірыңғай қызыл түсті таңдаған
оқушылар: I топ «Ыстық
қайрат»
Бірыңғай сары түсті таңдаған
оқушылар: II топ «Нұрлы
ақыл»
Бірыңғай көк түсті таңдаған
оқушылар: III топ «Жылы жүрек» тобы болып
біріктіріледі.
Қызығушылықты ояту кезеңі:
5 мин
Мұғалім: Балалар, қазір тақтада
көрсетілетін көрікті жерлерді атап
шығайық.
Балалар, иә, біз қазір
Францияның көрікті жерлерімен, ұлттық құндылықтарымен танысып
шықтық. Ал, сендер, Еуропадағы ең ежелгі кітапхананың Франция
мемлекетінде орналасқанын білесіңдер ме? Өйткені бүгінгі
тақырыбымыз Франция Ұлттық кітапханасына
арналады.
|
Білу
7
мин
|
Мәтінді оқып, тақырыбы мен
мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдап, стилін
анықтаңдар.
Франция Ұлттық кітапханасы –
Еуропадағы ең ежелгі кітапханалардың бірі. Қорының көлемі жағынан
әлемнің алып кітапханалары қатарында. 1368 жылы негізі қаланған
корольдік кітапхана патша сарайы – Луврда (XVII ғ. Бастап мұражай)
қызмет көрсете бастаған. Кітапхананың алғашқы қорында1200 жазба
болған.Париж кітапханасының негізін қалаған Карл V ғалымдардың
кітапханада емін-еркін жұмыс жасауына жғадай туғызды. 1368-1369
жылдары кітапхана патшаның бұйрығы бойынша Лувр қорғанындағы
Соколина мұнарасына
көшірілді.
XVII ғасырда кітапхана Луврдан
басқа ғимаратқа көшіріліп, кітапханаға оқырмандардың еркін кіруіне
мүмкіндік берілді. Кітапхана қоры 300 мың томға дейін жетті.
Людовик XII кітапхананы Блуа қорғанына көшіріп, кітапхана қорын
Орлеан герцогінің, ата-бабаларының жинағымен толықтырды, сондай-ақ
итальян ақыны Петрарканың кітапханасынан да кітаптар алынды.
Людовик XIV патшалық құрған кезеңде
корольдік кітапханаға бірқатар маңызды кітаптар мен қолжазбалар
сыйлыққа берілді. Кітапхананың негізгі жетекшілігі патшалық
ғимараттың бас интенданты ретіндегі Кольбердің қолындаб
олды.
Қазір Франция ұлттық
кітапханасы латынның «L» әрпі пішініндегі төртбұрышты мұнаралардан
тұрады. Мұнаралар бір-біріне қарама-қарсы қарап, ашық тұрған
кітапқа ұқсайды. Осы ашық кітаптар ішінде кітапхана залдары
орналасқан. Кітапхана жобасы – адамзаттың асыл ойы мен
шығармашылғының
айнасы.
|
Түсіну
5
мин
|
«Тапқыр болсаң тауып көр!»
әдісі
I топ «Ыстық
қайрат»
II топ «Нұрлы
ақыл»
III топ «Жылы
жүрек» топтарына
сұрақтар:
-
Мәтінде аталған Лувр
туралы не білесіңдер? Ізденіп
көріңдер.
-
Кітапхананың алғаш
Луврда ашылуы нені
білдіреді?
-
Француз патшаларының
кітапханаға жасаған қамқорлығын қалай
түсінесіңдер?
|
Қолдану
5
мин
|
«Кім жылдам»
әдісі
«Инсерт» әдісімен
оқылым мәтіні бойынша қорытынды
жазыңдар.
V(бұрыннан
білемін)
|
+(жаңа
ақпарат)
|
-(менің ойлағаныма
қайшы)
|
?(білгім
келеді)
|
|
|
|
|
|
Талдау
6
мин
|
Франция кітапханасы туралы
мәліметтермен кестені
толықтырыңдар.
Орналасқан
орны
|
|
Жинақ
көлемі
|
|
Оқырмандар
саны
|
|
Басқа да
ақпарат
|
|
Веб
сайт
|
|
|
Жинақтау
5
мин
|
Оқылым мәтіні негізінде «Үш
қадамды сұхбат» стратегиясы бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып
талқылаңдар.
|
Үйге
тапсырма
2мин
|
Үстеулерді қатыстырып,
өздеріңнің кітпаханаға барған не қызық кітапты оқыған сәттегі
көңіл-күйлеріңді
жазыңдар.
|
Баға
беру
5
мин
|
Рефлексия. Өзін-өзі
бағалау.
|