Материалдар / Гальваникалық элемент ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС №3. МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ КЕРНЕУ ҚАТАРЫН ҚҰРУ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Гальваникалық элемент ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС №3. МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ КЕРНЕУ ҚАТАРЫН ҚҰРУ

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып химия пәнінен қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Маусым 2020
5348
11 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3C Тотығу-тотықсыздану реакциялары

Мектеп: №10 орта мектеп


Күні: 14 .01.2020


Мұғалім: Худашева М. Р.


Сынып: 10 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы

Гальваникалық элемент

ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС №3. МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ КЕРНЕУ ҚАТАРЫН ҚҰРУ


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 10.2.3.4 Сулы ерітінділердегі химиялық реакциялардың жүруін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдардар кестесін қолдана білу;

  • 10.2.3.5 Гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрал ретінде түсіну;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Аталған тақырып бойынша негізгі терминдер мен түсініктер;

  • Гальваникалық элементтер құралы мен жұмыс істеу принципін түсіну;

Көптеген оқушылар:

  • Орташа деңгецдегі сұрақтарға жауап береді;

  • Металдардың белсенділік қатарын тәжірибе бойынша құрады;

Кейбір оқушылар:

  • Жоғары деңгей сұрақтарына жауап береді;

  • Тақырып бойынша қорытынды жасайды;

  • Тақырыптың маңыздылығын бағалайды;


Бағалау критерийлері

- гальваникалық элемент құралын түсіндіреді;

- катодта және анодта жүретін жартылай реакцияларды жазады;

- гальваникалық элементте электр тогының пайда болуын түсінеді;

- кестедегі мәліметті қолдана отырып, реакцияның жүру жүрмеуін болжай алады;

- тәжірибе арқылы металдардың белсенділік қатарын анықтайды және құрастырады;


Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

-ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда …

Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады

X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z

Біздер X болжадық, бірақ Y болды


Құндылықтарды дарыту


Өз ойын айта алу және сыныптастарына сыйластық


Пәнаралық байланыстар

Физика


Бастапқы білім


Атом құрылысы (7.1B)

Ерітінді мен ерігіштік (7.3C)

Металдардың белсенділігін салыстыру 2 (8.1B)

Еру және ерітінділер (9.2А)

Тотығу және тотықсыздану (10.1B)


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


1-4 мин

(W) Ұйымдыстыру сәті. Оқушыларды сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

ТАҚЫРЫП:
Гальваникалық элементтер. Практикалық жұмыс №3. Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құру.

ОҚУ МАҚСАТТАРЫ

Сулы ерітінділердегі химиялық реакциялардың жүруін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдардар кестесін қолдана білу;

Гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрал ретінде түсіну;

(W) Оқушыларға алдыңғы білімдері бойынша сұрақтар қою. Кері байланыстар беру.

Презентация


5-20 мин

















21-37 мин

(W) Оқушыларды Даниель- Якоби қарапайым гальваникалық элементпен таныстыру.

Гальваникалық элемент құрылысымен таныстыру және қызметтерін түсіндіру, гальваникалық элементте тоқтың қалай алынатындығын түсіндіру түсіндіру.

(W) Электрохимиялық тізбектің негізгі бөліктері мен құрылысы және функцияларын айту.

(W) Кейбір элементтердің стандартты электродтық потенциалдарының мәндерімен оқушыларды таныстыру және түсіндіру. Гальваникалық элементтегі анодта және катодта жүретін химиялық жартылай реакция теңдеулерімен таныстыру. Сонымен қатар, стандартты потенциал кестесін пайдалану арқылы реакцияның жүру-жүрмеуін болжауды, электр қозғаушы күшін есептеуді түсіндіру.

(G) Оқушыларды топтарға бөлу.

Жұмыс парақтарында практикалық жұмысты орындау.

Оқушыларға практикалық жұмыс мақсатымен таныстыру, жұмыс барысын сыныппен бірге талдау;

Оқушылармен бірге қауіпсіздік ережесін қайталау және қауіпсіздікті сақтау туралы журналды толтыру;

Оқушылардың практикалық жұмысты орындау барысын бақылау;

(І) Қалыптастырушы бағалау жұмысы

Оқушылардың практикалық жұмыс соңындағы теориялық тапсырмаларды орындағанын бақылау.

Жұмыс парақтары

Реактивтер



38-40 мин


Оқушылапр кестеге төмендегі сұрақтар бойынша жауаптар жазады:

Тарапта карточкалар


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Жетістік критерийлерін қарау

Мұғалімнің жеке жұмысты тексеріп, сабақта талдау.


Белсенді іс-әрекеттер – топтық, жеке жұмысты жазбаша және ауызша орындау.




Ой жүгірту

Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма? Таймингті ұстандым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неге?

Осы сабақты бағалау үшін бос орын пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы тиісті сол жақтағы сұраққа жауап беріңіз


Негізгі бағалау

Қандай екі зат өте жақсы өтті (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)?

1:


2:

Қандай екі зат сабақты одан да жақсы ете алатын еді (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)?

1:


2:


Келесі сабақты жоспарлау үшін қолдана алатындай осы сабақта сынып немесе жеке тұлғалар туралы нені білдім?








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!