Материалдар / Ғарышта не бар?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ғарышта не бар?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәніне арналған Ғарышкерлер жайлы мәліметтер өте көп
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Мамыр 2021
730
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Мұғалімнің аты жөні:

Шоканова Арайлым Тюяковна

Пән/Сынып: 4 а

Жаратылыстану 4 сынып

Күні

09.04 21 ж

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Жер және ғарыш

Сабақтың тақырыбы:

Ғарышта не бар?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

1.4.2.3 Жекеленген ғарыштық денелерді атау және сипаттау.

4.2.2.2 Ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу апараттарын сипаттау.


Сабақ мақсаты:


Барлық оқушылар: Ғарыштағы заттарды анықтайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Ғарышта болып жатқан құбылыстарды өмірмен байланыстырады.

Кейбір оқушылар: Әлемдегі сегіз ғаламшарға сипаттама бере алады.




Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3минут

Басы





























Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру.

Амандасу.

Сәлеметсіздерме

Здраствуйте.Hello

Аспанға қарап айды көрдім,

Төменге қарап жерді көрдім

Оңға,солға бұрылып

Егеменді елді көрдім.


Балалар сабағымызды жұмбақ арқылы бастайық.

Жұмбақтар


Қараңғыда жымыңдайды жанады,

Жарық түссе,бірден сөніп қалады.

Жұлдыз

Тең,тең тең киіз

Екі ортасы кең киіз. Аспан,жер


«Серпілген сауалдар»

әдісі қолданылады. Қолдан жасалған ұшақпен тапсырманы қайталау.

Үй тапсырмасын қайталау.

Ғ-10 Шарын шатқалы деген не?

А-20 Қандай таулар бар?

Р-30 Аласа тауларды аты қандай?

Ы-40 Қыраттар мен Үстірттердің аты?

Ш-50 Жазықтарды ата?

Сонымен біздің сабағымыздың тақырыбы Ғарышта не бар?

































ҚБ: 1-10 балдық жуйе смайлик

арқылы бағалау


Айдың суреті жердің суреті

Банкадағы су .


























Диск және қатты қағаз

Ұшақ суреті.



















25

минут



Ортасы



Балалар біз бүгінгі сабақта тақырыпқа сай, саяхатқа шығамыз. Ұшағымыз қонған әрбір ғаламшарда берілген тапсырмаларды орындау арқылы келесі ғаламшарға ұшып қонып отырамыз. Берілген тапсырмаларды орындап, кездескен кедергілерді жеңе білейік! Іске сәт! 

1-тапсырма

НЕПТУН 1. Ғарыш видео көрсету
Жерді қоршаған бүкіл дүние –ӘЛЕМ немесе ҒАРЫШ деп аталады. 
Адам ерте кезден –ақ Ғарышты зерттеуге тырысқан. Ғарышқа жол 1957 жылы 4 қазанда ашылды. Жердің жасанды серігі ұшырылды. 1961жылы 12 сәуірде адам баласы бірінші рет ғарыш кемесімен Жер шарын айнала ұшты.

Ол—Ю.А. Гагарин. 

2 тапсырма

Уран2

Оқулықпен жұмыс

Оқылым

Ғаламды галактикалар құрайды. Олар – орасан зор өлшемді жұлдыздар жүйесі. Ғаламның галактикалары эллипстік, спираль және бұрыс пішінді галактикалар болып ажыраты

лады. Галактикалардың барлығы қозғалыс үстінде дамиды, өзгереді, өшеді, пайда болады.Біздің Галактикамыз спираль тәрізді галактикаларға жатады. Құрамына 100 миллиардтан астам жұлдыз, магнит өрісі, ғарыш сәулелері, сәулелену (фотондар), жұлдыза-

ралық заттар (шаң-тозаң, газ) кіреді. Галактика ортасы дөңес диск тәріздес болады. Бұл дөңес ядро деп аталады.Галактика басқа галактикалар сияқты ғарыш кеңістігінде айнала қозғалады. Оның ядросын айнала қозғалған тар-

мақтар спиральді отшашуды еске түсіреді. Күн жүйесі осы тармақтардың бірінде орналасады. Біздің Галактиканың ені 100 000 жарық жылын, ал диск қалыңдығы 3000 жарық жылын құрайды.


3 САТУРН

Модель жасау

1.Керекті заттар:

.Түрлі түсті қағаз:

.қайшы

.желім:

.қарындаш

.қалың жіптер

2. Ғаламшар жасау

3. Ракета жасау

4.Баклажкадан жасау

5.Ұшақ жасау.

Саралау тәсілі

ЮПИТЕР

4 тапсырма Суретпен жұмыс

Берілген фотосуреттер арқылы Галактикамызды сипатта

Галактика деп аталатын жұлдыздар жүйесіне кіреді. Әлемде ондай галактикалар миллиондап саналады.. 

МАРС 5 .

Сергіту сәті. « Көңілді күн»


Дескрипторы:-Негеш пен Эвриканы қайда жүргенін анықтай алады;





видео

арқылы ғарышкерлерді біледі және сипаттай алады.


















































Дескриптор

Суреттің көмегімен Галактиканың модельін жасай алады:




фотосурет арқылы Галактиканы сипаттай алады .


ҚБ: 1-10 балдық жуйе

































ҚБ: 1-10 балдық жуйе












ҚБ: 1-10 балдық жуйе









ҚБ: 1-10 балдық жуйе




Ғаламшарлар суреті












Ғарышкерлер портреті























Суреттер




Оқулықпен жұмыс










Заттар





























Заттар
























Ғарышкер суреті






5 минут

бекіту

6 - тапсырма

ЖЕР 6.

Тілөнері. Үш тұғырлы тіл үйлесімін тапқан бүгінгі Қазақстанда үш тілділі ұлттық мерейі саналады .Ендеше осы турасында да өзімізді сынап өтсе катты қетпес. Яғни, сіздер бұл кезеңде қазақ тілін деберілген кез-келген сөздің орысша және ағылшынша баламасын табасыздар .
Тіл - өнер
Қазақ тілін деберілген сөздерді - орысша, ағылшын шетел тілге аудару.
1. Ауа – воздух – air
2. Ғаламшар – планета – planet
3. Ай – луна – moon
4. Жұлдыз –зведа -star
5. Уақыт – время – time
6. Жылдамдық – скорость – speed
7. Ғарыш – космос – space
8. Күн – солнце – sun
9. Жер – земля – earth
10. Аспан – небо – sky

ШОЛПАН 7. Кім шапшаң? 
Сұрақ-жауап әдісі.

1.    Жер, Ай, Күн қандай денелерге жатады? (ғарыш)

2.   Жердің серігі? (ай)

3.    Ең үлкен ғаламшар? (юпитер)

4.    Ғаламшарлар не шығармайды? (жарық)

5.    Ғаламшар неге ұқсайды? (шар)

МЕРКУРИЙ

8. Жұлдыздар жарқырайды! 
Бірнеше жұздызша болады. Артқы бетінде сұрақтар берілген, соларға жауап береді. 
1. Жұлдыз деген не ? (Айналаға жылы мен сәуле шашып тұратын аспан денелері.)
2. Ғаламшармен жұлдыздың қандай айырмашылығы бар? (Ғаламшар күнің төңірегінде айналып жүреді.)



Тапсырмаларды орындайды

ҚБ: 1-10 балдық жуйе



2минут

Рефлексия

Нысана ойыны арқылы рефликсия

-Мұғалімнің еңбегі зор.

-Білімнің өміріме пайдасы бар.

-Сабақ қызықты болды.

-Сабақта белсенді болдым.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып,

өз іс - әрекеттерін айтады.



Нысана суреті.





















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!