Материалдар / Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы.

Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
географиялық қабықтың құрамы мен заңдылықтарын білуге, географиялық қабықтың құрамы мен заңдылықтарын графика түрінде жасау алуды үйрену.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Сәуір 2024
151
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БҚО

Тасқала ауданы

Мерей ауылы

Мерей ЖОББ мектебі

Л.Ф.Избанова

География пәнінің мұғалімі


Бөлім



Педагогтың аты-жөні



Күні



Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы


Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.5.1.- географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді


Сабақтың мақсаты



-географиялық қабықтың құрамы мен заңдылықтарын білу;

-географиялық қабықтың құрамы мен заңдылықтарын графика түрінде жасау;

-географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын жалпы заңдылықтарын түсіндіре отырып, графика немесе кесте түрінде дәлелдеу.



Бағалау критерииі

Оқушылар:

-географиялық қабықтың құрамы мен заңдылықтарын біледі;

-географиялық қабықтың құрамы мен заңдылықтарын графика түрінде жасай алады;

-географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын жалпы заңдылықтарын түсіндіре отырып, графика немесе кесте түрінде дәлелдейді.


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі:


Амандасу. Сыныпты түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушыларға бағалау парағы таратылады.

Үй тапсырмасын тексеру:

Мақсаты: Үй жұмысын ашық сұрақтар арқылы тексере отырып, оқушылардың географиялық білімін дамыту.

  • Топқа бөлу: Атмосфера, гидросфера, литосфера, биосфера (оқушыларға қабаттардың суреті бейнеленген сурет қимасы беріледі)

«Миға шабуыл»Түрткі сұрақ:

  • Бүгін сіздер қалай топтастыңыз?

  • Сіздерге берілген фотосуреттер нені білдіреді? Түсіндіріңіз.

1.Қазақстандағы өсімдіктердің саны?

2.Қазақстандағы жануарлардың түрлері?

3.Қызыл кітапқа енген өсімдік түрлері?

Дискриптор:

-сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау:

Парта үстіндегі атаулар бойынша 3-топқа бөлу

І-топ: Атмосфера

ІІ-топ: Гидросфера

ІІІ-топ: Биосфера

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ













Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

Кинометафор әдісі»

Мақсаты: бейне ролик көрсетуарқылы сабақтың тақырыбын ашу және мақсатын анықтау.


Жаңа сабақ:

1-тапсырма:«Ойлан, жұптас»Жұптық жұмыс. Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын еске түсіріп, сызбаға жазыңыз


Оқушылар окулықтағы сызбанұсқамен танысады,негізгі ұғымдарды атайды, сызбанұсқаға толтырады.


Бағалау критерий

Дескриптор

географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін атайды.


  • Географиялық қабықтың құрамын атайды,

  • Құрамдас бөліктері арасындағы байланысты көрсетеді.

ҚБ:«Бас бармақ»

Бәрі дұрыс (бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген);

-Кейбір тұстарды дұрыс емес (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр);

-Көпшілігі дұрыс емес (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр).

Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін және түзету жұмыстарын жүргізу үшін тиімді.


2-тапсырма:Топтық жұмыс.

«Кластер» әдісі: Флипчартты дайындау және қорғау.

І топ – 1. Географиялық қабық

ІІ топ – 2. Географиялық қабықтың тік және көлденең бағытта жіктелуін түсіндіру

ІІІ топ – 3. Географиялық қабықтағы зат пен энергия айналымы

ІҮ топ – 4. Географиялық қабықтың дамуы мен қалыптасу тарихы


Бағалау критерий

Дескриптор

географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің өзара байланысын анықтайды.


  • Географиялық қабық не екенін еске түсіреді,

  • географиялық қабықтың тік және көлденең бағытта жіктелетінің тұжырымдайды,

  • географиялық қабықтағы зат пен энергия айналымы көрсетеді,

  • географиялық қабықтың дамуы мен қалыптасу тарихының маңызын айқындайды.

Shape1

Бағалау: 21 ұсынысәдісі


Тиімділігі: оқушылар бір-біріне баға береді. Бір-біріне айтқан сынды тыңдауға үйренеді, бір-бірінің пікірін құрметтейді.


3-тапсырма:Жеке жұмыс.«INSERT» әдісі. 1қадам – түртіп алу.

2 қадам – кесте толтыру.

Оқулықтан Оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыруда, сол арқылы өз ойларын жинақтап, саралауда тиімді болып табылады.

Кесте №1


Кесте №2


Кесте №3


Бағалау критерий

Дескриптор

географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерінде болған оқиғаларды түсіндіреді.


  • Географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің физикалық күйін атайды;


  • Табиғаттағы су айналым қабығын анықтайды;

  • Табиғаттағы ауа айналым қабығын анықтайды;

  • Табиғаттағы биологиялық айналым қабығын анықтайды;

  • Жер қыртысындағы заттардың айналымын анықтайды;

  • Биогендікке дейінгі кезеңде болған оқиғаны табады;

  • Биогендік кезеңдегі оқиғаны табады;

  • Антропогендік кезеңдегі оқиғаны табады;


ҚБ:«Парасатты диалог»әдісі.

Әр топ сабақтың мақсатына жетуге бағытталған тапсырмаларды орындайды.

  1. I топ. Географиялық қабықтың құрамын анықтайды, графикалық түрде ұсынады.

II топ. Географиялық қабықтың құрылысын графикалық түрде көрсетеді.

III топ. Географиялық қабықтың ерекшеліктерін графикалық түрде сипаттайды.

Дескриптор

Оқушылар


  • «географиялық қабықтың құрамын» графикалық түрде ұсынады

  • «географиялық қабықтың құрылысын» графикалық түрде ұсынады.

  • «географиялық қабықтың ерекшеліктерін графикалық түрде ұсынады.

Мұғалім орындалған жұмыстарға төмендегідей белгілермен кері байланыс береді. Сұрақ немесе түкте белгісі қойылған кезде басқа топ мүшесі сұрақ қояды немесе жауаптармен толықтрады.

Жауап берді

Толық жауап берді

Сұрақ қояды


Жауаптармен толықтырады


6.Қорытынды.




Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі













Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау






































ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау



Слайдар



















Ашық сұрап-жауаптар





Сабақтыңсоңы


Кері байланыс: Ыстық орындық әдісі»

Мақсаты: Оқытуда оқушы белсенділігін арттырумен қатар әр оқушының мүмкіндіктерін, қабілеттерін, қызығушылықтарын анықтау

Тиімділігі: Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі.


Мақсатқа жетпеген оқушыларға үйге берілетін тапсырма:«Географиялық қабықта жүретін барлық үдерістер мен құбылыстардың негізгі көзі – Күн мен Жердің ішкі энергиясы» эссе.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ