Материалдар / Функция графигінің асимптоталары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Функция графигінің асимптоталары

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ Функция графигінің асимптоталары. 10 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Ақпан 2023
667
14 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Функцияның шегі және үзіліссіздігі

Іле ауданы, Ынтымақ ауылы

Мектеп: № 46

Педагогтің аты-жөні:

Айшаубекова Ақерке Нұртайқызы

Күні:

6.02.2023 ж

Сыныбы: 10А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Функция графигінің асимптоталары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.1.10 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу

Сабақтың мақсаты:

  • вертикаль, горизонтал және көлбеу асимптоталарды таба алады;

  • анықтамаларды пайдаланып, схемасын кескіндей алады;

  • тақырып бойынша берілген есептерді өз бетінше шығарып, өзге оқушыларға түсіндіре алады;

Бағалау критерийлері:

  • вертикаль, горизонталь және көлбеу асимптоталардың анықтамаларын сипаттайды;

  • вертикаль, горизонталь және көлбеу асимптоталарды табу формулаларын пайдалана алады;

  • функция асимптоталарының теңдеуін құрып, функцияның графигін салуда қолдана алады;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Жұптық жұмыс




Ұжым

дық жұмыс.








Топ басшыларымен жұмыс



8 мин.



Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпты үш топқа бөлу.

Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру.

Үй жұмысын тексеру. №6,8.6,9(3)

Сабақтың тақырыбын ашу.

«3 сурет, бір тақырып»

Сабақта нені меңгеретін боламыз?



Бұл сабақтың мақсаты қандай?

Сабақ соңында нені білеміз, қандай жаңа білім аламыз?


«Миға шабуыл» әдісі.

Топ басшыларына сұрақ. (жауаптарын дәлелдейді)

Екі жолаушы У траекториясы бойынша біp−біріне қарама қарсы жүріп келеді. Екеуі кездеседі ме? Немесе бір-біріне жақындайды ма?




Оқушылар сабаққа назар аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді.


Үй жұмысын жауабы арқылы жұбының жұмысын тексереді.




Бүгінгі сабақтың тақырыбын суреттер арқылы анықтайды.









Топ басшылары сұраққа жауап береді, жауабын дәлелдеу арқылы негіздейді.





Жауаптары:

1.Кездеседі. Себебі, квадраттық функция үзіліссіз.

2. Кездеседі, себебі сызықтық функция үзіліссіз.

3. Жақындайды, себебі кері функция х=0 нүктесінде үзіледі.


Үй тапсырмасын «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы оқушылар бірін –бірі тексереді.


Оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы ынталандырады: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»





Дескриптор:

- сұраққа жауап береді.

-анықталу облысын табады.




Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка Дәлелдемесімен 2 балл

қойылады

А. Шыныбеков

«Атамұра» 2019


Оқулық

10-сынып.


Алгебра және анализ бастамалары


Жұмыс дәптері


суреттер


















график салынған қима-қағаз



Сабақтың ортасы






Жеке жұмыс.




25 мин.

















ЕҚБ

«Нар тәуекел» ойыны.

Деңгейлік тапсырмалар.

А деңгей

Функцияның вертикаль асимптотасын табу

а)



В деңгей

Функцияның вертикаль және горизонталь асимптотасын табу

а) f(x) =

f(x) =

f(x) =

С деңгей (оқулық № 6.22)

Функцияның вертикаль, горизонталь және көлбеу асимптотасын табу және графигін схема түрінде салу

1) f(x) =

3) f(x) =2х-

f(x) =3х-

Ерекше білімді қажет ететін балалар:

Тапсырма: Асимптота түрлерін ажырат

Оқушылар А деңгей

1. Анықтаманы пайдаланып, шегін табады немесе анықталу облысын анықтайды.

Жауабы:

а) х=6

в) х=4

с) х=8

В деңгей

2.

Анықтамасын пайдаланады.Функцияның вертикаль және горизонталь асимптотасын жазады.

Жауабы:

а) х=-2 у=1

в) х=0 у=5

с) х=-2 х=-2 у=0

С деңгей

3.

b=)

анықтамасын пайдаланады немесе көпмүшені бөлу арқылы табады.

Жауабы:

1) х=1 у=х+1

3) х=-2 у=2х-3

5) х=0 у=

Функцияның схемасын салады.

«Тәуекел түбі-желқайық, өтесің де кетесің»

Дескриптор:


Анықтамасын пайдаланады немесе анықталу облысын табады.

2.

Анықтамасын пайдаланады

3.Графигін схема түрінде салады.


Бағалау:

А деңгейі- 5 балл, дәлелдеуімен

6 балл

В деңгейі-

7 балл, дәлелдеуімен

8 балл

С деңгейі-

8 балл, дәлелдеуімен

9 балл



10 сынып,

Алгебра

Оқулық


«Нар тәуекел» ойынының жасырылған тапсырмалары


формулалар



Сабақтың соңы


Топтық жұмыс





Жеке жұмыс


7 мин


«Сәйкестендіру» әдісі

Quizizz арқылы лездік тест жұмысын алу

Функция асимптотасын тап.

Оқушылар функцияны вертикаль, горизонталь, көлбеу асимптотаға зерттеп, жауабымен сәйкестендіреді.





Quizizz арқылы лездік тест жұмысына жауап береді





Дескриптор:

1.Функцияны вертикаль, горизонталь, көлбеу асимптотаға зерттейді

2.сәйкестендіреді.

Quizizz лездік тест арқылы функцияның асимптоталарын табады.

Бағалау:

Толық жауапқа 2 балл

Есептер жазылған кесте







Ұялы телефон

Рефлексия



3 мин




Оқушылар берілген xyz координалар жүйесінде x осьіне“вертикаль асимптота”, y осьіне “горизонталь асимптота”, z осьіне “көлбеу асимптота” атауларын беріп, әр осьті 1 ден 10-ға дейін бөліп, үш осьтың бойынан үш нүкте белгілеп оны бүгінгі сабақпен байланыстырып айтады, әрі өздерін бағалайды.

Бағалау:

1-10 балдық жүйе бойынша әр оқушы өзіне тиісті балын қойып бағалайды.




Кеспе қағаздар

«Координаталар жүйесі»

Үйге тапсырма


Бағалау



2 мин

Үйге тапсырма

6,22(2,4,6)

Оқушылар өтілген тақырып бойынша функцияның асимптоталарын тауып, схемасын салады.

Мұғалім оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы ынталандырады: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»






Тексерілді ____________________________

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!