Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
географиядан 8 сыныптарға арналған ҚМЖ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: №1 Практикалық жұмысы «Жердегі уақытты анықтау»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Жердегі уақытты анықтау туралы білімдерді салыстырмалы меңгерту.Оқушы бойында өз бетімен білім алу, өз-өзін реттеу дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеті: Жердегі уақытты анықтау туралы білімдерді меңгеру.
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Оқушылар Жердегі уақытты анықтау туралы білімдерді салыстырмалы меңгерту.Оқушы бойында өз бетімен білім алу, өз-өзін реттеу дағдыларын қалыптастыратын болады.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: ИБО әдіс-тәсілдері, жұптық жұмыс , жеке жұмыс
Практикалық жұмыс №1
Оқушыларға Әрбір елде географиялық орныны қарай жергілікті және сағаттық белдеу бар. Жер шары өз осінен бір тәулікте толық айналып шығады. Жер шарының әр жерінің әр меридианның өз уақыты –жергілікті уақыт деп аталады.Белдеулердің бір сағаттық уақыт белдеулік уақыт деп аталады.Еліміз 4-5 сағаттық белдеуде жатыр. Даталардың ауысу сызығы 12сағаттық белдеулерде 180 0 меридиан бойымен солт. полюстен оңт. Полюске дейінгі аралықта жүргізілген. Декреттік уақыт 1930жылы 16 маусымда 1сағат ілгері қою енгізілді. Өз бетімен жұмыс істеу.Қабілетін, ой-өрісін дамытады.
Деңгейлік тапсырмалар №1
1топ: Білімділер тобы Меридиандар арасындағы уақыт айырмашылығы
00 150 300 450 750 900
|
|
|
|
|
|
2топ: Зейінділер тобы
Арақашықтығы 10-қа тең нүктелер арасындағы уақыт айырмашылығы
00-------------10-----------20---------30---------40---------50-------------------------------------------------------------------------------------------------------150
Декреттік уақыт қаулы, қарар деген мағынаны білдіреді.
Қазақстан Еуразия материгінің орталық бөлігінде орналасып, аумағы батыстан 45027\
87018\ шығысқа қарай 3 мың. Км. созыла орналасқан.
Деңгейлік тапсырмалар №2
Географиялық координатты анықтау
1.510с.е. –790ш.б. Семей
2.500с.е.—730ш.б. Қарағанды
3.430с.е.—510ш.б. Ақтау
Жаңа сабақты қорытындылау
Семантикалық карта
|
1895 жыл |
1974жыл |
1784жыл |
Франклин |
|
|
|
Джордж Вернон |
|
|
|
Перл-Харборда |
|
|
|
Бағалау
Үйге тапсырма беру. Сағаттық белдеулер картасымен жұмыс
Сабақтың тақырыбы: Орта ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі
Сабақтың мақсаты: Қазақстан жерінің орта ғасырда зерттелуінің сипаты, ерекшеліктері, мақсаты, зерттеуші ғалымдар, зерттелмеген географиялық нысандар туралы мағлұмат беру.
Дамытушылық: Орта ғасырдағы және қазіргі географиялық карталарды салыстыру, қорытынды жасау.
Тәрбиелік: Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту.
Сабақтың міндеті: Орта ғасырлардағы зерттеулер туралы білу,араб зерттеушілерінің анықтаған жерлерінің ерекшеліктерін түсіну және белгілі ғалым-дардың еңбектерін айқындау үшін қосымша мәліметтер мен карталарды қолдану
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Орта ғасырлардағы зерттеулер туралы біледі,араб зерттеушілерінің анықтаған жерлерінің ерекшеліктерін түсінеді және белгілі ғалым-дардың еңбектерін айқындау үшін қосымша мәліметтер мен карталарды қолданады
Сабақтың әдіс-тәсілдері: ИБО әдіс-тәсілдері, топтық жұмыс, Сәйкестендіру тесті
уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОүБ және ОБ |
Пайдаланған ресурстар |
1минут |
Кіріспе |
Сәлемдесемін,жоқ оқушыларды түгелдеймін,көңіл-күйлеріне назар саламын |
Сәлемдеседі жоқ оқушыларды хабарлайды. |
|
|
2минут |
Ұйымдастыру |
Жағымды атмосфера қалыптастырамын |
Шеңбер құрап бір-біріне жұмбақ жасырады. |
Жақсы керемет |
|
10минут |
Миға шабуыл стратегиясы |
І. Сыни тұрғыдан ойлауға сұрақтар 1.Орта Азия мен Қазақстанға Араб саяхатшыларының келу себептері 2.Ортаазиялық оқымыстылар кімдер? 3.Қытай саяхатшыларының Қазақстанға келу себептері |
Әр топқа қойылған тапсырмаларды және қойылған сұрақтарға белсенділікпен жауап береді. |
«Бағдаршам арқылы» бағалап,өз пікірлерін айтады |
Карта Атлас Жұмсақ ойыншық АКТ |
3минут |
Топқа бөлу |
Санамақ арқылы сыныпты 4 топқа бөлемін |
Сынып Санамақ арқылы сыныпты 4топқа бөлінеді. |
мадақтама |
суреттері |
18мин ут 2минут |
Таныстырылым Жаңа сабақ Сергіту сәті |
«Тұлғаны таны» 1 топ:Араб саяхатшылары 2 топ:Әбу Насыр әл-Фараби 3 топ:Махмуд Қашғари 4 топ: Қытай,итальяндық ғалымдар АКТ-ны пайдалана отырып дене жаттығуын жасатамын |
1.Мәтінмен танысады. 2.Топпен талқылайды: 3.Ортақ шешімге келеді 4.Әр топтың баяндамашысы постермен қорғайды. Дене жаттығуын жасайды. |
Формативті бағалау |
Оқулық Карта Атлас Постер Дәптер АКТ |
5минут 3минут 1минут |
Қорытындылау Картамен жұмыс Рефлексия Үйге тапсырма |
Ғалымдардың еңбегін сәйкестендіру 1.Аралт-іңкартографиясынжасаған Елюй Чу-Цай,Чань-Чунь 2.Каспий мен шөл аймақтарын жазған П.Карпини,В.Рубрук 3.Орта Азияның кртасын сызған Махмуд Қашғари 4.Батыс Қазақстан жерін басып өтіп өзендерін әңгімелейді Әбу Насыр әл-Фараби 5.Ғылымдар тізбегі еңбегінің авторы Ибн-Фадлан 6. «Диуани луғат-ат-түрк» авторы Ибн-Хаукаль 7.Қазақстан жерімен жүріп Монғолға бет алған итальяндықтар Әл- Масуди 8.Іле-Талас өзен аралағындағы елдер мәліметін жинаған Әл-Истрахи 1 топ. Елюй Чу-Цай,Чань-Чунь 2 топ: Әбу Насыр әл-Фараби 3 топ. П.Карпини,В.Рубрук 4 топ: Махмуд Қашғари Саяхатшылардың жолын көрсету (топтың бағалауы) Кері байланыс Қазақстан жерін зерттеген саяхатшылар жолын картаға түсіру XVI-XIX ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі |
Жаңа сабақты қортындылау мақсатында топта өз-өзін бағалап, сабақты қорытындылайды Нені білдім? Нені білемін? Нені білгім келеді? |
Суммативті Жиынтық бағалау Мадақтама сөздермен бағаланады |
микрофон стикер |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ірі көлдері
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның ірі көлдері туралы толық мағлұмат бере отырып, білімділік дағдыны қалыптастыру Көлдердің дамуы мен орналасу ерекшеліктерін ұғындыру.Өз бетімен жұмыс істеуге қалыптастыру.
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Қазақстанның ірі көлдері туралы толық мағлұмат бере отырып, білімділік дағдыны қалыптастыру Көлдердің дамуы мен орналасу ерекшеліктері туралы түсініктерді қалыптастыра алатын болады.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап ,Тест жұмысы, Тірек сызба нұсқалары
уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОүБ және ОБ |
Пайдаланған ресурстар |
1минут |
Кіріспе |
Сәлемдесемін,жоқ оқушыларды түгелдеймін,көңіл-күйлеріне назар саламын |
Сәлемдеседі жоқ оқушыларды хабарлайды. |
|
|
2минут |
Ұйымдастыру |
Жағымды атмосфера қалыптастырамын |
Шеңбер құрап бір-біріне жылы тілектерін білдіреді |
Жақсы керемет |
|
10минут |
Қызығушылықтарын ояту Үй тапсырмасын сұрау |
Географиялық диктант 1.Жер қыртысының қозғалуы нәтижесінде төмен түскен ойыстар мен жарықтарда көл қазаншұңқырлары пайда болып,суға толады да көлдер толады Ол қандай көлдер................ 2.Биік тауларда ежелгі мұз басқан аудандардағы Үлкен Алмиаты көлі, Жасыл көл бұл қандай көл............... 3.Түбі тегіс ойыстардың суға толуы нәтижесінде пайда болған шағын көлдер қандай көлдер деп аталады?.......................................... 4.Ылғалы мол аудандардағы көлдердің суы................................. Шөлейт аудандардағы көлдер көбінесе ................................ 5.Арнадан бөлініп қалған көлдер....................................... 6.Мұздықпен бірге ілесіп келген қойтас қалай аталады?...................... |
Оқыған тақырыптарын еске түсіре отырып, жылдам жауап береді Сұрақтарға жауап береді, парақтарын бір-бірімен айырбастап тексеріп, бірін-бірі бағалайды. 1.Есік туралы баяндайды. 2.Қазақстан көлдері сөзіне топтастыру стратегиясымен жұмыс жасайды. . |
Геометриялық фигуралар арқылы бағалау Жақсы керемет Формативті бағалау |
Карта Атлас |
3минут |
Топқа бөлу |
Әр түрлі конфеттер таңдау арқылы сыныпты 3 топқа бөлемін |
Әр түрлі конфеттер таңдау арқылы сыныпты 3топқа бөлінеді. |
мадақтама |
стикерлер |
5мин ут 10минут 5минут |
Ой шақыру Жаңа сабаққа даярлық Өз-өзін реттеу |
Ойлан да тап. Ер елінде Гүл жерінде 2.Жақсы ер-елдің мақтаны Жұпар гүл –жердің мақтаны 3.Гүлсіз болса-жер мұңды Күлкісіз болса –ел мұңды 4.Елің панаң, Жерің анаң 5.Ел жасымен көрікті Тау –тасымен көрікті 6.Жақсылық ағаш басында Жамандық аяқ астында 7.Таулы жер бұлақсыз болмас Сулы жер құрақсыз болмас 8.Су бергеннің сауабы бар Су төккеннің жауабы бар Мәтінмен жұмыс Бірін-бірі оқыту ролдік топтық жұмыс 1.Каспий тобына: Каспий теңізі туралы баян етеді 2.Арал тобына: Арал теңізіне толық мағұлымат береді. 3. Балқаш тобына: Балқаш көлі туралы толық сипттама береді. Топтық жұмыс Әр топ мүшелері басқа топтарға барып, тақырыпшаларын түсіндіреді |
Мақал –мәтелдердің бастапқы сөзін айтып, жалғасын оқушылар жалғастырады. Тақырыпшалары бойынша оқулықтағы мәтінді оқиды. Постермен жұмыс Талқылайды, Түсіндіреді Қорғайды. |
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау Критерий арқылы бірін-бірі бағалау, Топтық бағалау, Формативті бағалау |
Оқулық Карта Атлас Постер Дәптер Оқулық Карта Атлас Постер Дәптер |
5минут 3минут 1минут |
Қорытындылау Рефлексия |
Жаңа сабақты қорытындылау Көл тақырыбы бойынша тірек-сызбалармен жұмыс Кері байланыс |
Нені білдім? Нені білемін? Нені білгім келеді? |
Суммативті Жиынтық бағалау Мадақтама сөздермен бағаланады |
Таратылым қағаздар стикер |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның топырақ түрлері
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның топырақ жамылғысының алуан түрлерінің солтүстіктен оңтүстікке қарай таралу заңдылықтары туралы түсініктерді қалыптастыру
Дамытушылығы: Тақырыпқа қарай жан-жақты білім алу,меңгеру,өз беттерімен дайындаған шығармашылық жұмыстары арқылы логикалық ой-өрісін, сөз шеберлігін, білімге деген қызығушылығын ояту
Тәрбиелік: Өз еліміздегі топырақ жамылғысының алуан түрлерінің орналасу ерекшеліктері туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін арттыру, географиялық мәдениетке тарту.
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Қазақстанның топырақ жамылғысының алуан түрлерінің солтүстіктен оңтүстікке қарай таралу заңдылықтары туралы түсініктерді қалыптастыра алатын болады.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтық жұмыс Сұрақ-жауап ,Сын тұрғыдан ойлауға сұрақтар, «Білгір, білімді оқушы» стратегиясы Ақылдың алты қалпағы- ойлаудың алты түрі
уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОүБ және ОБ |
Пайдаланған ресурстар |
1минут |
Кіріспе |
Сәлемдесемін,жоқ оқушыларды түгелдеймін,көңіл-күйлеріне назар саламын |
Сәлемдеседі жоқ оқушыларды хабарлайды. |
|
|
2минут 2минут |
Ұйымдастыру Топқа бөлу |
Жағымды атмосфера Қалыптастырамын 1,2,3,4,5 сандарын қайталау арқылы сыныпты 5 топқа бөлемін |
Оқушылар орнынан түрып, бір-біріне жылы Сәттілік, батылдық, білімділік тілектерін білдіреді 1,2,3,4,5 сандарын қайталау арқылы сынып 5 топқа бөлінеді |
Жақсы керемет |
|
8минут 8минут 20минут 5минут |
Үй тапсырмасын сұрау 1.«Миға шабуыл» стратегиясы Өткенге шолу Танымдық ізденіс стратегиясы Мағынаны ашу Жаңа сабақ Сыни тұрғыдан ойлау |
Сөзжұмбақ «Топырақ» 1.Қай обылыстың көп жерін қара топырақты зона алып жатыр? 2.Топырақтың табиғи және тарихи дене екендігін анықтаған ғалым 3.Топыраққа қосылатын химиялық тыңайтқыштың аты 4.Тірі ағзалар тасты бұзатын ............шығарады 5.Топырақ эрозиясымен күресу шараларының бір түрі 6.Қазақстан ұлттық Ғылым академиясының Топырақтану институты орналасқан қала 7.Шөл зонасының оңтүстігіндегі топырақ түрі «Таза тақта» ойыны Тақтаға өтілген материалдар негізінде бірнеше сұрақтар жазылады.Оқушылармен бірге отырып, сұрақтың жауабын іздейді, табады. Шешілген сұрақтар тақтадан өшіріліп тасталады. Ойын қашан тақта тазарғанша жалғасады. 1 топ:Қара топырақты зона 2 топ:Қара қоңыр топырақты зона 3 топ: Қоңыр,сұр қоңыр топырақты зона 4 топ: Топырақ эрозиясы 5 топ: Топырақ жамылғысын қорғау «Мені түсін де, аяла» бейне суретті көрсетемін |
Экраннан көрсетілген сөзжұмбақтың сұрақтарына жауап береді 1.Қостанай 2.Докучаев 3.Пестицид 4.қышқыл 5.мелиорация 6.Астана 7.қоңыр Оқушылар өтілген материалдар негізінде көрсетілген сұрақтарға жауап беретін болады. Жұптасып, тақырыппен танысып, талдау жұмыстарын жүргізеді. Экрандағы көрсетілген бейне суретке қарап логикалық ойлау қабілеттерін дамытады. . |
Формативті бағалау Жақсы керемет мадақтама бағалау . Формативті бағалау |
Карта Атлас АКТ
Қазақстан физ. Картасы Оқулық атлас АКТ Таратылым қағаздар АКТ |
5минут 3минут 2минут 1минут |
Қорытындылау Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма |
“Ой толғау”. “5 жолды өлең” әдісі. Кері байланыс Оқушылардың сабаққа қатысуы мен белсенділіктеріне қарай, дұрыс берген жауаптарына қарай бағаланады Табиғат кешендері тақырыпты оқып келу |
Не? Зат есім. Қандай? Сын есім. Не істейді? Етістік. Синоним 1 сөз Идеясы 4 сөзден тұратын 1 сөйлем.
Нені білдім? Нені білемін? Нені білгім келеді? Сабаққа қатысуы мен белсенділіктеріне қарай, дұрыс берген жауаптарына қарай бағаланып, күнделіктеріне қойғызады. |
.жақсы рахмет Керемет сөздерімен мақтап отырамын Суммативті Жиынтық бағалау |
стикер |