Материалдар / География. 7-сынып. Елдердің экономикалық географиялық жағдайы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

География. 7-сынып. Елдердің экономикалық географиялық жағдайы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл география пәнінен 7-сыныпқа арналған ашық сабақ жоспары. Бұл сабақта жаңа әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ойлау қабілетін, қызығушылығын арттырады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Мамыр 2018
4197
20 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзaқ мeрзiмді жoпaрлaудың тapaуы:

6.1.Дүние жүзі елдері


Күні: 7.03.2018 жыл


Cынып: 7

Мектеп: Әзімбек Ысмайылұлы атындағы орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Суюнбеков Мират Мухтарович

Қатысқандар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


Елдердің экономикалық географиялық жағдайы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)

7.6.1.6. елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды.( қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)

Сабақтың мақсаты

1.Экономикалық-географиялық жағдай ұғымына анықтама береді.


2. Елдердің экономикалық-географиялық жағдайын бағалау өлшемдерін түсінеді.


3.Елдердің экономикалық-географиялық ерекшеліктері бойынша қалай бөлінетініне баға бере алады.


Бағалау критерийі



Білу және түсіну:

Экономикалық-географиялық жағдай ұғымын біледі.Елдің экономикалық-географиялық жағдайын бағалайды.

Қолдану: Н.Баранскийдің ғылымға қосқан үлестерін нақтылаумен толықтырды. Оқушылар ұсыным түрінде берілген мәтінге ұсыныстарын дәлелмен жазады.

Талдау: Жағдайлардың мағынасын анықтайды, жағдайларды түсініп жазады, жағдайларды еске сақтайды

Тілдік мақсаттар

Оқылым-айтылым:Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды, тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір-бірімен пікір алмасады.

Тындалым-жазылым: Оқушылар ұсыным түрінде берілген мәтінге ұсыныстарын дәлелмен жазады.

Пәнге тән лексика мен терминология: Экономикалық-географиялық жағдай, транзит, нарық, демография, агрогеография.

Құндылықтарға баулу

Адамзаттық құндылықтар мен ынтымақтастық қалыптастыру. Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Экономика

Мемлекеттері мысалында әр елдің экономикалық-географиялық жағдайыны баға береді және ұсыныс жасайды.

Алдыңғы білім

елдердің экономикалық географиялық жағдайын біледі.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы





Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір-біріне адамның жақсы қасиеттерін айтады.

Топқа бөлу: Сандықтағы стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді.

І топ: Транспорт

ІІ топ: Нарық

ІІІ топ: Демография

Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 3 Транспорт

Нарық

Демография



Үй тапсырмасы: (Т) + дұрыс және – бұрыс әдісі арқылы сұраймын:

1) Ел бұл мемлекет орналасқан белгілі бір шегарасы бар аумақ. +

2) Әр бір елдің өзінің географиялық жағдайы болмайды. -

4) Елдің координаттар жүйесіндегі орналасуы математикалық-географиялық орналасу деп аталады. +

4) Басты белгілердің бірі- жер көлемі. +

5) Аумақ - барлық мемлекеттердің ең басты ресурсы. +

6) Алпауыт елдер (жер көлемі 1 млн км²-тан астам) -

7) Ұсақ мемлекеттер ( 1 мың км²-тан астам) -

Дескриптoр:

Тақырып бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

Дұрыс жауаптарды таңба арқылы белгілейді.

Смайлик арқылы бағалау

өте жақсы жақсы қаңағаттанарлық


Сандық, житонды стикерлер сандықта





















Тақырыптық пікірталас.

(Т.П.)

Тапсырмалар парағы.


Смайликтер



өте жақсы

жақсы

қаңағаттанарлық


Сабақтың ортасы

Оқушыларға топқа талқылауға арналған мәтін беріледі.

«Кезбе тілші» әдісі арқылы (Т) Топқа берілген тақырып бойынша дайындалып ерікті оқушыны басқа топқа сұхбаттасуға жібереді.

Соңында жиналған мәліметтермен өз тобының мүшелерімен бөліседі.

Тапсырма:

1.«Елдің экономикалық -географиялық жағдайы» ұғымын қалай түсінесіз?

2 .Елдің экономикалық –географиялық жағдайы уақыт өте келе өзгереді ме?

Дескриптoр:

Тақырып бойынша берілген мәтінді оқып, түсінік қалыптастырады.

Берілен мәтіннен түсінген түсінігін бөліседі және топ мүшелерімен талқылайды.

Бағдаршам арқылы бағалау.



Тапсырма:(Ж.Ж) Суреттегі зерттеушінің қазақстанның экономикалық географиясына қосқан үлесін жазыңыз

Н.Н.

Баранский



_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________





Дескриптор:

Баранскийдің Қазақстанның экономикалық аудандарға бөлгенін айтады.

Смайлик арқылы бағалау


Тапсырма.(Т)«Шахмат» әдісі әр бір ұсынымға бір-екі ауыз сөзбен ойларыңды білдіріңдер.

Отбасының қолайлы өмір сүруіне қандай аудан таңдау тиімді?

«... мектеп жақын болса».

«...тұруға қауіпсіз емес аудан болуы тиіс».

«...бұл ауданда жарықпен, сумен проблема жоқ па екен»?

«...әдемі және басты-таза болса».

«...жақын манда бала -бақша бар ма»?

«...дүкен, дәріхана, банкоматтар алыс болмаса»

«...балаларды дамыту үшін қайда апаруға болады»?

«...тыныш ауданда, бірақ орталықтан қашық емес жерде тұрғым келеді».

«...жұмыстың қасында»?

«...бізге және бізден басқа аудандарға оңай жетуге бола ма»?

«...көршілер жақсы болса»?

«...ол жақта бәрі қымбат шығар».

Дескриптор:

Оқушылар ұсыным түрінде берілген мәтінге ұсыныстарын дәлелмен жазады.

Қ.Қ.Қ. әдісі арқылы бағалау


(Т)«Ақылдың алты қалпағы» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша әр топқа екі қалпақтан және мәтін беріледі. Әр қалпақ өзінің бағыты бойынша бүгінгі тақырыпты қорытындылайды және елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жолдарын ұсынады.

Объект 1

Дескриптор:

Қазақстанның дамыған елдердің қатарына қосылуына барлық мүмкіндіктер бар.


Объект 3

Дескриптор:

Қазақстанның жер қойнауы табиғи ресурстарға бай және жерінің басым бөлігін жазықтықтар алып жатуы.


Объект 4

Дескриптор:

Қазақстанның экспорттайтын тауарларын шикізаттық бағыттан дайын өнім экспорттауға бағыттау.


Объект 5

Дескриптор:

Қазақстанның экономикасы дамуда, экспорттық тауарлардың басым бөлігі шикізат болуы.


Объект 7

Дескриптор:

Қазақстанның тікелей ашық мұхитқа шыға алмауы, экономикасының шикізаттық болуы және оның әлемдік нарықта шикізат бағасына тәуелді болуы.


Объект 9

Дескриптор:

Экспорттайтын тауарлардың өзіндік құнын төмендету үшін баламалы энергия көздерін дамыту.


«Бағдаршам» арқылы бағалау


(Т) «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы

Тапсырма: Жағдайларды ретімен орналастырып кестені толтырыңыз.

Жағдайлар

Мағынасы

1.Транспорттық-географиялық жағдай


2.Өнеркәсіптік-географиялық жағдай


3.Агрогеографиялық жағдай


4.Нарықтық жағдай


5.Демографиялық жағдай


6.Рекреациялық жағдай




Дескриптор:

Жағдайлардың мағынасын анықтайды

Жағдайларды түсініп жазады

Жағдайларды еске сақтайды

«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау


Тақтаға ілінген термин сөздер.





Тапсырма қағаздары















Стикер





(жеке жұмыс)















Стикер





(топтық жұмыс)
































Стикер



















Ақылдың алты ойлау қалпағы»











































Стикер



Кесте,

материалдар.















Стикер


Сабақтың

соңы





Кері байланыс «Жетістік сатысы»

(Т)

Оқушының аты-жөні

Білу.Үй тапсырмасы

(1-3 балл)

Түсіну.«Кезбе тілші» әдісі.

(1-3 балл)

Талдау.«Екі жақты күнделік» әдісі.

(1-3 балл)

Жинақтау.«Ақылдың алты қалпағы» әдісі

(1-3 балл)

Қорытынды балл

1.






2.






3.






4.






5.






6.








Бағалау шәкілі


- -10-12 балл (өте жақсы түсінген)

- -7-9 балл (жақсы түсінген)

- -5-7 балл (қанағаттанарлық)

Үй тапсырмасы: Елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жолдары.


Тақта, стикерлер.




















Бағалау парақшасы





Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Бүгінгі сабақта саралап оқытудың мынадай тәсілдері қолданылды:

Тапсырма тәсілі: «Шахмат» әдісі.

Қарқын тәсілі:

(+) дұрыс және (-) бұрыс әдісі

Жіктеу тәсілі:

«Екі жақты күнделік» әдісі.

Қорытынды тәсілі.

«Ақылдың алты қалпағы» әдісі

Оқушыларға сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүргізілді, топ басшысына бағалау парағы таратылды.

Топтар өзін-өзі смайликтер арқылы бағаланды.

«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау.

Қ.Қ.Қ. әдісі арқылы бағалау.

Бағдаршам арқылы бағалау.





Сабақтағы шаралар барысында оұушылардың денсаулығына ешқандай қатер төндірмейді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаты шынайы және қол жетімді болды.

Сабақта уақытты тиімді пайдалана алдым.

Сабақ жоспарында ауытқулар болған жоқ.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Шахмат әдісі бүгінгі сабақтың қызықты өтуіне септігін тигізді

2.«Ақылдың алты қалпағы» әдісі оқушылардың логикалық ойларын дамыту арқылы топтық жұмысты жандандыра түсетін әдістің бірі болып саналды.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?

1.Оқушылар тапсырманы өз бетімен меңгеріп, белсенді оқу әдіс-тәсілдерін жиі пайдалансам,елдердің экономикалық-географиялық жағдайының жақсарту жолдарын бұданда көп бөлісер еді.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақта назар аудару қажет.

1.Сабақ барысында оқушыларға осындай тиімді әдіс-тәсілдерді пайдаланамын.






































Қалыптастырушы бағалау


Пәні:география

Сынып: 7

Тоқсан:4

Бөлім

Тақырып

6.1.Дүние жүзі елдері


Елдердің экономикалық географиялық жағдайы

Оқу мақсаттары

7.6.1.6. елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу.


Бағалау критерийлері

Тақырып бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

Тапсырма

Үй тапсырмасы: (Т) + дұрыс және – бұрыс әдісі.

1) Ел бұл мемлекет орналасқан белгілі бір шегарасы бар аумақ. +

2) Әр бір елдің өзінің географиялық жағдайы болмайды. -

4) Елдің координаттар жүйесіндегі орналасуы математикалық-географиялық орналасу деп аталады. +

4) Басты белгілердің бірі- жер көлемі. +

5) Аумақ - барлық мемлекеттердің ең басты ресурсы. +

6) Алпауыт елдер (жер көлемі 1 млн км²-тан астам) -

7) Ұсақ мемлекеттер ( 1 мың км²-тан астам) -




Бағалау критерийлері

Дескриптор


- Тақырып бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

- Дұрыс жауаптарды таңба арқылы белгілейді.





















Қалыптастырушы бағалау


Пәні:география

Сынып: 7

Тоқсан:4

Бөлім

Тақырып

6.1.Дүние жүзі елдері


Елдердің экономикалық географиялық жағдайы

Оқу мақсаттары

7.6.1.6. елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну


Бағалау критерийлері

Тақырып бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

Тапсырма

Тапсырма:

1.«Елдің экономикалық -географиялық жағдайы» ұғымын қалай түсінесіз?

2 .Елдің экономикалық –географиялық жағдайы уақыт өте келе өзгереді ме?






Бағалау критерийлері

Дескриптор

Тақырып бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

- Тақырып бойынша берілген мәтінді оқып, түсінік қалыптастырады.

- Берілен мәтіннен түсінген түсінігін бөліседі және топ мүшелерімен талқылайды.

























Қалыптастырушы бағалау


Пәні:география

Сынып: 7

Тоқсан:4

Бөлім

Тақырып

6.1.Дүние жүзі елдері


Елдердің экономикалық географиялық жағдайы

Оқу мақсаттары

7.6.1.6. елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану.


Бағалау критерийлері

Суреттегі орыс зерттеушісінің география ғылымына қосқан үлесін жазады


Тапсырма

Тапсырма:(Ж.Ж) Суреттегі орыс зерттеушісінің география ғылымына қосқан үлесін жазыңыз

Н.Н.

Баранский



________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________








Бағалау критерийлері

Дескриптор

Суреттегі орыс зерттеушісінің география ғылымына қосқан үлесін жазады


Баранскийдің ғылымға қосқан үлестерін нақтылаумен толықтырды.

.














Қалыптастырушы бағалау


Пәні:география

Сынып: 7

Тоқсан:4

Бөлім

Тақырып

6.1.Дүние жүзі елдері


Елдердің экономикалық географиялық жағдайы

Оқу мақсаттары

7.6.1.6. елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану.


Бағалау критерийлері

Ұсыным түрінде берілген түрткіжайттар отбасының өміріне және үй сатып алу ауданын таңдай алады.

Тапсырма

Тапсырма.(Т)«Шахмат» әдісі әр бір ұсынымға бір-екі ауыз сөзбен ойларыңды білдіріңдер.Ұсыным түрінде берілген түрткіжайттар отбасының өміріне және үй сатып алу ауданын таңдауға ықпал етеді?

«... мектеп жақын болса».

«...тұруға қауіпсіз емес ауданболуы тиіс».

«...бұл ауданда жарықпен, сумен проблема жоқ па екен»?

«...әдемі және басты-таза болса».

«...жақын манда бала -бақша бар ма»?

«...дүкен, дәріхана, банкоматтар алыс болмаса»

«...балаларды дамыту үшін қайда апаруға болады»?

«...тыныш ауданда, бірақ орталықтан қашық емес жерде тұрғым келеді».

«...жұмыстың қасында»?

«...бізге және бізден басқа аудандарға оңай жетуге бола ма»?

«...көршілер жақсы болса»?

«...ол жақта бәрі қымбат шығар».


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Ұсыным түрінде берілген түрткіжайттар отбасының өміріне және үй сатып алу ауданын таңдай алады.

Оқушылар ұсыным түрінде берілген мәтінге ұсыныстарын дәлелмен жазады.





Қалыптастырушы бағалау


Пәні:география

Сынып: 7

Тоқсан:4

Бөлім

Тақырып

6.1.Дүние жүзі елдері


Елдердің экономикалық географиялық жағдайы

Оқу мақсаттары

7.6.1.6. елдердің географиялық, экономикалық-географиялық жағдайын жақсарту жөнінде ұсыныс жасайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау.


Бағалау критерийлері

Жағдайлардың мағынасын ашып, кестені толтырады.

Тапсырма

(Т) «Екі жақты күнделік» әдісі.

Тапсырма: Жағдайларды ретімен орналастырып кестені толтырыңыз.

Жағдайлар

Мағынасы

1.Транспорттық-географиялық жағдай


2.Өнеркәсіптік-географиялық жағдай


3.Агрогеографиялық жағдай


4.Нарықтық жағдай


5.Демографиялық жағдай


6.Рекреациялық жағдай





Бағалау критерийлері

Дескриптор

Жағдайлардың мағынасын ашып, кестені толтырады.

Жағдайлардың мағынасын анықтайды, жағдайларды түсініп жазады, жағдайларды еске сақтайды

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!