Материалдар / География пәнінен ашық сабақ 7 сынып "Литосфералық катаклизмдер"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

География пәнінен ашық сабақ 7 сынып "Литосфералық катаклизмдер"

Материал туралы қысқаша түсінік
География пәні бойынша ҚМЖ ашық сабақ 7 сынып Тақырыбы:"Литосфералық катаклизмдер" 7.3.1.4 литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Сәуір 2022
388
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


«Бекітемін»

Оқу ісінің меңгерушісі:

«К.Мендалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім

Физикалық география. Литосфера

Педагогтың аты-жөні

Кәрім Нұрдана Әділқызы

Күні

22.10.2021

Сынып

Қатысушылар саны 13

Қатыспағандар саны 12

Сабақтың тақырыбы

Литосфералық катаклизмдер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.4 литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар Тақырыптың жер сілкінісі,цунами, жанартау, гейзер түйінді түсініктерін естеріне сақтайды және атап береді.

Оқушылардың басым бөлігі: жер сілкінісі, цунами, жанартау, гейзерді картадан таралу аймақтарын көрсетеді, жиі апаттар болатын амақтарды біледі.

Кейбір оқушылар: литосфералық катаклизмдердің пайда болу себептерін анықтайды, зардаптарына баға береді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

. Амандасу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу.

Назарларын сабаққа аудару.

Өткен сабақты қайталау мақсатында ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру:




1. Литосфераның құрылысы?

Литосфера қандай қабат?

Материктік пен мұхиттық қыртыстардың айырмашылығы?

Материктің үстіңгі беті қандай бөліктерге бөлінеді?

2. Материктің негізін жер қыртысының тұрақты, қозғалмайтын бөлігі?

Геосинклинал дегеніміз не?

Литосфералық тақталар жылына неше см жылжиды?

Материктік және мұхиттық тақталар шектесетін аймақтардың жағалық бөлігі?

3. Ежелгі платформалардың қатты кристалды жыныстарының жер бетіне шығып жатқан бөлігі?

Платформалардың шөгінді жыныстар жауып жатқан бөлігі?

Материктердің жүзіп жүру туралы болжамының негізін қалаушы?

Литосфераның тектоникалық құрылысында 7 ірі тақталарды ата?

Дискриптор: Деңгейлерге байланысты сұрақтарға жауап береді

   «Миға шабуыл».

1. Суреттерде не бейнеленген?

2.Олардың басты ерекшелiктері мен ұқсастықтары қандай?


Дискриптор: Оқушылар ойланады, бірнеше оқушы жауап береді (қалауы бойынша)

Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақ мақсаттары таныстырылады.

Видео материалды көруге ұсыныс беріледі. «Табиғат апаттары»

Видео материалды қарау алгоритмі:

  1. Табиғат апаттарының түрлеріне және олардың пайда болу себептеріне назар аудару.

  2. Маңызды деген факторларды жазып отыру.

Кері байланыс: Не түсініксіз болды?

Сұрақтарды талдау. Кейбір оқушылар жауабы тыңдалады.

Оқушылар мәтіннен негізгі ұғымдар мен терминдерді жазып алады

«Жанартау» атқылау процесі тәжірібие

Әдіс арқылы қайталау



Сұраққа жауап айтады














Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды






Видеороликтен тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, талдайды.


«Кіру билеттері»






Смайликтер арқылы бағалау
















Смайликтер арқылы

бағалау



Слайд

Интарактивті тақта















Видеоролик,

слайд


Ортасы

Оқушылар мәтіннен негізгі ұғымдар мен терминдерді жазып алады.

.1-тапсырма 1. «Ментальды карта» әдісі мәтінді оқиды, ресурстарды пайдалана отырып, апат түрлерінің пайда болу себептерін анықтайды

Дискриптор:

Мәтінді түсініп оқиды

Мәтіннен негізгі ұғымдарды ажыратады анықтайды

Қосымша ақпарат көзімен жұмыс жасайды

Апат түрлерінің пайда болу себептерін анықтайды


2-тапсырма.

Слайдта көрсетілген суреттер бойынша катаклизмдердің түрлерін, пайда болу аймақтарын, апат болатын аймақтарын анықтап жазу.


Дискриптор: Кесте толтырады

Апат түрін, сипаттамасын жазады

Апат болатын аймақтарды анықтайды.

3 -тапсырма. Дүниежүзінің кескін картасына цунами, гейзерлерді, ірі жанартауларды, жер сілкінісі жиі болатын айтақтарды түсіру.






Дискриптор: Картамен жұмыс жасайды.

Кескін картаға түсіреді.

«Ыстық орындық» әдісі.

Дискриптор: Қарсы топтың оқушылары қойған сұраққа жауап береді.





мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі













Берілген тапсырманы орындайды











Кескін картаға түсіреді




Смайликтер арқылы

бағалау














Смайликтер арқылы

бағалау



ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»



Смайликтер арқылы

бағалау










Смайликтер арқылы

бағалау




1.Оқулық, Флипчарт, фломастер


























Оқулық,

дүниежүзінің физикалық картасы,

кескін карта,

Сабақтың соңы


Рефлексия




Оқушылардан рефлексия алынады





Стикер

«MSK шкаласы»



Үйге тапсырма §14 Литосфералық катаклизмдер

Тақырыптың соңындағы сұрақтар мен тапсырмаларды орындау







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!