Материалдар / Географиялық мәліметті қалай топтастыруға болады?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Географиялық мәліметті қалай топтастыруға болады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Географиялық объектілерді категориялар бойынша топтастыра алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2018
3379
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім: 2.2. Географиялық деректер қоры

Қазақ мектеп-гимназиясы

Пән: География

Мұғалім: Рахматулина Гульжан Кабдушевна

Сынып:5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Күні:

Сабақ тақырыбы: Географиялық мәліметті қалай топтастыруға болады?

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту.

Сабақ барысында қамтылатын оқу мақсаттары:

7.2.2.1- географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді

Сабақтың мақсаты:

Географиялық объектілерді категориялар бойынша топтастыра алады.

Жетістік критерийлері:

Білу және түсіну: Дерек көздері терминін біледі.

Талдау және синтез: Қалаған тақырыптары бойынша дерек көздерін жасайды

Оқытудың тілдік мақсаты

Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология:

Номенклатура, Карта, Картосхема, Деректер базасы, Кесте

Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер:

Картада ...көрсетуге, ... есептеуге, ...анықтауды болады.

схема ...көрсету үшін пайдаланады.

картосхема мен схема .... ұқсас болса да, айырмашылықтары келесідей... .

деректерді ... көрсеткіштер бойынша топтастыруға боолады.

деректер базасы...үшін қолданылады.

кесте - ... ұйымдастырудың ең қолайлы түрі, себебі...

номенклатура келесі шаралар үшін қажет: ...

Құндылықтар

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:

Оқушылардың бүкіләлемдік және өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.

Зияткерлік мектептердің құндылығы:

Оқушылар бойындағы жауапкершілік, коллаборативті орта құру.

Пәнаралық байланыстар

Информатика: Географиялық ақпараттық жүйелер

АКТ қолдану дағдылары

Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялайды (Microsoft PowerPoint).

Бастапқы білім

Ғылымға кіріспе пәні бойынша оқушылар план және карта туралы мағлұматтарды, географиялық координаталарды, шартты белгілерді, масштабпен жұмыс түрлерін, азимут, көкжиек тұстарын бағдарлау, тереңдік, биіктік шкаласын меңгерген. Төменгі сыныптарда қарапайым географиялық деректермен жұмыс жасауды біледі








Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Орындалатын іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

Сәлемдесу.

Тақырыпқа шығу:

Слайдтағы суреттерді көру арқылы, оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

(С) Географиялық ақпараттың дереккөзі не?


Презентация

1-2 слайд







Сабақтың ортасы



















(Ж) Жеке жұмыс.

Мәтінмен жұмыс. «Географиялық ақпараттық орта»

«Дигтоглосс» әдісі

1. Мәтінді мұқият оқып, ол бойынша 3 сұрақ құрастырыңыз

2. Тірек сөздерді жазып алыңыз

3. Басты ойды анықтаңыз


Оқушылар жасалған жұмыстың нәтижелерімен сыныптастарымен бөліседі.


(Ж) Жұптық жұмыс.

Кестемен жұмыс. Әр жұп келесі сөздерді санаттар бойынша бөлу керек:

Халықтың ауыруы, гидрография, телекоммуникациялар, халық саны, түрлердің құрамы, таралу ареалы, ұлттық саябақтар, жауын - шашын, құбырлар, өнеркәсіп, жолдар, топырақ, геология, халық тығыздығы, батпақ, мұхит, орман, туу мен өлім.


«Дерек көздері қолданылатын аумақ»

Халық географиясы

Қоршаған орта

Саяси география

Флора мен фауна

Экономика

Табиғи ресурстар








Бірін бірі бағалау: Түбіртек парағы арқылы. Мұғалім дұрыс жауаптарын белсенді таұтаға шығарады.

Оқушылар тексеру үшін басқа жұптармен дәптерлерімен алмасады

Бағалау критерийлері: Егер жұпбарлығын дұрыс орындаса, тексеруші жұп олардың дәптерлеріне саяси картаның кішірейтілген нұсқасын жабыстырады, ал егер қателік жіберілген болса, кескін картаның кішірейтілген нұсқасын жабыстырады.


Ж

Т

(С) Барлық сыныпқа тапсырма

Активити «QWESTION LOOP». 10 қағаз таратылады, әр қағаз екі бөліктен тұрады, бірінші бөлікте сұрақ жазылады, ал екінші бөлікте жауап, тек ол басқа сұрақтың жауабы болады. Әр оқушы кезекпен сұрақты оқиды, оның жауабы жазылған қағазы бар оқушы жауабын оқып, кейін өз сұрағын оқиды, солай тізбек жалғаса береді.



Т) Топтық жұмыс.

Кестемен жұмыс.

Өз қалаларының обьектілерін келесі категориялар бойынша топтастырады (көрікті жерлер, қонақ үйлер, ойын-сауық орталықтары, мейрамханалар) және кесте түрінде ұсынады

көрікті жерлер

қонақ үйлер

ойын-сауық орталықтары

мейрамханалар





Оқушылар жасалған жұмыстың нәтижелерімен сыныптастарымен бөліседі.

Таратпа материал 1










Таратпа материал 2



























Таратпа материал 3









Таратпа материал 4







Сабақтың соңы

(ҚБ) Оқушылар өздері қалаған тақырыптар бойынша деректер базасын құрастырады. (жергілікті жер негізінде)


Рефлексия:

Білгенмін

Білдім

Білгім келеді







Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

Бағалау –

Оқушылардың білімін қалай тексересіз



Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ
Құндылықтар

Қабілеті төмен оқушыларға боялған картаны беруге болады. Ал қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырмаларын беруге болады

Сабақ барысында бақылау және талқылауды үйлестіру, ал сабақ аяқталған кезде бағаға жұмыс орындау қарастырылады.

АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жүктелгенкарталармен жұмыс істей алады, сонымен қатар су ресурстарының пайдаланылуы туралы ескертпе жасай алады.

Құндылықтар – оқушылардың су ресурстары туралы графикалық сызбаларын салыстыра отырып көтермелеген жөн.

Ойтолғау

Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма?

Оқушылар нені білді?

Сыныпта қандай ахуал қалыптасты?

Уақыт бойынша үлгердім бе?

Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге?

Бұл бөлімді сабақ бойынша ойларыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз. Сол бағанада берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өзіңіздің сабағыңыз жайлы пікіріңізді білдіріңіз.



Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!