|
Бөлім |
Қозғалыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
Каденова З.А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау, ғаламдық жылыну себептері мен салдарын зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.
Бағалау парақтары таратылады |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. «Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
|
Презентация, қол смайликтері
Бағалау парақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру
|
Оқушылар презентацияда берілген сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану. ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
Сәйкестендіру парақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады /Бейнежазба орыс тілінде/ |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. Постер қорғау. 1 Топ. Аллергия күрделенуде? Жаһандық жылыну кінәлі ме? 2 Топ. Климаттың өзгеруі жануарларға қалай әсер етеді Топ. Климаттың өзгеруі бізді ауруға айналдыруы мүмкін бе? |
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескрипторы:
«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 3 балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. |
Постер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 2. Жұппен жұмыс. «Адасқан сөздер» Төмендегі сөйлемдерді аяқтау үшін келесі сөздердің ішінен мағынасы келетін сөзді таңдаңыз: әсер, жауын-шашын, экожүйе, табиғи, экологиялық із, шығарындылар, парниктік, ерекше, жойылу қаупі бар, қазба.
1.
Егер жануар
|
Жұппен жұмыс орындайды. Оқушылар бос орындарға адасқан сөздерді қойып дұрыс нұсқасын жазады. |
Дескриптор: - ғаламдық жылыну себептерін анықтай алды; «Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 4 балл |
Парақшалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Дәптермен жұмыс. 1 тапсырма. Ғаламдық жылыну себептерін сипаттап жаз.
2 Бос ұяшықтарды толтыр. Ғаламдық жылыну. 3 тапсырма. Елімізде соңғы 10 жылдағы ауа райы температурасы қаншалықты көтерілгенін сұлба түрінде жазып көрсетіңдер? |
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. |
Дескриптор: - ғаламдық жылыну себептерін сипаттады - себеп салдарын анықтады; «Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 4 балл |
Оқулық Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5мин |
Берілген графиктер, кестелер және деректер бойынша болжам жасаңыздар
|
Оқушылар берілген бос ұяшықтарға ауызша жауап береді
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Қозғалыс Педагогтің
аты–жөні: Каденова
З.А Күні:
Сыныбы:
11 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Ғаламдық жылыну: себептері,
салдарлары және шешу
жолдары. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 11.3.2.1 - мүмкін болатын
климаттың жаһандық жылыну салдарын
болжау. Сабақтың
мақсаты: мүмкін болатын климаттың
жаһандық жылыну салдарын болжау, ғаламдық жылыну себептері
мен салдарын зерттеу
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі. Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі.
«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Презентация, қол
смайликтері
Бағалау
парақтары
Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
(Ұ). Үй тапсырмасын еске
түсіру
Экологиялық
пирамидаға сипаттама
беріңдер?
Трофикалық деңгей
дегеніміз не?
Қазақстандағы ең ірі
экожүйені атаңдар
Харди-Вайнберг
заңының мәні неде?
Биологиялық
алуантүрлілік дегеніміз не? Экожүйедегі қарым-қатынас
түрлерін сипаттаңдар? Оқушылар презентацияда
берілген сұрақтарды жауаптарымен
сәйкестендіреді
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану. ҚБ
«Өте жақсы», «жақсы» «Талпын»
мұғалім тарапынан бағалау Сәйкестендіру
парақтары Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12
мин
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету.
Бейнежазбаны көру
арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады /Бейнежазба орыс
тілінде/ Бейнежазбадан көрген ақпарат
туралы өз ойларын айтады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Ұжымдық
жұмыс 5
мин
Тапсырма 1.
Постер
қорғау.
1
Топ. Аллергия күрделенуде? Жаһандық
жылыну кінәлі ме?
2
Топ. Климаттың өзгеруі жануарларға
қалай әсер етеді
Топ. Климаттың өзгеруі бізді ауруға
айналдыруы мүмкін бе? Әр топ өздеріне берілген
тапсырмаларды орындайды.
Дескрипторы:
Жаһандық жылыну
себептерін анықтады;
Жаһандық жылынудың
әсерін сипаттады;
Жаһандық жылыну
салдарын анықтады.
«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 3
балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады. Постер Жұптық
жұмыс 4
мин
Тапсырма 2.
Жұппен жұмыс. «Адасқан
сөздер»
Төмендегі сөйлемдерді аяқтау үшін келесі
сөздердің ішінен мағынасы келетін сөзді
таңдаңыз: әсер, жауын-шашын, экожүйе, табиғи,
экологиялық із, шығарындылар, парниктік, ерекше, жойылу қаупі бар,
қазба.
1.
Егер жануар
Жұппен жұмыс
орындайды. Оқушылар бос орындарға адасқан сөздерді қойып дұрыс
нұсқасын жазады. Дескриптор:
- ғаламдық жылыну себептерін
анықтай алды;
«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 4
балл
Парақшалар
Жеке
жұмыс 2мин
Дәптермен
жұмыс.
1 тапсырма. Ғаламдық жылыну себептерін
сипаттап жаз.
2
Бос ұяшықтарды
толтыр. Ғаламдық жылыну.
3 тапсырма. Елімізде соңғы 10 жылдағы
ауа райы температурасы қаншалықты көтерілгенін сұлба түрінде жазып
көрсетіңдер? Оқушылар дәптермен жұмыс
жасайды. Дескриптор:
- ғаламдық жылыну себептерін
сипаттады
- себеп салдарын
анықтады;
«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 4
балл
Оқулық Жұмыс
дәптерлері Сабақты
бекіту 5мин
Берілген графиктер,
кестелер және деректер бойынша болжам
жасаңыздар Оқушылар берілген бос
ұяшықтарға ауызша жауап
береді
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















